niedziela, 18 marca 2018 r.

Magazyn

Pewność niepewności - różne typy ryzyka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 kwietnia 2010, 16:12

Globalne społeczeństwo XXI wieku rozwija się w klimacie niepewności i ryzyka. Klimat ten jest dostrzegalny już nie tylko w skali globalnej ale również w skali lokalnej oraz w wymiarze jednostkowym jako cecha egzystencji współczesnego człowieka.

Często jednak "absolutna pewność” ( zredukowanie ryzyka do punktu zerowego ) w myśleniu nie istnieje, więc założenie samo w sobie jest sprzeczne. Kolejne ryzyko, które za tym idzie, to ryzyko relatywizmu, w środowisku, gdzie, działania, metody i środki wzajemnie powiązane są nie do końca skategoryzowanym ciągiem przyczynowo-skutkowym. Brak tej kategoryzacji prowadzi o obłędnej "wszystkości”, która zawiera w sobie elementy wzajemnie się wykluczające. Czy w takiej archi-strukturze można mówić o redukcji ryzyka?

W tej plątaninie powiązań niekoherentnych elementów, wszystko jest wszystkim, co pochodzi z tej samej ciągłej samoprzetwarzającej się substancji bez początku i końca. Wszystko to dzieje się jednak nie w hermetycznym pomieszczeniu, z mocno zaciśniętym wentylem bezpieczeństwa, ale w turbulentnym środowisku relacji, powiązań i zależności...

Społeczeństwo jest poniekąd chorym wrzodem organicznym, narażonym na reaktywacje "starych” zagrożeń, jak i na absorbcję nowych. Jak pisze U. Beck : "Społeczeństwa ryzyka jest społeczeństwem katastrof. Zagraża mu to, że stany wyjątkowe stają się stanami normalnymi”.

Ryzyko jest pojęciem szerszym od niebezpieczeństwa- które obejmuje zespół wykrytych zagrożeń bezpośrednich i dopuszcza większe spektrum przewidywalności co do ich kierunku i zasięgu .W strategiach wojskowych i operacyjnych stanowi immanentną i nierozłączną cechę realnych sytuacji decyzyjnych, dla których istnieje możliwość wyboru między alternatywnymi wariantami działania, a dla potencjalnych skutków znane są wartości prawdopodobieństwa ich wystąpienia.

Peter Bernstein w książce” Przeciw Bogom” , podsumowuje kluczową rolę rewolucji myśli ludzkiej na przestrzeni dziejów i pisze: Rewolucyjną ideą, która wyznacza cezurę między nowożytnością a wcześniejszymi epokami historycznymi, jest idea kontrolowania ryzyka; pogląd, że przyszłość nie jest jedynie kaprysem bogów (...).

We współczesnym świecie unikniecie ryzyka jest na tyle trudne, na ile dochodzi do sytuacji zatarcia różnicy pomiędzy ryzykiem podlegającym realnej ocenie, a jego świadomością nie implikująca ryzyka nieobliczalnej niepewności...

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!