piątek, 23 marca 2018 r.

Magazyn

Palikot idzie na badania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 kwietnia 2008, 11:09
Autor: Ewa Stępień

11 maja poseł Janusz Palikot ma zamiar przedstawić raport o swoim zdrowiu. Badania przejdzie w prywatnej klinice na własny koszt.

Co 44-letni poseł powinien sobie przebadać, a z jakich badań może zrezygnować?

- I tak wszystkiego zbadać się nie da - zastrzega dr hab. Grzegorz Dzida z Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. - Szczegółowe przebadanie się w przypadku braku dolegliwości i wskazań medycznych uznać należy za wymysł i fanaberię. Tak na marginesie, to fundusz zdrowia nie refunduje pobytu w szpitalu i robienia badań dla zaspokojenia własnej ciekawości. Ale jeśli poseł chce płacić z własnej kieszeni...

Od ogółu...

Zatem do rzeczy. Jak mówi dr Dzida zaczynamy od wywiadu lekarskiego i BADANIA FIZYKALNEGO, czyli opukiwania i osłuchiwania. W wywiadzie zbieramy informacje o przebytych chorobach pacjenta, dolegliwościach, o chorobach w rodzinie, o stylu życiu, nałogach, aktywności zdrowotnej.

Jeśli poseł nie zgłosi dolegliwości i powie, że czuje się dobrze, lekarz może mu zaproponować badania, jakie zdrowy, jeszcze młody mężczyzna, powinien przejść.
Na początek zmierzą Palikotowi CIŚNIENIE TĘTNICZE. Nadciśnienie jest chorobą społeczną. Cierpi na nią ponad 9 mln Polaków.

Potem obliczą mu BMI (wskaźnik masy ciała) aby stwierdzić, czy poseł nie cierpi na nadwagę lub otyłość. - Osoba po 45 roku życia, która nie zgłasza dolegliwości powinna mieć co 5 lat zbadany cholesterol całkowity. Poseł jest blisko tego wieku więc możemy mu cholesterol zmierzyć - zaznacza dr Dzida. - W momencie wykrycia nieprawidłowości, poszerzamy diagnostykę o wykonanie LIPIDOGRAMU mającego ocenić ryzyko miażdżycy.

...do szczegółu

Lekarz proponuje, aby zbadać posłowi stężenia glukozy na czczo co pozwoli wykryć CUKRZYCĘ. Cukrzyca to epidemia XXI wieku. Cierpi na nią ponad 2 mln Polaków, a następne 2 mln nie wie, że na nią choruje.

W przypadku polityka, na którego społeczeństwo głosuje oraz w niego inwestuje, bardzo ważna jest ocena ryzyka sercowo-naczyniowego. Taka ocena pozwala stwierdzić, czy w ciągu najbliższych 10 lat osoba jest narażona na zgon z powodu zawału serca lub udaru mózgu.

Przy ocenianiu bierze się pod uwagę wyżej zaproponowane badania, głównie jednak pomiar ciśnienia, wynik cholesterolu oraz fakt czy osoba pali papierosy. - Jeśli ryzyko wynosi 5 proc. to jest to duże ryzyko - mówi Dzida. - Pacjent z takim wynikiem wymaga opieki lekarskiej, zmiany stylu życia, przyjmowania leków. A może powinien zrezygnować z polityki, żeby się nie stresować?

Na tym kończy się podstawowy zakres badań, które można zaproponować zdrowemu mężczyźnie. Doktor Dzida dodaje, że nie zaszkodzi jednak poszerzyć ich o USG jamy brzusznej. W tym badaniu można ocenić stan wątroby, nerek i prostaty.

Dodaje, że z podstawowych badań warto wykonać RETGEN klatki piersiowej pokazujące płuca i wykrywające gruźlicę lub raka płuc. Z badań laboratoryjnych można wykonać morfologię, OB, próby wątrobowe, próby nerkowe. Rutynowo analizę moczu.

A to niepotrzebne

Ważne badanie w każdym wieku, to badanie OKULISTYCZNE. Lekarz ocenia wzrok oraz bada dno oka. - Jeśli poseł nie ma dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, a w jego rodzinie nie wystąpił rak żołądka ani jelita grubego, nie ma potrzeby robić gastroskopiii ani kolonoskopii - zaznacza lekarz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!