Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 kwietnia 2007 r.
15:58
Edytuj ten wpis

Naleśniki Benedykta XVI

0 0 A A

Uwielbia słodycze; zwłaszcza torty i naleśniki z powidłami. Jako szef nigdy nie krzyczy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sam intensywnie pracuje, co przynosi efekty - chociażby w coraz lepszym wypowiadaniu polskich słów. I ciągle wspomina, że czuje bliskość swojego wielkiego poprzednika, Jana Pawła II.
Benedykt XVI wczoraj obchodził drugą rocznicę wybrania go na papieża. W poniedziałek świętował swoje 80 urodziny. - Na pewno był tort - śmieje się ordynariusz radomski ksiądz biskup Zygmunt Zimowski.
Biskup dobrze wie, co lubi Joseph Ratzinger. Przez 19 lat był bliskim współpracownikiem zarówno Jana Pawła II, jak i kardynała Ratzingera w Kongregacji Nauki Wiary.
- Miałem przyjemność uczestniczyć w trzech uroczystościach urodzinowych kardynała Ratzingera: z okazji 60-lecia, 65-lecia i 70-lecia - wspomina. - Wtedy przyjechała duża delegacja z Bawarii, z jego rodzinnych stron. I było sporo słodyczy, bo Benedykt XVI bardzo je lubi. Bawarczycy dobrze o tym wiedzieli i dlatego przywieźli mu wtedy ogromny i piękny tort.

Następcy kremówek

Biskup Zimowski nie pamięta, by Jan Paweł II czy Benedykt XVI nie wybrzydzali przy jedzeniu. - Obaj spędzili młodość w trudnych czasach wojny i stąd trudno mówić o jakichś grymasach czy ulubionych potrawach. Byli wychowywani w twardych warunkach - tłumaczy i zaraz dodaje, że Jan Paweł II lubił na śniadanie jadać jajecznicę. - To może wynikało stąd ze stracił wcześniej matkę, a ojciec jako mężczyzna potrafił przygotować najprostsze śniadanie dla siebie i swojego syna.
No i były kremówki, które młody jeszcze Karol Wojtyła jadał na wadowickim rynku. Dla Ratzingera takimi kremówkami były i są naleśniki z konfiturą w środku, zwane już naleśnikami Benedykta XVI.
Po obiadach i tych wszystkich słodkościach kardynał Ratzinger nie miał zwyczaju udawać się na sjestę, tylko wychodził na długie spacery po Rzymie. - Lubił też chodzić po górach. Ale spokojnie; bez forsowania się. Nie tak Jan Paweł II - podkreśla biskup.

Papieże z dwóch różnych światów

To, że obecny papież ma całkiem inny charakter niż Jan Paweł II widać gołym okiem. - Bardzo się różnili. Można powiedzieć pochodzili z dwóch różnych światów. Ratzinger z opanowanego przez kapitalizm zachodu. Wojtyła z duszącego się w gorsecie komunizmu wschodu - opisuje obydwu papieży biskup Zimowski.
O Benedykcie XVI mówi, że cechuje go niemiecka powściągliwość i dokładność. Jan Paweł II okazywał typową polską spontaniczność. Ratzinger to wybitny teolog, Wojtyła był wnikliwym filozofem. - Ale mieli też wspólne cechy. Inteligencję, wybitnie uzdolnienia, niezwykłą pamięć - wymienia. - Łączyła ich niesamowita wnikliwość umysłu i niecodzienna umiejętność nie tylko słuchania, ale i wsłuchiwania się w ludzkie problemy.
Pewnie dzięki tym cechom Benedykt XVI dobrze wiedział co się dzieje w diecezji biskupa Zimowskiego i w rodzinie samego biskupa. Tuż po śmierci mamy biskupa, Benedykt XVI wysłał telegram kondolencyjny. - Kiedy zobaczyłem się z nim w styczniu, podziękowałem mu za ten gest wielkiej życzliwości. Poprosiłem również o błogosławieństwo dla mojej diecezji radomskiej. Wtedy Benedykt XVI spontanicznie zapytał czy jest już nowy rektor, który miał zastąpić ks. rektora Wacława Depo, kiedy ten został biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Dla mnie to był znak, że papież świetnie orientuje się w tym wszystkim.

Wzór mimo różnic

Wszyscy, którzy obserwowali Jana Pawła II i kardynała Ratzingera, mówią że obydwaj rozumieli się niemal intuicyjnie. Dla samego Ratzingera polski papież to wzór. - Był w niego wpatrzony jak uczeń w mistrza. Kiedyś powiedział, że, papież odszedł, ale się nie oddalił i ciągle czuje jego obecność - opowiada biskup. - Ta wielka sympatia była wyczuwalna już za życia Jana Pawła II. Spotkałem go na Placu Św. Piotra; z wielkim przejęciem opowiadał mi, że wczoraj koncelebrował mszę św. z papieżem. Byłą na tej mszy jego siostra i brat. Opowiadał tak jakby po raz pierwszy w swoim życiu spotkał Jana Pawła. A przecież widywał go prawie codziennie...
Kontakt z innymi osobami, zwłaszcza obcymi, sporo kosztował kardynała. - Nie lubił się narzucać. Pewniej czuł się w otoczeniu książek - wspomina biskup. - Ale jak widać Duch Święty działa. Bo z takiego wstydliwego człowieka, dziś mamy proroka, który daje orędzie dla świata.

Śpiewny głos Benedykta XVI

Przez wiele lat Ratzinger był szefem biskupa Zimowskiego w Kongregacji Nauki i Wiary. - Był bardzo dobrym przełożonym. Nigdy nie słyszałem jego podniesionego głosu - wspomina biskup. - Zresztą widząc jego solidność i pracowitość, sami starliśmy się bez reszty oddawać służbie Kościoła. A pracy było bardzo dużo. Tylko żartowaliśmy, że trzeba wszystko zrobić na wczoraj.
Ale nie było to problemem, bo Benedykt już wtedy charakteryzował się świetnym zorganizowaniem. Dziś nic się nie zmieniło. Efekty widać w nauce języka polskiego. Papież stara się jak najlepiej akcentować i wypowiadać polskie słowa. - Dzięki temu to już taki nasz papież - uśmiecha się biskup Zimowski.
Niektórzy analizują nie tylko jego polski, ale i niemiecki. - Jest taki aksamitny i śpiewny - mówi Biskup. - Tłumaczę to tym, że papież jest Bawarczykiem. A ludzie tam mieszkający mają charakterystyczny akcent. Poza tym babcia księdza kardynała ze strony jego mamy pochodziła z południowego Tyrolu. Więc i w jego głosie płyną nuty zza Alp.

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium