Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 września 2011 r.
15:16
Edytuj ten wpis

Powstanie druga część Kulinarnej Mapy Lubelszczyzny

0 0 A A
Kevin Armstrong jeden z najlepszych gitarzystów europejskich”. Jak polska kuchnia to tylko na Lubels
Kevin Armstrong jeden z najlepszych gitarzystów europejskich”. Jak polska kuchnia to tylko na Lubels

Grał z Davidem Bowie, Massive Attack, Sinéad O'Connor i Moya Brennan z Clannad. W Lublinie Kevin Armstrong zagrał z Franką de Mille. I spróbował naszej regionalnej kuchni. Teraz wie, że tu, na Lubelszczyźnie Polska smakuje najlepiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po ogromnym powodzeniu "Kulinarnej mapy Lubelszczyzny”, wspólnego przedsięwzięcia Dziennika Wschodniego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego postanowiliśmy przygotować drugą część. Jeszcze ciekawszą, jeszcze bardziej intrygującą i bogatszą w przepisy.

Podobnie jak w części pierwszej, zaprezentujemy dziesięć rozdziałów, pokazując nowe smaki, miejsca, gdzie można ich skosztować i zabytki, które przed dobrym obiadem warto zobaczyć. Książka będzie bogato i starannie ilustrowana, zostanie wydana na papierze kredowym.

W części drugiej książki pojawi się Franka de Mille, charyzmatyczna wokalistka z Londynu, Kevin Armstrong, jeden z najlepszych gitarzystów europejskich, Stan Borys, który w Lublinie obchodził urodziny, Małgorzata Kalicińska, autorka "Domu nad rozlewiskiem” oraz Paweł Loroch z "Pytania na śniadanie” i "Kuchnia TV”. Chcemy w niej pokazać zdrową, ekologiczną kuchnię Lubelszczyzny. Co przeczytacie w drugiej części Kulinarnej mapy Lubelszczyzny?

Odświętny smak

Zaczynamy od kuchni Bożego Narodzenia. – Jakie to piękne, że karp po żydowsku zdobi polski stół Bożego Narodzenia – mówi Robert Makłowicz, który w trzech odcinkach swoich "Podróży kulinarnych Roberta Makłowicza” nie mógł nacieszyć się zdrową, ekologiczną kuchnią Lubelszczyzny. W pierwszej części naszej kulinarnej mapy opisaliśmy barwną kuchnię Biłgoraja i Janowa Lubelskiego z wszechobecnym gryczakiem.

W drugiej części powrócimy w tamte strony. W rozdziale "Smak Bożego Narodzenia” pokażemy odmienność naszej kuchni na tle Polski. Nie zabraknie akcentów prawosławnych. W rozdziale "Smak postu i karnawału” przedstawimy barwną, wielopokoleniową kuchnię postną, w której Polacy byli mistrzami. Podamy także przepisy na kuchnię wielkanocną. Smaczną, pachnącą wędzonką i chrzanówką. Będzie także przedwojenny smak karnawału.

Co jadł Leśmian, a co Czechowicz?

Zapomniana kuchnia Lubelszczyzny silnie splata się z literaturą i teatrem. W rozdziale "Papieski smak” przedstawimy ulubione potrawy Karola Wojtyły z czasów, kiedy był profesorem na KUL-u i papieskie przysmaki z Watykanu. W tym receptura na słynny piernik, makarony, kaszę, włoską zupę i ryby.
W rozdziale "Smak Hrubieszowa” opiszemy przysmaki Bolesława Leśmiana, kulinarne anegdoty, przepisy przedwojennej kuchni. Leśmian kochał życie. Potrafił je smakować na całego. Na literackich ucztach spotykał się z Józefem Czechowiczem. Zachował się opis jednej z nich, która odbyła się w Hrubieszowie.

Zapomniana lubelska kuchnia to także świat wielkich gwiazd muzycznych i teatralnych: Hanki Ordonówny, Juliusza Osterwy, Stanisława Mikulskiego, Włodzimierza Wiszniewskiego, Jerzego Rogalskiego. Czym doprawią naszą kuchnię?
Paweł Loroch poleca figi Marysieńki

Tegoroczna edycja Europejskiego Festiwalu Smaku poświęcona była osobie króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki. W rodziale "Królewski smak Jana III Sobieskiego i Marysieńki” pokażemy barokowy smak staropolskich stołów, sekrety kuchni barokowej. W tym rozdziale do akcji wkroczy Paweł Loroch z "Pytania na śniadanie”, który poda receptury na ulubione omlety Marysieńki. Po Piotrze Bikoncie i Robercie Makłowiczu będzie naszym kolejnym kulinarnym ekspertem.

W rozdziale "Tatarski smak Markuszowa” poznacie legendę o tatarskich naleśnikach na ostro, będą receptury na "nalestniki”, krokiety bocianie i bociany. Zdradzimy także sekrety pysznych, domowych wędlin.

W rozdziale "Wiejski smak sjesty” polecimy przepisy na zdrową, ekologiczną i wiejską kuchnię. Będą także wegetariańskie specjały. – Wiejska kuchnia może być lekka i przyjemna – mówi Grzegorz Ostrowski, kucharz portalu MniamMniam.pl, który na Europejskim Festiwalu Smaku odtworzył włoską kuchnię Leonarda da Vinci. Polecimy także przysmaki Małgorzaty Kalicińskiej, autorki słynnej powieści "Dom nad rozlewiskiem”.

Zaginione Atlantydy

Tu zaczynamy od rozdziału "Litewski smak”, w którym zaprezentujemy zapomniany smak sztufady, kresowej kuchni, leśnych grzybów i domowych przetworów. Znów wrócimy na zaczarowane Polesie, sięgając do smaków Podlasia. Litewski smak dziś najpiękniej odbija się w Kodniu, gdzie Danuta Pietrasik przyrządza litewskie wędliny według XIX wiecznych receptur.

Niespodzianką będzie szwedzka kuchnia z Motycza. – W mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie robi się pierogi, które według legendy oparte są na recepturze z czasów potopu szwedzkiego – mówi Jan Łopata z Motycza. Po raz pierwszy pokażemy tajemniczą i zagadkową kuchnię polskich Olendrów. Osiedlali się w gminach Hanna i Sławatycze, zostawili po sobie przepisy na olenderskie pierogi i słynny ser żółty. Dziś Stary Olender może być przebojem w Europie. Oraz zupełnie nieobecną kuchnię polskich Hucułów. Na skraju Lubelszczyzny można spotkać ich domy, gdzieniegdzie na polanie pasie się huculski konik. – Ludzi nie ma. Została pamięć tamtych potraw – mówi Agnieszka Filiks, szefowa restauracji "Siwy dym” z Celejowa.

Niespodzianek będzie więcej. W kulinarną podróż po Lubelszczyźnie wyruszamy ze Stanem Borysem, który zasiadł za kierownicą czerwonego kabrioletu BMW Jana Milczka. – Nikomu nie daję prowadzić auta. Nawet Grażynie Szapołowskiej, którą woziłem w jednym z filmów. Ale dla Stana zrobiłem wyjątek.
Muzycznych gwiazd będzie więcej. – Ze zdumieniem odkryłam, że na Lubelszczyźnie są restauracje, gdzie dania robi się z warzyw, które rosną w przyrestauracyjnym ogrodzie i można zjeść pstrągi z potoku, nie z hodowli. W Anglii ani o tym pomarzyć – mówi Franka de Mille, która jest zwolennikiem zdrowej, ekologicznej i wegetariańskiej kuchni.

Pozostałe informacje

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium