piątek, 23 marca 2018 r.

Magazyn

Próba piekła w Nowym Jorku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 czerwca 2006, 18:26

Ten pożar widać było nawet z... kosmosu. Zdjęcia satelitarne pokazują orgię ognia i dymu trwającą przez dobę, a potem jeszcze dogaszaną przez kolejnych dwanaście godzin.
- To było "Piekło nr 2” od czasu World Trade Center - mówi mi znajomy polski strażak, który gasił i wtedy, 11 września 2001 roku na Manhattanie i teraz, 2 maja na nabrzeżu East River na Greenpoincie. O podpalenie oskarżono Leszka K.
z Lublina.

Czegoś takiego nie pamiętają najstarsi strażacy w Nowym Jorku. Płonące XIX-wieczne zabudowania Greenpoint Terminal Market (mieszczące niegdyś m.in. największą na świecie fabrykę lin) widoczne były z pozostałych dzielnic nowojorskich. Od tego widoku zaczynał się każdy dziennik telewizyjny 2 maja br. Ogółem w akcji gaśniczej brało udział 107 jednostek i niemal pół tysiąca strażaków. Zniszczonych zostało 15 budynków na obszarze 8 hektarów. Nic dziwnego, że ustalenie sprawcy gigantycznego pożaru stało się punktem honoru nowojorskiej policji. Przede wszystkim specgrupy o nazwie Arson & Explosive Squad NYPD zajmującej się podpaleniami i przestępczymi eksplozjami. Sukces śledztwa był potrzebny natychmiast.
Sukcesu potrzebował inwestor, który właśnie nabył ten teren.

Powtórka z rozrywki?

Joshua Guttman nabył zabudowania za 400 mln dolarów, by postawić tam kompleks apartamentowców, po wcześniejszym - ma się rozumieć - wyburzeniu budynków fabryczno-magazynowych. Miał do intersu wspólnika i dobry biznesplan. Bo kto nie chciałby mieszkać w eleganckich wieżowcach naprzeciwko najlepszej części Manhattanu?
Miasto kręciło jednak nosem na wyburzanie Greenpoint Terminal Market. Sprawa się przedłużała, bank odmówił kredytu Guttmanowi, a wspólnik się wycofał.
Guttman miał nóż na gardle... tak samo jak w 2004 roku. Wtedy zainwestował na Brooklynie, gdzie stare magazyny miał przerabiać na apartamenty. I wtedy też władze miejskie powiedziały "nie”. Dwa tygodnie później stare magazyny spłonęły. Sprawców nigdy nie ustalono.
Kiedy 2 maja sytuacja niemalże się powtórzyła, w nowojorskiej prasie nie brakowało podejrzeń i skojarzeń. A jeszcze właścicielowi przedstawiono 434 zarzuty dotyczące stanu zabezpieczenia budynków oraz ich stanu technicznego.

Przecież się przyznał...

Amerykańska policja polowanie na sprawcę pożaru zakończyła 8 czerwca, kiedy zatrzymano Leszka K. z Lublina.
Leszek K. nic z tego nie rozumie. Twierdzi, że policjantom wszystko się "musiało pomylić”. Tłumaczył przecież, że 2 maja go nie było, bo był gdzie indziej.
To, że on wezwał strażaków 3 czerwca, bo się kumplom ognisko z opon i kabli za bardzo rozbuchało, gliniarze uznali za... opis tego, co było 2 maja. Oczywiście w wykonaniu Leszka K.
Przyczyn tak "ostrego” podejścia policji dopatruje się w tym, że Leszek K. nie stawił się kiedyś w sądzie w sprawie drobnego wypadku. Druga hipoteza to złość na Guttmana, który miał się kiedyś naśmiewać z Polaka, że zbiera złom. Doszło do utarczki, Guttman chciał uderzyć, ale tak niefachowo, że wpadł do wody.
Mimo wszystko Leszek K. z Lublina uważa, że wszystko się w końcu wyjaśni i wyjdzie na wolność. Policja upiera się, że ma nagrane przyznanie się Leszka K. na wideo. Czyli ma tego, co trzeba, faceta.

Przyjaciel metodysta

Innego zdania jest Krzysztof Steiner, pastor Kościoła metodystów w centrum polskiego Greenpointu: - Im dłużej mam do czynienia z całą tą historią, tym częściej nachodzi mnie myśl, że jest to jakiś znak i rodzaj próby. Przede wszystkim dla Leszka K., którego pospiesznie oskarżono o ten pożar, ale także dla całej naszej polskiej społeczności.
Pastor to niezwykła postać. Jego rodzina wywodzi się z Wołynia, gdzie cudem uniknęła ukraińskich mordów. Już z Gdańska Steiner przez Niemcy trafił do Ameryki. Tu poznał swoją przyszłą żonę Małgorzatę, absolwentkę psychologii i pedagogiki specjalnej.
Dziś mają trójkę dzieci. I jak to metodyści nie tylko studiują Pismo Święte. Pastor Steiner co roku chwyta za młotek i wiertarkę i przez całe wakacje pracuje na... budowie. To pomysł Jimmy'
ego Cartera, byłego prezydenta USA, też metodysty, który założył organizację "Habitat for Humanity” budującą domy dla potrzebujących.
Steinerowie dają też dach nad głową i utrzymanie polskim bezdomnym w przykościelnym przytulisku. Gdyby nie ono, Leszka K. znaleziono by pewnie zamarzniętego na śmierć gdzieś w parku...
Wiosną Leszkowi udało się znaleźć pracę u Zbigniewa Sarny w Port Jarvis.
- Czuję się jakoś za Leszka odpowiedzialny moralnie - mówi nam Steiner. - Etyka pracy w naszym Kościele uważana jest za kluczową dla formacji człowieka.

Eskalacja

Pomocną dłoń wyciągnął też Samueal Getz, adwokat. Działa on w "Legal Aid Society”, organizacji adwokackiej, zajmującej się sprawami takich nieszczęśników, jak lublinianin, których nie stać na opłacenie prawnika. - Karty na stół! Niech policja pokaże co ma w sądzie! - domaga się adwokat.
Kiedy brooklyńska prokuratora zaczęła mówić o 15 latach odsiadki, Zbigniew Sarna oświadczył publicznie, że Leszek K. 2 maja pracował w jego firmie. Alibi trudne do podważenia.
Tymczasem Wojciech Łukasiewicz, szef działu prawnego nowojorskiego konsulatu, dodaje, że przez 16 dni Amerykanie nie powiadomili oficjalnie o tym, że trzymają Polaka. Łukasiewicz twierdzi, że być może konieczna będzie nota ambasady RP w Waszyngtonie do Departamentu Stanu.
Mało tego: od przebywającej w USA minister spraw zagranicznych Anny Fotygi i jej rzecznika otrzymaliśmy zapewnienie, że sprawa Leszka K. będzie dokładnie zbadana.

Zaufanie

- Leszek przechodzi próbę piekła. Ufam, że przetrwa ją dzielnie dzięki wierze w Boga i sprawiedliwość - mówi pastor Steiner. - Modlę się codziennie i o tę sprawiedliwość, i o jego wiarę.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!