niedziela, 25 lutego 2018 r.

Magazyn

Modernizm a PRL. Architektura skazana na śmierć?

Dodano: 24 kwietnia 2016, 08:03

Modernizm nie ma szczęścia, bo myśli się o nim jako o architekturze PRL-u – mówią dwaj młodzi architekci związani z przedsięwzięciem "Modernizm w Lublinie". Uważają, że bezpowrotnie straciliśmy kino Kosmos, właśnie tracimy plac Litewski i możemy stracić Pedet

Każda estetyka ma czas zachwytu, odrzucenia i docenienia. Dziś nie mamy wątpliwości, co do wartości secesji. Zapytajmy zwykłego Kowalskiego, bez wahania powie, że secesja jest interesująca, jest OK.

A jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku secesja była uważana za kiczowatą. Skuwano elewacje, niszczono ozdoby. W Lublinie są kamienice - np. przy ul. 1 Maja, które takie elewacje straciły.

Doczekaliśmy się już docenienia wartości architektury międzywojennej: Gdynia, Śląsk. A okres powojenny jeszcze czeka na swoją kolej - uważają architekt Marcin Semeniuk i architekt krajobrazu Tomasz Smutek. Przedstawiają się jako mieszkańcy Lublina, absolwenci kierunków architektonicznych.

Z potrzeby zwrócenia uwagi na architekturę, która cały czas potrzebuje zrozumienia dlaczego i w jaki sposób powstała, współpracują ze sobą przy inicjatywie "Modernizm w Lublinie". - Chcemy odczarować negatywne skojarzenie modernizmu z czasami PRL - mówią, bo uważają, że okres modernizmu lubelskiego (architektury w tym czasie powstającej) jest dla naszego miasta istotną cząstką dziedzictwa kulturowego i jego obiekty wymagają ochrony.

Nowoczesność i szacunek

Pytani, dlaczego jeden z ostatnich wpisów na ich stronie brzmi dramatycznie „Pożegnanie z placem Litewskim. Wkrótce zacznie się dewastacja”, tłumaczą, że to była bardzo dobrze funkcjonująca przestrzeń publiczna.

Wystrój placu Litewskiego z 1962 łączył w sobie nowoczesność i szacunek do historii i tradycji miejsca. Nie była potrzebna aż tak radykalna interwencja w jego formę. Plac był pełen życia, więc nie wymagał rewitalizacji.

Trzeba było jedynie podnieść jego standard - uważają. I zwracają uwagę, że wszelkie merytoryczne 

Artykuł premium
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 10,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 30 dni
Prenumerata
90 dni
koszt: 25,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 90 dni
Prenumerata
180 dni
koszt: 40,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 180 dni
Prenumerata
360 dni
koszt: 70,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 360 dni
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 maja 2016 o 23:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
HZHZU SHOW
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2016 o 23:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ahold a
Rozwiń
Gość
Gość (26 kwietnia 2016 o 10:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WYBUŻYĆ WSZYSTKO CO PRL 1.LSM 2.TATARY 3. CZECHÓW ETC. ETC.
Rozwiń
Gość
Gość (25 kwietnia 2016 o 08:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kino Kosmos ma kontynuatora. Wystarczy pójść do Collegium Pathologicum za Polikliniką przy Jaczewskiego i spojrzeć na fronton. Gdyby nie okna na całą szerokość, wypisz wymaluj kino kosmos z podcieniem. Tylko kolor szary, ale to nie problem. Warto byłoby chyba przenieść ten neon z kina na elewację. Może to nie uchodzi, ale... skojarzenia same się narzucają.
Rozwiń
Gość
Gość (25 kwietnia 2016 o 08:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wiecie jaki jest problem ludzi dzisiaj? Że nie patrzą na budynek jako funkcjonalną i porządnie (masywnie) wybudowaną bryłę tylko jak na coś co im się "źle kojarzy" (z PRL-em). Skończymy już może z takim myśleniem, bo jak ono będzie dominowało, to zamiast racjonalnie myśleć, zaczniemy popadać w myślową czarną dziurę prowadzącą donikąd. To tylko budynki, a nie PRL. PRL był i się zmył, budynki zostały. I niech służą dalej...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!