poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Magazyn

Młyn na scenie czyli Kabaret Starszych Panów z Hrubieszowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 września 2009, 18:14

Rzecz się ma następująco: dziewczyna znajduje zakurzony pamiętnik praprababki. I odkrywa, że nobliwa staruszka na wyblakłej fotografii nie była w młodości taka święta. Praprababka opisuje swoje romanse w Hrubieszowie i w Paryżu, gdzie interesował się nią Henri de Toulouse-Lautrec. – Ale młyn – wzdycha nastolatka.

Taką historię chce śpiewająco opowiedzieć w październiku Teatr Piosenki Młyn z Hrubieszowa. Najnowszy program przygotowywany jest pod roboczym tytułem "Z miasteczka na H.”

Listopad średnio nadaje się na imprezowanie, ale właśnie w tym paskudnym miesiącu przyjdzie im świętować dwulecie działalności. – Za Adamem 10 lat chodził taki pomysł, w końcu zaczął się z nami spotykać – opowiadają "młynarze”.

– Czy włożysz w ten pomysł serce? – pytał Adam Szabat, bo o nim mowa, poeta, wokalista zespołu Kramm.

Organista z urzędniczką

Pytał każdego z osobna: Magdę Sielicką, instruktorkę Hrubieszowskiego Domu Kultury, Maćka Łyko, szefa portalu LubieHrubie, organistę Andrzeja Pakułę i urzędniczkę Katarzynę Sowierszenko. Nie zapomniał o Tomku "Bruno” Brudnowskim, liderze grupy Bruno, który szefuje też agencji artystyczno-weselnej pod tą samą nazwą. Znał ich dobrze wszystkich. Z wszystkimi razem spotkał się na koniec.

– Adam z potrzeby serca chciał realizować teatralno-poetycko-muzyczne pomysły – wnioskuje Magda Sielicka, do której jak ćma do światła lgnie hrubieszowska młodzież.

Wkrótce do Teatru Piosenki Młyn, jak nazwali swoją grupę, trafiły gimnazjalistka Anna Fietko oraz licealistki: Kamila Wróbel, jak również obdarzone świetnym wokalem siostry Małgorzata i Barbara Bieleckie.

– I to jest w tym wszystkim najciekawsze, że my 30-, 40-latkowie potrafimy na próbach i podczas występów dogadać się z młodzieżówką – dodaje Maciej Łyko.


– Adam to jądro, wokół którego wszystko się kręci – podkreśla Andrzej Pakuła.

Młyn na scenie

– Założenia były proste: bazujemy albo na własnych tekstach, albo twórczości ludzi związanych z naszym regionem – wspomina Maciek. – Teksty piszą Adam, Andrzej i ja, aranżacje muzyczne są dziełem Adama, Andrzeja i Tomka.

Maciek jest krakowianinem, tam udzielał się m.in. w dwóch kapelach rockowych, nieobca mu była również poezja śpiewana; na Festiwalu Piosenki Studenckiej z zespołem Bo To Nie To zajął drugie miejsce. Ostatnio wydał płytę "Młody Bóg”. Do Hrubieszowa ściągnął kilka lat temu za żoną.

– Ale napisz, że przyjechałem, bo tu jest fajnie – proponuje. – Tak brzmi o wiele lepiej.

Pomysł na program musi być zaakceptowany przez wszystkich. Nazwę grupie wymyślił jednak Adam. Dlaczego Młyn? – Może dlatego, że Adam mieszka blisko młyna? – domyśla się Magda. – Ale tak naprawdę chodzi o to, że przerabiamy swoje teksty jak we młynie.

– Każdy z nas operuje inną poetyką, w związku z tym jest to eklektyczne stylistycznie, a przez to ciekawsze i nie za nudne – dorzuca Maciek.

Ich pierwszy program to sztuka "Miłość pomiędzy wierszami”. – Mówiliśmy śpiewająco o różnych aspektach miłości: do ojczyzny, pieniędzy, do drugiej osoby oraz do siebie – wylicza Andrzej.

Z poezją jest trudno

Wszystko odbywa się na żywo. Maciek gra na gitarze, a za fortepianem lub pianinem siedzi "Bruno”. Albo Andrzej. – Z poezją jest trudno, jak ze wszystkim, co zmusza do myślenia – twierdzi ten ostatni. Już samo słowo działa odstraszająco.

– Poezja to poezja, ale to, co w poezji jest niemodne zupełnie nieźle wychodzi w piosence poetyckiej – dodaje Maciek. – Robimy proste piosenki w stylu Wysockiego, Brela, Brasensa, Młynarskiego, a nawet Elektrycznych Gitar, nieobca jest nam satyra i groteska. Niektórzy porównują nas do Kabaretu Starszych Panów. Jest jakaś historia do opowiedzenia. Piszemy do tego piosenki, a na koniec powstaje scenariusz, który łączy historię z piosenkami. Uprawiamy sztukę dla przyjemności. Od początku traktujemy to jako hobby i oderwanie od rzeczywistości.

A najwięcej czasu na rozmyślania ma Adam. Bo jest listonoszem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ya
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ya
ya (20 września 2009 o 19:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no i chwałą im , może to ni rozruszają kulturalnie Hrubieszów , bo instytucje do tego powałane nie potrafią , oby tylko nadęci panowie nie przeszkadzali
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!