Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 maja 2011 r.
14:34
Edytuj ten wpis

Opowiem wam o trzech zbuntowanych Żydówkach

0 11 A A
1 maja 1936 roku. Bela Szapira z Lublina przemawia na wiecu w swoim mieście
1 maja 1936 roku. Bela Szapira z Lublina przemawia na wiecu w swoim mieście

– Lenin i Stalin krytykowali Różę. Naziści zbezcześcili jej grób. Nie możemy oskarżać Luksemburg za represje w ZSRR czy PRL. Dlatego chyba zbyt pochopnie Lublin pozbył się jej ulicy. Rozmowa z dr. Tomaszem Kitlińskim .

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
•W Lublinie trwa międzynarodowy festiwal Transeuropa, poświęcony prawom kobiet i prawom wszelkich mniejszości: seksualnych, etnicznych, religijnych. Bohaterkami pana wystąpienia są: Róża Luksemburg, Bela Szapira i Nan Golding. Dlaczego wybrał pan je z morza milionów kobiecych istnień?

– Po pierwsze: to buntowniczki. Po drugie: ich korzenie sięgają Lubelszczyzny. Różnorodnego – narodowo i ideowo – ale naszego regionu. Wszystkie trzy: Róża, Bela i Nan wywodzą się z rodzin żydowskich i weszły do historii niepokornych. Dziś nazwalibyśmy je kontestatorkami, feministkami, pacyfistkami. Rebelia Róży, Beli i Nan polega na niezgodzie wobec zastanej rzeczywistości, na ich dramatycznym "Nie!” w obliczu krzywdy ludzkiej, na walce o zmianę społeczną, na próbie wprowadzania polityki równych praw.

•Róża Luksemburg miała kiedyś w Lublinie swoją ulicę, ale ta przepadła na fali zmian. Zastąpił Różę ksiądz Jerzy Popiełuszko. Pana zdaniem, to ciekawa osoba i należy się jej nasza uwaga?

– Róża urodziła się w Zamościu, a szkołę średnią ukończyła z oceną celującą w Warszawie. Tam zaangażowała się w działalność polityczną. Nie miała jeszcze 18 lat, a już musiała z tego powodu uciekać do Szwajcarii. Była pierwszą kobietą, która na uniwersytecie w Zurychu obroniła doktorat. Mnóstwo pisała. I to nie tylko książki i artykuły, ale także tworzyła projekty przemian społecznych. Ale to nie przeszkadzało Luksemburg pisać uczuciowe poetyckie listy. A poza tym, zachwycała ją… przyroda, lubiła obserwować ptaki. To, co dziś nam jest w niej bliskie – jako wyróżniająca się oratorka zbierała głos w obronie praw wykluczonych.

•A co z jej poglądami politycznymi i działalnością komunistyczną? Do dziś wielu osobom kojarzy się jako przedstawicielka krwawego terroru minionej epoki…

– Lenin i Stalin krytykowali Różę. Naziści zbezcześcili jej grób. Nie możemy oskarżać Luksemburg za represje w ZSRR czy PRL. Dlatego chyba zbyt pochopnie Lublin pozbył się jej ulicy. Przerażał ją "ultracentralizm” Lenina, jego absolutyzacja partii komunistycznej. Wierzyła raczej w żywiołowość i spontaniczność. Zapominamy, że Róża opowiadała się za demokracją, pluralizmem i wolnością prasy. Występowała przeciwko przymusowi, przemocy i militaryzmowi.


• Może przynajmniej druga pana bohaterka jest mniej kontrowersyjna?

– Bela Szapira całe życie związana była z naszym miastem. W przedwojennym Lublinie działała cała mozaika partii politycznych, w śród nich partia Bund, której przewodziła właśnie Szapira. Bund charakteryzowały idee lewicowe, ale pozostawał on w konflikcie z bolszewikami.

• Czyli Bela jak Róża była kobietą polityczną…

– Szapira robiła wszystko, by polepszyć los najniższych warstw społecznych miasta. W okresie międzywojennym dbała o chorych, bezrobotnych, wykluczonych. W strasznym czasie II wojny światowej, w czasie Zagłady, współpracowała z polskim i żydowskim ruchem oporu. A w lubelskim getcie pomagała w… garkuchni. Jest ofiarą nazizmu, Bela zginęła w obozie w Ravensbrück.

• Historycznie najbliższą nam postacią jest pana trzecia bohaterka, Nan Golin. Może choć ona jest politycznie poprawna?

– Nan Golding to Amerykanka, która nie mogła znieść militarystycznej polityki prezydenta George'a W. Busha i ze Stanów Zjednoczonych przeniosła się do Francji. Jest nam bliska historycznie – bo to współczesna artystka – i sentymentalnie. Rodzina Nan wywodzi się z Lubelszczyzny. Moja trzecia bohaterka tworzy fotografię, którą upomina się o prawa kobiet i mniejszości. Goldin przedstawia – na równych prawach – rozmaite pary miłosne: kobieta–mężczyzna, kobieta–kobieta, mężczyzna–mężczyzna. Ta rozmaitość oddaje różnorodność orientacji miłosnych na Lubelszczyźnie i na całym świecie. Sztuka Nan ostrzega także przed brakiem odpowiedzialności w życiu seksualnym i epidemią HIV/AIDS. Wiele fotografii Goldin ukazuje cierpienie umierających na AIDS. Jedną z prac Goldin można było oglądać w warszawskim Muzeum Narodowym na wystawie "Ars Homo Erotica”, przygotowanej przez Pawła Leszkowicza, który teraz dla lubelskiej Galerii Labirynt stworzył ekspozycję "Miłość to miłość”. Bunt Nan wyraża się poprzez sztukę, tak jak bunt Róży i Beli wyraził się w polityce. Wszystkie trzy panie wyszły z podobnych żydowskich rodzin na Lubelszczyźnie. Wszystkie trzy przejęła niesprawiedliwość, uprzedzenia, zło w społeczeństwie.

• Oprócz złej sławy Luksemburg, Bela i Nan nie są zbyt znane?

– One są znane na świecie. Są zapomniane u nas. I to wielka szkoda. Jeśli chcemy kultywować różnorodność naszego regionu, to pamiętajmy o żydowskich rebeliantkach. To silne osobowości, osoby zdecydowane na radykalne działanie. Zaangażowane w – znów mówiąc językiem współczesnym – aktywizm. Festiwal Transeuropa dotyka właśnie aktywizmu, działalności społecznej w sztuce i społeczeństwie. Historie Nan, Róży i Beli świetnie do tego pasują.


Transeuropa

Trwający od wczoraj do 15 maja w festiwal, to święto feminizmu, ekologii, queer i sztuki wrażliwej społecznie. Ma połączyć sztukę, edukację, publicystykę i performance. Organizatorzy imprezy, która będzie się odbywała w tym samym czasie w kilku miastach Europy (w Polsce tylko w Lublinie), chcą nawiązać do wielości kultur naszego miasta oraz różnorodności tożsamości i orientacji miłosnych. Imprez trzeba szukać w:

• Galerii Labirynt
• Teatrze NN przy Grodzkiej
• Zachęcie przy ul. Obrońców Pokoju
• Spółdzielni przy Obrońców Pokoju
• Tekturze na Wieniawskiej
• Chatce Żaka przy ul. Radziszewskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Program tutaj

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium