poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Magazyn

Marionetki zrywają sznurki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lutego 2006, 18:58

Gwiazdy sejmiku

– Jestem przekonany, że gdyby wybrać radnych w drodze losowania, to sejmik i tak byłby lepszy niż obecny – mówi Konrad Rękas, radny Porozumienia Lubelskiego. – Bo w tej chwili jeden radny jest siłą. Niezależną, samowystarczalną, czasami przygłupią siłą polityczną. A cały sejmik wisi na pojedynczych interesach radnych.
Obecny Zarząd Województwa powstał z niezadowolenia rządami SLD–PSL. Poprzednicy marszałka Edwarda Wojtasa byli, zdaniem większości radnych, zbyt zajęci załatwianiem prywatnych spraw, przy okazji których wychodziło wiele nieprawidłowości i błędów. W końcu radni powiedzieli: nie! Zebrali 20 głosów potrzebnych do odwołania Zarządu Województwa i zmienili władzę. Ojcem nowej koalicji był Zdzisław Podkański, eurodeputowany. Rozmowy koalicyjne między PSL, LPR, Samoobroną i radnymi niezrzeszonymi toczyły się w jego biurze przy ul. Karłowicza w Lublinie.
Dzisiaj sejmik znowu jest na zakręcie. Koalicja utworzona w maju zmieniła swój wygląd. Zarządu Edwarda Wojtasa nie popierają już działacze Samoobrony. Niezadowoleni są także radni niezrzeszeni. I już prowadzą rozmowy z SLD. Ale na razie, sejmikiem trzęsie Podkański. To do niego na rozmowy wzywani są niezdecydowani radni. To on podczas ostatniej sesji siedział w gabinecie marszałka i pilnował swoich radnych. Tyle że era Zdzisława Podkańskiego w PSL właśnie minęła. Władze partii wykluczyły go z PSL, a on postanowił założyć nową partię PSL „Piast”. Czy jednak będzie to oznaczało zmianę w sejmiku? Na najbliższej sesji, za dwa tygodnie, kolejna próba sił.

Krzysztof Kamiński
Znikający punkt
Z szybkością błyskawicy porusza się między Urzędem Marszałkowskim, sądem a swoją kancelarią adwokacką. Na sesjach pojawia się zziajany, najczęściej na początku. Zadaje Zarządowi Województwa parę kłopotliwych pytań i znika. Ale na decydujących głosowaniach zawsze jest. Na szczęście nie rozstaje się z telefonem komórkowym.

Anna Czechowska
Radna wypominek
Prowadzi skrupulatną statystykę wejść i wyjść radnego Kamińskiego. Z godzinami i minutami, kiedy radny jest na sali obrad. I nigdy nie zapomina zapytać zarządu, dlaczego zwolnili z pracy dyrektora szpitala kolejowego.

Konrad Rękas
Stańczyk
Inteligencja pod płaszczykiem błazenady. Zawsze ma w zanadrzu jakąś anegdotę. Przy okazji sesji budżetowej zaaplikował zgromadzonym historię: Dobry król Ludwik XVIII odziedziczył po latach rewolucji i Napoleona sporo szlachty z awansu. Kiepska sytuacja finansowa dworu zmuszała go do handlowania prestiżowymi godnościami. Król mianował pewnego człowieka ambasadorem przy dworze w Hiszpanii. Świeżo upieczony miał złożyć listy uwierzytelniające. Już przed obliczem hiszpańskich władz rozstrojony nerwami i tremą żołądek dyplomaty nie wytrzymał. Ludwik XVIII, gdy mu o tym doniesiono, pokiwał tylko głową. – Niewiele od nich wymagam, byle tylko nie fajdali w spodnie podczas uroczystych audiencji, a i tego nie mogę się doprosić.
Anegdotę radny Rękas zadedykował władzom województwa. – Niewiele wymagamy od zarządu, ale i tak, ile by się nie napinał, to efekt tych starań jest jak u tego dyplomaty...

Edward Wojtas
„Bruksela, mamy problem”
Odkąd objął funkcję marszałka, nie wypuszcza z dłoni telefonu komórkowego. Szczególnie podczas sesji prowadzi wnikliwe konsultacje ze Zdzisławem Podkańskim. Nawet jeśli ten drugi siedzi w gabinecie piętro wyżej. Ostatnio ulubionym zajęciem marszałka było robienie zdjęć telefonem kolegom z opozycji podczas głosowań.

Bogusław Warchulski
Czak Noris
Zawsze mówi, że wie, jak sytuację rozwiązać. Przypisuje sobie obalenie poprzedniego zarządu. Jednak zadanie specjalne nie wyszło mu do końca tak, jak planował. – Teraz muszę Heńka (Makarewicza, byłego marszałka – red.) i Mirka (Złomańca, byłego wicemarszałka – red.) przepraszać – stwierdził na jednej z ostatnich sesji sejmiku.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!