Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 października 2018 r.
20:33

Piąte piętro w 7,56 sekundy. Mistrzyni świata z Lublina o drodze do perfekcji i pracy w szkole

0 3 A A

Aleksandra Rudzińska z Klubu Wspinaczkowego Kotłownia Lublin 15-metrową ścianę pokonała w niespełna 8 sekund i spełniła życiowe marzenie - została mistrzynią świata we wspinaczce sportowej. Nam opowiada o swojej pasji i godzeniu treningów z pracą w szkole.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Finał wspinaczkowych mistrzostw świata odbył się w Innsbrucku w czwartek, 13 wrzesnia. W decydującym starciu Aleksandra Rudzińska pokonała inną Polkę, Annę Brożek o niespełna pół sekundy.

Na 15-metrową ścianę wspięła się w 7,56 sekundy. To tak, jakby w tym czasie wdrapała się na piąte piętro.

Największe marzenie

Bez obaw można stwierdzić, że Polki zdominowały rywalizację w austriackim turnieju. Do półfinałów awansowały trzy z pięciu naszych sprinterek.

Aleksandra Rudzińska w swoim pierwszym pojedynku pokonała Chinkę. W trzech kolejnych musiała mierzyć się z koleżankami z kadry. Pierwszą z nich była inna lublinianka, Patrycja Chudziak ze Skarpy Lublin, która finalnie zajęła piąte miejsce. Kolejną przeszkodą była Aleksandra Kałucka. Wreszcie, po finałowej potyczce z Anną Brożek, przyszedł czas na łzy radości.

– Tak naprawdę do Innsbrucka jechałam nastawiona na wygraną. Nie byłam jej pewna w stu procentach, ale wszystkie moje myśli były nakierowane na osiągnięcie celu. To było moje największe marzenie – opowiada Aleksandra Rudzińska. Jej dotychczasowym najlepszym wynikiem w imprezie tej rangi było czwarte miejsce wywalczone w Paryżu w 2016 roku.

– Kolejny sezon trochę odpuściłam, między innymi ze względu na kontuzję. Teraz postanowiłam wrócić i powalczyć o to złoto. Ostatnie dwa lata poświęciłam właśnie temu, a ten sukces jest efektem mojej 11-letniej przygody ze wspinaczką.

Wszystko przez siostrę

Zaczęło się w 2007 roku.

– Głównie dzięki mojej siostrze Małgorzacie, która dziś jest jednym z moich trenerów. Ciągle wracała z zawodów z medalami i pucharami. Patrzyłam na nią z podziwem i wydawało mi się to fajne. Stwierdziłam, że też bym tak chciała – wspomina Aleksandra.

Wkrótce rozpoczęła naukę w Gimnazjum nr 11 w Lublinie. – Była tam ścianka, działał Uczniowski Klub Sportowy Skarpa. Nie było to decydującym kryterium przy wyborze szkoły, po prostu mieszkałam niedaleko. Ale tak to się zaczęło.

Wkrótce i ona zaczęła przywozić do domu kolejne trofea. W swoim dorobku ma medale młodzieżowych mistrzostw Polski, Europy i świata. W tych ostatnich zawodach wśród juniorów triumfowała trzykrotnie: w 2009, 2011 i 2013 roku. Cztery lata temu zmieniła klubowe barwy. Obecnie jest zawodniczką Klubu Wspinaczkowego Kotłownia Lublin.

Lublin zamiast Tarnowa

Jak ciężko trzeba pracować, aby wspiąć się na 15-metrową ściankę w niespełna osiem sekund?

– Mam dwóch trenerów, od przygotowania motorycznego i od wspinaczki. Nad siłą, szybkością i mocą pracuję na siłowni cztery lub pięć razy w tygodniu. Do tego dochodzą trzy lub cztery treningi na ściance. W praktyce trenuję więc codziennie, czasem nawet dwukrotnie w ciągu dnia – mówi mistrzyni świata.

Przygotowania do zawodów ułatwiło znalezienie odpowiedniego miejsca do ćwiczeń w Lublinie.

– Dzięki uprzejmości strażaków i Polskiego Związku Alpinizmu mogę trenować na ściance zlokalizowanej przy ul. Zemborzyckiej w Lublinie. Wcześniej musiałam jeździć do Tarnowa. Takie treningi były jednak mało efektywne ze względu na męczące dojazdy.

Praca i pasja

Intensywne treningi mistrzyni świata z Lublina musi godzić z pracą zawodową.

– Nie można powiedzieć, że ze wspinania da się utrzymać. Musiałam podjąć pracę, żeby mieć pieniądze na wyjazdy na zawody. Ale bardzo się cieszę z mojego życia zawodowego – mówi Aleksandra Rudzińska, która jest nauczycielem wychowania fizycznego w Niepublicznej Szkole Skrzydła w Lublinie.

– Znalazłam sposób na połączenie pracy i pasji. Oprócz zajęć W-F szkolę także młodych zawodników we wspinaniu. Dzięki temu mogę służyć innym swoim doświadczeniem.

Odpoczynek i studia

Najbliższe plany?

– Teraz trochę odpocznę, ale nie za długo, bo od października zaczynam studia zaoczne na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Startów w tym roku już nie planuję, zrezygnowałam z udziału w dwóch ostatnich rundach Pucharu Świata. Chcę dobrze przygotować się do kolejnego sezonu – mówi zawodniczka.

Dodajmy, że wspinaczka sportowa od 2020 roku ma być sportem olimpijskim. Podczas igrzysk w Tokio ma zostać rozegrana konkurencja w trójboju. W tej formule odbędą się przyszłoroczne mistrzostwa świata, których miejscem będzie właśnie stolica Japonii.

Aleksandra Rudzińska liczy, że w międzyczasie uda się zrealizować jeszcze jeden cel. Chodzi o budowę w Lublinie ogólnodostępnej ścianki wspinaczkowej. Takie starania KW Kotłownia czyni od kilku lat. – Mamy już ustaloną lokalizację, ale problemem jest znalezienie funduszy. W najbliższym czasie zamierzamy podjąć konkretne działania i liczymy, że w końcu się to uda.

Pozostałe informacje

Wielkie ściganie na PGE Narodowym, pięciu żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin wystartuje w Grand Prix

Wielkie ściganie na PGE Narodowym, pięciu żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin wystartuje w Grand Prix

W najbliższy weekend nie odbędą się mecze w PGE Ekstralidze. Jednak kibice speedwaya nie będą mieli prawa narzekać, bo na PGE Stadionie Narodowym zostanie rozegrany kolejny ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland.

Jedna osoba zginęła, dwie zostały przetransportowane do szpitala

Jedna osoba zginęła, dwie zostały przetransportowane do szpitala

W piątek rano doszło do wypadku w powiecie łukowskim. Zderzyły się dwa samochody osobowe.

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie
NASZ PATRONAT

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie

O tym jak powstaje ser i produkty mleczarskie, będzie można dowiedzieć się w najbliższą niedzielę.

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

11 maja na boisku piłkarskim przy ul. Wacława Moritza odbędzie III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej organizowany przez Fundację Grupy Aliplast. Celem tegorocznej edycji będzie zebranie funduszy na wsparcie dzieci  z niepełnosprawnościami ruchowymi

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”
Dzień Wschodzi
film

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zorganizował dla młodych specjalistów i lekarzy w trakcie specjalizacji z ortopedii „Trauma Days”. To pierwszy z tego typu dni, ale z pewnością nie ostatni.

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Trzy mecze do końca i obecnie tylko punkt straty do miejsca w strefie barażowej. Motor Lublin podobnie, jak przed rokiem nadal liczy się w walce o awans. Już w piątek podopieczni Mateusza Stolarskiego zagrają u siebie ze Zniczem Pruszków. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania
Lublin

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania

Dziś jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oferują dziś darmowe badania i porady.

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium