Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 lutego 2004 r.
13:11
Edytuj ten wpis

Miedzy kurnikiem a Londynem

0 0 A A

Nie ma w nim nic z wielkomiejskiego zadęcia. Być może dlatego, że podróżując po świecie, wystawiając w Berlinie, Nowym Jorku, czy Warszawie, ciągle czuje się mieszkańcem rodzinnych Walił. Czas dzieli pomiędzy kolejne realizacje, zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych i... hodowlę kur.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Stacja Waliły. To tu, w niewielkiej podbiałostockiej wsi kształtowała się wrażliwość Leona Tarasewicza. Potrafi mówić o tym godzinami.
– Waliły stanowiły zaplecze gospodarcze grodu w Gródku, który należał do Chodkiewiczów. Grzegorz Chodkiewicz, syn Aleksandra, przyjeżdżał do Lublina podpisywać Unię Lubelską. Na pewno był w kaplicy Św. Trójcy, a w Muzeum Lubelskim na obrazie Jana Matejki można zobaczyć jego brata Jana. To ten na poduszce, który łapie się za głowę... – Leon świetnie zna historię. To jedna z jego pasji.
Był przewodniczącym Białoruskiego Zjednoczenia Demokratycznego, członkiem władz samorządowych, tworzył gazetę, do której pisał, rysował i robił zdjęcia, opiekował się zespołem rokowym.
Miłością jego życia jest jednak malarstwo. I pomyśleć, że o mały włos zostałby leśnikiem.
Niezwykle popularny, w rodzinnych Waliłach nie funkcjonuje jako artysta.
– Tam, na wsi, ludzie
nie rozumieją mojej sztuki.
Gdy zaczynam rozmowę z kolegami pod sklepem, to słyszę: „Ty, Leon, tymi paskami to nieźle robisz w konia tych w Warszawie. I oni jeszcze od ciebie to kupują!”
Świadom osiągniętego sukcesu, przyjmuje go z ogromną pokorą. A w ogóle – to czym jest sukces?
– Po powrocie ze studiów mama mi powiedziała: „Widzisz synku – i po co tyle się uczyłeś? Nie masz ani pracy, ani pieniędzy, chodzisz w tych walonkach po lesie z psem. Po polsku nie nauczyłeś się rozmawiać. Po co to wszystko?” Dla mojej mamy studia nie były oznaką prestiżu. Dopiero potem, kiedy zacząłem jeździć samochodem, ludzie zaczęli myśleć, że jednak chyba jakiś sukces osiągnąłem. Ale teraz każdy jeździ samochodem...
Od samego początku jego malarstwo zdominowała abstrakcja – nawet wtedy, gdy tworzył pejzaże, z czasem eliminując z nich elementy „zbędne”, zastępując je uproszczonymi motywami, które czerpał z natury.
Tak powstawały obrazy
przedstawiające bruzdy zaoranego pola, drzewa, ptaki, paski, które niebawem miały zejść z płócien i zawojować ściany, podłogi, uliczne place i budynki. Paski to niemal znak firmowy Tarasewicza. Barcelona, Sztokholm, Nowy Jork, Londyn, Wenecja, Warszawa to miasta, w których znaczył swoją artystyczną obecność „opakowując” zabytkowe pałace, czy zalewając pomieszczenia kipiącym barwami betonem, jak podczas ubiegłorocznej wystawy w Zamku Ujazdowskim.
A skąd ta miłość do ptaków?
– Wychowując się na wsi, pochodząc z rodziny robotniczej, miałem dużo czasu, widziałem, gdzie są jakie gniazda, do jakich ptaków należą.
Później była hodowla gołębi. Gdy zaczął prowadzić aktywne życie wystawiennicze, musiał odłożyć na bok swoje zainteresowania ornitologiczne, aż do momentu, kiedy trafił do Niemiec.
– Tam odkryłem świat kur. Na przykład taką rasę, która nazywa się Polish hen. Sprowadziłem je z Ohio, przez Nowy Jork. Ostatnio przywiozłem dwie pary Bojownika tureckiego. Mam też parę ptaków, które nazywają się Ajam-Cejami i są całe czarne. Oprócz tego, że mają czarne pióra, mają też czarne kości i mięso.
• Ale nie zjada pan tych kur?
– Na razie nie zjadłem.... (śmieje się).
Jako hodowca nie czuje się jeszcze spełniony. Jest jeszcze tyle ras... tyle książek do napisania. Nakład ostatniej, której jest współautorem, już dawno się wyczerpał.
Agnieszka Kiszczak

Leon Tarasewicz


ur. w 1975 r., jeden z najzdolniejszych polskich malarzy debiutujących w latach 80., laureat licznych nagród, m.in. Nagrody Cybisa, Paszportu Polityki. Malarstwo Tarasewicza dla Lublina odkryła Galeria Biała w 1985 r. Od tego czasu artysta przyjeżdża tu bardzo często. Najnowsze prace Leona Tarasewicza można oglądać w Galerii Białej do 20 lutego.

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium