Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 sierpnia 2016 r.
18:21

Nadszarpnięta Duma Polski. Rekord wpadek na aukcji Pride od Poland

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
27 9 A A

Polskie araby warte są każdych pieniędzy, bo wyróżniają się inteligencją i tajemnicą. Są piękne – mówiła mi rok temu swoim cichym głosem Shirley Watts, która w Wielkiej Brytanii prowadzi stadninę z 300 końmi.

Pani Watts, żona perkusisty The Rolling Stones, była stałą bywalczynią aukcji w Janowie Podlaskim i co ważne, zostawiała tu grube miliony. Ale przed aukcjami nigdy nie chciała mi zdradzić swoich faworytek.

– To dla nas cenna uczestniczka aukcji, bo bardzo żywo licytuje. Trudno ją przelicytować, zwłaszcza jeżeli jakiś koń wpadnie jej w oko. Wtedy jest szalenie zdecydowana. Swoją szybkością reakcji załamuje kontrlicytujących – tak o Angielce opowiadał mi w jednym z wywiadów Marek Trela, były szef janowskiej stadniny i przyjaciel pani Watts.

Niestety w tym roku jej zabrakło. Po placu pokazowym nie biegał też Stuart Vesty, jeden z najbardziej znanych fotografów koni, dzięki któremu co roku janowskie araby widział cały świat. Był co prawda Marek Trela, ale w zupełnie innej roli niż dotychczas. Pokazy i aukcję obserwował z perspektywy stolika dla gości. Dlaczego tak? Bo w lutym ze stanowiska odwołała go Agencja Nieruchomości Rolnych. Trudno też się dziwić pani Watts, w końcu kilka miesięcy temu padły tu jej dwie cenne klacze.

Rekord wpadek

No cóż, tegoroczne Święto Konia Arabskiego (PiS zmienił nawet nazwę, bo wcześniej były to po prostu Dni Konia Arabskiego) z pewnością przejdzie do historii, ale czy chlubnej? „To co, nas wyróżnia, to najlepszy materiał genetyczny. Poza tym ugruntowane doświadczenie hodowców i wiedza” – tak znawcy mówili tu dziennikarzom rok temu.

Po tegorocznej aukcji trzeba zapytać, czy to wciąż aktualne. Bo nie było rekordu cenowego, ale padł za to inny - z 31 wystawionych na aukcji Pride of Poland koni sprzedało się tylko 16. W sumie za 1 mln 271 tys. euro. To najniższa kwota od kilkunastu lat. W ubiegłym roku na przykład sprzedano 24 koni za blisko 4 mln euro. Co prawda padł wtedy rekord i za samą klacz Pepitę hodowca ze Szwajcarii zapłacił 1,4 mln euro.

– To kwota satysfakcjonująca, koszty aukcji się zwrócą. Na siłę żadnych koni nie sprzedawaliśmy, ustanowiliśmy pewne ceny minimalne, aby nie była to wyprzedaż dóbr narodowych. Konie, które nie uzyskały cen godnych, zostały w stadninach – tłumaczył zaraz po aukcji Karol Tylenda, wtedy jeszcze wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych.

To ta agencja, która w lutym odwołała Marka Trelę z funkcji szefa stadniny. Z tą najstarszą państwową stadniną w Polsce Trela związany był od 1978 roku, na początku pracował tu jako lekarz weterynarii. W fotelu prezesa zasiadał od 2000 roku. Zna prawie wszystkie janowskie konie, bo sam je „wymyślił” i był przy ich narodzinach.

– Zawsze może się zdarzyć, że kwoty uzyskane z licytacji są niższe, bo są lata kryzysu, ale w tym roku nic na to nie wskazywało, zwłaszcza, że w ubiegłym sprzedaliśmy prawie wszystkie wystawione konie – ocenia Trela.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 10,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 30 dni
Prenumerata
90 dni
koszt: 25,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 90 dni
Prenumerata
180 dni
koszt: 40,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 180 dni
Prenumerata
360 dni
koszt: 70,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 360 dni
Czytaj więcej o:

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2016 o 09:56
A małe lubelskie GWno puszcza POkraczne linki ubliżające Pisuarom. Nie ma to jak nasi.
Avatar
wojtek / 27 sierpnia 2016 o 09:45
To zwróć się do PO oni też dawali ale nie 500+ tylko 28 nowych podatków
Avatar
wojtek / 27 sierpnia 2016 o 09:43
Lecz sie człowieku bo nóg szkoda!!! Na głowę już niestety za późno
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2016 o 09:40
heh, tylko koni żal... ale tak to jest jak się bierze ludzi ze swojej bandy, nie patrząc czy się na czymś zna czy nie... a za wszystko zapłacisz pieniędzmi wiernych baranów, co wystarczy dać niektórym ich własne 500+
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2016 o 08:04
A pan Jurgiel na fotce w WP wygląda na bardzo zmęczonego,zamęczą chłopa.
Avatar
koniarz / 27 sierpnia 2016 o 07:17
Jak śmiesz bydlaku tak bełkotać !!!!!!!! Czy ty wogóle wiesz co bredisz i o czym !!!!! Zidiociały ciemniaku zaczadzony sektą kaczo-rydzokową ! Twój pusty łeb nawet na gówna się nie nadaje
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2016 o 23:14
Zobaczcie nazwisko osoby prowadzącej aukcję - nie macie wątpliwości- ja mam.
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2016 o 22:47
dziękujemy towarzyszowi Yaro za takie dobre zmiany !!!
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2016 o 21:02
Temu Panu czyli Marek T. już dziękujemy, koryto zabrali a żreć się chce
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2016 o 09:56
A małe lubelskie GWno puszcza POkraczne linki ubliżające Pisuarom. Nie ma to jak nasi.
Avatar
wojtek / 27 sierpnia 2016 o 09:45
To zwróć się do PO oni też dawali ale nie 500+ tylko 28 nowych podatków
Avatar
wojtek / 27 sierpnia 2016 o 09:43
Lecz sie człowieku bo nóg szkoda!!! Na głowę już niestety za późno
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2016 o 09:40
heh, tylko koni żal... ale tak to jest jak się bierze ludzi ze swojej bandy, nie patrząc czy się na czymś zna czy nie... a za wszystko zapłacisz pieniędzmi wiernych baranów, co wystarczy dać niektórym ich własne 500+
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2016 o 08:04
A pan Jurgiel na fotce w WP wygląda na bardzo zmęczonego,zamęczą chłopa.
Avatar
koniarz / 27 sierpnia 2016 o 07:17
Jak śmiesz bydlaku tak bełkotać !!!!!!!! Czy ty wogóle wiesz co bredisz i o czym !!!!! Zidiociały ciemniaku zaczadzony sektą kaczo-rydzokową ! Twój pusty łeb nawet na gówna się nie nadaje
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2016 o 23:14
Zobaczcie nazwisko osoby prowadzącej aukcję - nie macie wątpliwości- ja mam.
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2016 o 22:47
dziękujemy towarzyszowi Yaro za takie dobre zmiany !!!
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2016 o 21:02
Temu Panu czyli Marek T. już dziękujemy, koryto zabrali a żreć się chce
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 1 3

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 70 20

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 0 6

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 0

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 2 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 9

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 1

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 2

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 15

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia]
galeria

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia] 5 0

Lubelski Kurator Oświaty uhonorował uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w tym roku szkolnym zostali laureatami konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Dzień Otwarty w nowym przedszkolu w Rakowiskach

Dzień Otwarty w nowym przedszkolu w Rakowiskach 2 0

Gmina Biała Podlaska zaprasza na Dzień Otwarty w nowym przedszkolu samorządowym w Rakowiskach. Placówka ruszy 1 września.

Dni Łukowa 2018: Ania Dąbrowska i Boys
25 maja 2018, 0:00

Dni Łukowa 2018: Ania Dąbrowska i Boys 0 0

W dniach 25-27 maja w Łukowie rozpocznie się wielkie rodzinne imprezowanie w ramach Dni Łukowa 2018. Organizatorzy szykują dla mieszkańców szereg wspaniałych atrakcji, m.in. koncerty Ani Dąbrowskiej i grupy Boys.

Dodatkowe środki dla siatkarzy Avii Świdnik, piłkarze dostaną premię jak pokonają Motor

Dodatkowe środki dla siatkarzy Avii Świdnik, piłkarze dostaną premię jak pokonają Motor 7 2

Sekcja siatkarska MKS Avia Świdnik otrzyma od miasta dodatkowe 100 tysięcy złotych na rozwój. Po spełnieniu określonych warunków, na takie samo wsparcie mogą liczyć piłkarze

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!