niedziela, 18 marca 2018 r.

Magazyn

No bo ty się boisz myszy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 marca 2008, 14:55

Pan Jan, lat 70: nie muszę iść rano do kiosku. Pani Barbara na emeryturze: wyślę wnuczce emotikona i ona już wie, jaki mam humor.

Pani Irena, lat 62: kupiłam sobie laptopa!

Jak wyliczają fachowcy, w Internecie buszuje ponad 800 tysięcy seniorów. Osoby po 50 roku życia stanowią najmniej liczną, ale szybko powiększającą się, grupę wśród polskich internautów. Według danych Megapanel PBI/Gemius tylko w ciągu dwóch lat - 2005 i 2006 - liczba starszych internatów wzrosła z 315,7 tys. do 793,4 tys.

Technika oswajania techniki

- Przez wiele lat pracowałam w lubelskich kinach, ostatnio przed emeryturą w Bajce. Może dlatego urządzenia techniczne mnie nie przerażają - uśmiecha się Danuta Połoncarz, która nie wyobraża sobie wieczora bez uruchomienia laptopa i zobaczenia, co ciekawego w sieci. - Miałam komórkę, gdy to jeszcze była rzadkość. Przyszła pora na komputer - dodaje pani Danuta, która wspomina, że jej pierwszy kontakt z tym urządzeniem miała w Domu Kultury na Czechowie, gdzie pracuje do dziś. - Szefowa domu Basia Kotowska pokazywała mi, jak się pisze, poznawałam podstawy obsługi, wie pani takie najprostsze rzeczy, jak to, gdzie jest "enter” i po co on jest.

Następnym krokiem było podłączenie internetu.

- Ale nie potrafiłam z niego dobrze korzystać. Dlatego zdecydowałam się na kurs komputerowy. Teraz mam laptopa, internetowe stałe łącze, małe biureczko z lampką i zostałam internautą - opowiada jedna z 90 osób, które mają certyfikat ukończenia kursu w ramach Akademii e-Seniora. Szkolenie organizował operator telewizyjnej sieci kablowej UPC z Domem Kultury na Czechowie.


Gonimy młodych

- Już mamy na liście 30 osób, które czekają na majowe szkolenie - mówi Barbara Kotowska, dyrektorka domu kultury przy ul. Kiepury. - To osoby, które powinny być przeszkolone w grudniu ale nie było już podręczników i kursy będą wiosną. Jest także lista rezerwowa - dodaje pani dyrektor, która uważa, że ludzie powyżej "50” poznający komputery i Internet to dobry pomysł. - Oni przecierają szlaki i nadrabiają zaległości w poznawaniu urządzenia, które dla młodych ludzi jest czymś codziennym. Myślę, że my będziemy już zupełnie innymi seniorami.

Senior wzorcowy

Seniorzy, którzy korzystają z Internetu, znacznie odbiegają od stereotypowego obrazu osoby starszej, przedstawianej jako ktoś niezamożny, mało sprawny, samotny i nieaktywny. Typowy polski internauta w wieku powyżej 55 lat to mężczyzna z wykształceniem wyższym, mieszkający w mieście z miesięcznym dochodem od 1000 do 2000 złotych netto. Uroki sieci poznaje zwykle na emeryturze lub rencie. Polski internetowy senior nie jest sieciowym nowicjuszem. Z Internetu korzysta przeważnie już od 2-5 lat, używając sieci codziennie lub prawie codziennie.
Pod względem internetowej aktywności nie ustępuje znacznie młodszym kolegom.

Senior rzeczywisty

- Starszy syn, który biegle posługuje się komputerem, bardzo chwalił moje zainteresowanie kursem i decyzję kupna laptopa - opowiada Danuta Połoncarz. - I nawet gdy raz go wezwałam, bo się komputer zawiesiła żartobliwie dogadywał, że pewnie, jak się czyta blogi w sieci, to się sprzęt zawiesza. Na kursie najważniejszą dla mnie rzeczą było pokonanie strachu przed manipulowaniem myszą. W laptopie miałam to okienko do stukania w nie palcem, ale mysz jest o wiele wygodniejsza. Ale dopiero na szkoleniu nauczyłam się jej używać.

Strach przed myszą i stres "oj coś popsuję” to podstawowe problemy seniorów poznających komputer.

- Trzeba dwóch, trzech spotkań, żeby uczestnicy się oswoili z klawiaturą, poznali, jak działa mysz - opowiada Konrad Gąsior, instruktor, który prowadzi z seniorami zajęcia w pracowni w Domu Kultury na Czechowie. - Wystarczy, by spróbowali zagrać w jakąś prostą grę i zapominają, że mysz to nowe narzędzie, bo skupiają się na ekranie i już. Starszym osobom trudniej przychodzi oswojenie się z komputerem, bo przewidują, co może się stać, gdy wykonają jakąś złą operację. Dzieci traktują komputer bezstresowo.


Starszy klient nasz pan

Jak wyliczają demografowie, osoby po "50” stanowią ogromną, powiększającą się rzeszę konsumentów: dziś to 32 proc. społeczeństwa, a w 2020 r. będzie ich już 38 procent. Wiele firm zaczyna zauważać, że osoby starsze - o ile korzystają już z Internetu - są częstymi i regularnymi użytkownikami. I coraz więcej firm zaczyna o nich myśleć. Powstały portale skierowane do osób 50 + (senior.pl; intersenior.pl; klubseniora.org). Seniorzy w sieci szukają przede wszystkim informacji związanych z prawem, gospodarką, nieruchomościami, budownictwem, ubezpieczeniami, turystyką i motoryzacją. Dużą popularnością wśród seniorów cieszą się także witryny instytucji rządowych oraz prasa on-line.

Ale seniorzy w znacznie mniejszym stopniu niż młodzi wykorzystują Internet do komunikowania się (poczta elektroniczna, komunikatory, e-kartki), choć takie narzędzia pełnią ważną rolę w życiu seniorów, bo ułatwiając kontakt z rodziną.

Mysz zamiast papieru

Seniorzy spędzają w Internecie średnio 19 godzin miesięcznie. Dla porównania 15-24-latkowie - 33 godziny, a 25-34-latkowie - 26 godzin. Starsi internauci najwięcej z tych 19 godzin poświęcają lekturze prasy on-line, a najmniej na odwiedzanie witryn związanych z telewizją czy radiem. Co czytają w sieci seniorzy? Zaglądają na witrynę "Naszego Dziennika”, "Gazety Polskiej”, "Nie”, Trybuny”, "Newsweeka”, "Przekroju”, "Polityki” i "Życia Warszawy” (w kolejności popularności). Popularne są elettery.pl (bezpłatne porady ekspertów z rachunkowości, finansów i podatków), strony banków, dilerów samochodowych. Z badań wynika, że starsi ludzie padają ofiarami korzystania z wyszukiwarek. Popularny jest bowiem adres ostrebabcie.pl, który jest niczym innym tylko erotycznym portalem z hard porno.

Koniecznie spróbuj

- Jeśli komuś zdrowie pozwala, nie ma kłopotów ze wzrokiem, niech koniecznie pozna komputery i Internet, naprawdę warto - chwali sieć pani Danuta. - Umiem wysyłać e-maile, siedzę na skypie z kuzynami w Czechach, ale jeszcze czegoś bym się o Internecie dowiedziała. Taki kurs dla bardziej zaawansowanych by mi się przydał.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!