Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 lutego 2023 r.
7:02

Inżynierowie i kierownicy budów poszukiwani do pracy za granicą. "Zarobki nadal są i jeszcze długo będą wyższe niż w Polsce"

0 A A
(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

– Coraz częściej zgłaszają się do nas osoby na wyższe stanowiska, typu inżynier, architekt, kalkulator. Często są to stosunkowo młode osoby, które niedawno ukończyły studia i umieją bardzo dobrze posługiwać się językiem niemieckim zarówno w mowie, jak i piśmie. Mając już kilka lat doświadczenia pracy w Polsce, decydują się na takie nowe wyzwania – mówi Artur Wieja prezes firmy 3D Bau.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • W którym kraju Unii Europejskiej można znaleźć najszybciej pracę jako budowlaniec?

– Tradycyjnie najwięcej ofert pracy z sektora budowlanego nadal pochodzi z Niemiec. Chociaż Norwegia kusi wyższymi zarobkami, to i tak Polacy najczęściej wybierają Niemcy. Myślę, że najważniejszym powodem takiej decyzji jest stosunkowo niewielka odległość i łatwość dojazdu. Pracując u naszego sąsiada można nawet każdy weekend spędzić razem z rodziną. Pracując w Norwegii nie ma takiej możliwości.

  • Czyli pracę w Niemczech wybierają osoby, które planują pracę za granicą na dłużej?

– Tak, aczkolwiek spotkałem wiele osób, których początkowym zamysłem był wyjazd na przykład tylko na pół roku albo rok, aby zarobić na jakiś remont mieszkania czy kupno nowszego samochodu i powrót na stałe do Polski. Życie jednak pisze różne scenariusze i często okazywało się, że plany musiały być rewidowane. Nowe nieprzewidziane potrzeby finansowe z jednej strony, a niewielka odległość od domu i stopniowe przyzwyczajenie rodziny do „weekendowego trybu funkcjonowania” z drugiej, powodowały, że wyjazdy były coraz dłuższe. Biorąc pod uwagę, że nawet pracując w Polsce w dużej firmie budowlanej, niezbędna jest gotowość do częstych wyjazdów na projekty w różnych rejonach, to te dwa tryby pracy niewiele się od siebie różnią. A skoro i tak jest się zmuszonym do rozłąki z rodziną, to zdecydowana większość osób wybiera pracę za granicą. Nie oszukujmy się, zarobki w Niemczech nadal są i jeszcze długo będą wyższe niż w Polsce.

  • Dotychczas rozmawialiśmy o pracownikach fizycznych, a jak to wygląda na wyższych stanowiskach? Polscy kierownicy budów, inżynierowie, architekci... oni są pożądani za granicą?

– Tak, oczywiście, mamy wiele otwartych projektów na takie stanowiska. Myślę, że pandemia otworzyła tutaj wiele nowych możliwości. Przede wszystkim chodzi tu o możliwość pracy zdalnej lub w modelu hybrydowym. Korzyści odnoszą obie strony: pracodawca nie musi ponosić kosztów zakwaterowania i dojazdu, a pracownik ma więcej czasu dla siebie i rodziny. Dla architektów, inżynierów czy kalkulatorów codzienne posiedzenia albo konferencje online są teraz w branży budowlanej codziennością.

Co ciekawe, od roku zauważyliśmy wzmożony napływ kandydatów na takie stanowiska. Często są to stosunkowo młode osoby, które niedawno ukończyły studia i umieją bardzo dobrze posługiwać się językiem niemieckim zarówno w mowie, jak i piśmie. Mając już kilka lat doświadczenia pracy w Polsce, decydują się na takie nowe wyzwania.

Kierownik budowy o pracy zdalnej może sobie na razie chyba tylko pomarzyć. Jego częsta obecność na miejscu jest niezbędna. Ale i tu powoli zaczyna być możliwa praca hybrydowa. Co prawda w niewielkim wymiarze bo jeden, a może czasem dwa dni w tygodniu pracy zdalnej, ale i to dla wielu kandydatów jest dodatkowym motywatorem.

Przy tych stanowiskach nie ma jednak taryfy ulgowej jeśli chodzi o znajomość języka niemieckiego: musi być bardzo dobra. Porozumiewanie się z własnym zespołem oraz podwykonawcami wymaga biegłości językowej.

Muszę przyznać, iż sporym zaskoczeniem dla naszych klientów ale również i dla nas było to, że tacy kandydaci na polskim rynku pracy też są.

  • Jaką miałby pan radę dla młodych zdolnych inżynierów z Polski?

– By uwierzyli w swoje siły. Pod względem kompetencji nie ustępują oni w niczym swoim zachodnim kolegom. To czego im może trochę brakować, to praktyka. Tę szybko można zdobyć, gdy trafi się do odpowiedniego pracodawcy. Aby jednak dostać swoją szansę to trzeba umieć się swobodnie komunikować po niemiecku. Tutaj niezbędne jest poświęcenie czasu i energii od najmłodszych lat, a co najmniej jeszcze na studiach, by zdobyć niezbędne kompetencje językowe.

Dalsze ich szlifowanie podczas pracy na zagranicznych projektach nie będzie już takie trudne jak nauka od zera. Z drugiej strony na naukę języka nigdy nie jest za późno. Inwestując regularnie po 10-20 minut dziennie można wiele osiągnąć nawet w dojrzałym wieku. A ta inwestycja na pewno zaprocentuje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Miasta na niebiesko”. Ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na rzadką i ciężko wykrywalną chorobę.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Mariusz Zańko nowym starostą powiatu włodawskiego. – Bezpieczeństwo, stabilizacja i rozwój. To trzy filary tej kadencji – ogłosił na dzisiejszej sesji nowy starosta z PiS.

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Urząd Miasta Lublin rozstrzygnął konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. 25 lubelskich placówek otrzyma nawet do 7,5 tys. zł.

Z konstytucją na rowerze

Z konstytucją na rowerze

Uczczą święto 3 maja pokonując kilometry na rowerze. Gminy Trzydnik Duży i Gościeradów zapraszają na trzeci już Rajd "Z konstytucją na rowerze".

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Maluchy Wrotki i Czarta mają szansę otrzymać nowoczesne nadajniki, które pozwolą w przyszłości śledzić ich wędrówki. Potrzeba jednak ponad 18 tys. zł, a na razie udało się zebrać jedną trzecią całej kwoty.

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód
Foto/wideo
galeria
film

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód

Ulicami Lublina przeszedł korowód studencki i zainaugurował Dni Kultury Studenckiej. W tym roku motywem przewodnim był Dziki Zachód.

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania
terminy

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania

Wybory samorządowe za nami. W przyszłym tygodniu prezydenci miast i nowi radni złożą ślubowania. Podajemy terminy sesji w największych samorządach województwa lubelskiego.

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

W meczach 22. kolejki LKS Milanów rozgromił Tytana Wisznice 11:0, Orlęta Łuków pokonały Victorię Parczew 6:0. Nie odbyło się spotkanie Lutni Piszczac z Młodzieżówką Radzyń Podlaski, goście nie przyjechali na mecz. W smeczu Orła Czemierniki z Kujawiakiem Stanin goście w drugiej połowie ukarani zostali trzema czerwonymi kartkami. To konsekwencja pokazanych w pierwszej części żółtych kartoników

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła
galeria

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła

Na majówkę prace przystopowały, ale zaraz po niej znów ruszą pełną parą. Pod koniec kwietnia rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, popularnie zwanym Elektrykiem.

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień
ZDJĘCIA
galeria

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień

Z okazji Dnia Flagi biało-czerwona dumnie powiewa na maszcie na lubelskim ratuszu.

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury zrezygnował ze stanowiska. A przy okazji z Facebooka zniknął oficjalny profil ośrodka. Wszystko to dzieje się tuż przed zmianą władzy w mieście. Jerzy Rębek z PiS oddaje stery w ręce Jakuba Jakubowskiego.

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Kierowcy, uważajcie na trasie z Siedlec do Łukowa. Na drodze krajowej numer 63 zderzyły się dwa samochody.

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Skazywana na pożarcie Unia Hrubieszów z nowym trenerem Piotrem Stadnickim przegrała 0:2 z Hetmanem Zamość, ale wstydu nie przyniosła. Kolejną niespodziankę sprawił Graf Chodywańce kończąc świetną serię Gromu Różaniec

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium