Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 czerwca 2009 r.
10:26
Edytuj ten wpis

Postawili na trumnę i wygrali

0 1 A A

Asia, Ola, Krzysiek i Maciek. Czwórka uczniów I LO im Staszica w Lublinie najpierw dowiedziała się wszystkiego o raku, a potem wymyśliła kampanię społeczną namawiającą do badań profilaktycznych. I choć są uczniami pierwszej klasy liceum, to już zyskali uznanie specjalistów od reklamy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zgłoszenie do konkursu zaproponowała nam nasza wychowawczyni. Zgodziliśmy się - opowiadają nasi bohaterowie. - Chcieliśmy się dowiedzieć czegoś i o reklamie, i o kampaniach społecznych, i - oczywiście - o raku.

Spotkanie z Amazonkami

Pierwsza część konkursu polegała na m.in. zorganizowaniu lekcji pokazowych wśród kolegów ze szkoły oraz poprowadzeniu małej kampanii wśród mieszkańców miasta. - Sami przygotowaliśmy plakaty, ulotki i rozdawaliśmy je przechodniom na deptaku w Lublinie. Aby wszystko to zrobić musieliśmy się najpierw dowiedzieć jak najwięcej o raku - mówi Ola Osiej.

- Na spotkani z uczniami szkoły pokazaliśmy sondę, podczas której pytaliśmy naszych kolegów oraz nauczycieli, co wiedza o raku - mówi Maciek Mańko. - Zaprosiliśmy członkinie klubu "amazonki”, czyli kobiety po mastektomii oraz panią dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej Elżbietę Starosławską. Goście opowiedzieli o chorobach nowotworowy. Otylia Samolej, prezes klubu Amazonek opowiedziała o swojej chorobie. Zachęcała również dziewczyny do tego, aby się same badały.

Pokonana 500-tka

Przez cały czas współpracowali też z mediami. Na stronie internetowej Dziennika Wschodniego (i w wydaniu papierowym) ukazywały się ich autorskie artykuły dotyczące profilaktyki raka. - W działaniach przeszli samych siebie - chwali swoich uczniów Grażyna Konik. - Współpracowali z lekarzami, z mediami, rozmawiali z samymi chorymi. Zajrzeli i dotarli wszędzie gdzie tylko było można.

Działania zespołu spodobały się kapitule konkursu. Zostali wyłonieni spośród ponad 600 grup do drugiego etapu. Tam już rywalizowali ze 101 grupami. Ten etap polegał już na przygotowaniu konkretnej kampanii społecznej. Uczniowie mieli zachęcać kobiety do profilaktyki przeciwko rakowi szyjki macicy.

- Musieliśmy wymyślić hasło, reklamę, spot radiowy i telewizyjny - mówi Krzysiek Grzechnik.

I wymyślili. "Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię”. W spocie telewizyjnym widać kobietę, która pakuje się, jakby gdzieś wyjeżdżała. Dopiero w kolejnym ujęciu, gdy kamera oddala się, widać, że pakuje się do trumny, ponieważ zaniedbała badania profilaktyczne. - Hasło jest ostre, ale niestety tylko tak można dotrzeć do niektórych - podkreślają licealiści. - Nie można obok niego przejść obojętnie.

Trumna

Hasło wymyślił Krzysiek. - Kiedy zastanawiałem się nad projektem, jak go zrobić, co w nim zawrzeć wybrałem się z kolegą na bieganie. Wspólnie urządziliśmy sobie burzę mózgów. W którymś momencie wymyśliłem właśnie to hasło. Hasło dwuznaczne: nie pakuj się do trumny. Koledze się spodobało. Później opowiedziałem o swoim pomyśle reszcie zespołu. Wspólnie go dopracowaliśmy.
- Pomysłów mieliśmy dużo, ale stwierdziliśmy wspólnie, że ten jeden będzie najlepszy. Inne zespoły wymyśliły kilka haseł, kilka różnych sytuacji. My postawiliśmy na jedno - mówi Asia Sumorek. - I to właśnie doceniło jury. Powiedzieli nam po rozdaniu nagród, że nasz projekt został doceniony za spójność.

Ogrom pomysłów

Ich pierwszym pomysłem była jednak reklama niekonwencjonalna. Reklama w miejscu, w którym nikt się jej nie spodziewa. - Ścianka z otworem na głowę. Z przodu narysowane są postacie; rodzina. Wymyśliliśmy, że w miejscu gdzie powinna być głowa matki, jest pusty otwór - opowiada Krzysiek.

Jeden z pomysłów był skierowany do mężczyzn. - Pojawia się mężczyzna przebrany za kobietę, robi wszystko to, co robią kobiety. Obok napis "życie z kobietami jest jednak piękniejsze - namów swoją kobietę, by zrobiła cytologię” - wyliczają pomysły.

Zwycięstwo

W poniedziałek na gali finałowej w warszawskim teatrze Capitol dowiedzieli się o zwycięstwie. - Wyniki były odczytywane od ostatniego miejsca, mieliśmy nadzieję, że nie będziemy na dziesiątym, później, że nie na dziewiątym… - mówi Maciek. - Po dłuższym oczekiwaniu okazało się, że jesteśmy na pierwszym miejscu. Jeszcze nie możemy w to uwierzyć!

Na galę pojechała tylko trójka "hakowiczów”. - Asia niestety od miesiąca leży w szpitalu - mówią. - Nie mogła być z nami.

- Podobno sędziowie jednogłośnie zadecydowali, że to nasz projekt jest najlepszy. Ostry, ale trafiający do ludzi. Jedna z pań jurorek opowiadała, że jak zobaczyła hasło, to niemal spadła z krzesła.

Kampania, którą wymyślili licealiści będzie realizowana przez firmę reklamową. Już w sierpniu pojawią się pierwsze plakaty i spoty.

Szkoła

Są uczniami pierwszej klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Do konkursu zgłosili się pod koniec ubiegłego roku i większość udało im się zrobić w czasie ferii zimowych. - Zajęło im to sporo czasu - mówi wychowawczyni konik. - Kilka razy zwalniałam ich z lekcji. Wszystko skończyło się dobrze. Oceny mają wystawione. W większości bardzo dobre. A dla mnie to była przyjemność pracować z takimi uczniami.

Pozostałe informacje

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania
Lublin

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania

Dziś jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oferują dziś darmowe badania i porady.

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!