środa, 21 marca 2018 r.

Magazyn

PSS w Puławach ma 110 lat. Tablica dla założycieli

Dodano: 18 sierpnia 2017, 21:54

Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Pomoc” w Puławach obchodzi w tym roku 110-lecie. Z tej okazji, 1 sierpnia, odsłonięto tablicę poświęconą piętnastu założycielom tego najstarszego w mieście przedsiębiorstwa handlowego. Przypominamy historię spółdzielni.

Pierwszy sklep puławskiej spółdzielni został otwarty w 1907 roku u zbiegu Gdańskiej i Niemcewicza w Puławach. Jego klienci płacili rublami, a wolna, niepodległa Polska, podobnie jak suwerenna waluta, znajdowały się w sferze marzeń. Założyciele PSS należeli do ówczesnej elity, którzy posiadali niemały majątek. Wśród nich znajdowali się lekarze, prawnicy, przedsiębiorcy, inżynierowie, aptekarze i naukowcy.

Jak mówią historycy, decyzję o powołaniu do życia spółdzielni podjęli z pobudek ideowych, a nie materialnych. Chcieli udowodnić, że Polacy potrafią zajmować się handlem oraz realnie konkurować ze sklepikami prowadzonymi przez społeczność żydowską, dając mieszkańcom miasta wybór. Jak pisał Mikołaj Spóz, zakupy w polskim sklepie były wtedy wyrazem patriotycznej postawy. Dzisiaj moglibyśmy powiedzieć, że był to przykład ówczesnego patriotyzmu gospodarczego.

Pożary nie zniechęciły spółdzielców

Mimo że już pierwszy sklep PSS okazał się biznesowym strzałem w dziesiątkę, pierwsi spółdzielcy nie mieli zamiaru napychać sobie kieszeni dywidendą z zysków. Zamiast tego umiejętnie inwestowali w rozwój przedsięwzięcia. Efekt? Po sześciu latach obroty wzrosły o 650 procent, tę dynamikę przerwała dopiero I wojna światowa. Podczas walk świetnie prosperujący sklep został spalony. Spółdzielnia potrafiła się jednak odrodzić. Dekadę po odzyskaniu niepodległości PSS ma już 8 sklepów i mimo kryzysu z lat 30-tych, „Pomoc” pokazuje, że potrafi utrzymać się na rynku. Spółdzielcy inwestują, do swojego majątku dodając kolejne sklepy, piekarnię, skład opału, czy kioski z warzywami i napojami. Wspierają także lokalną kulturę i oświatę.

Artykuł premium
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 10,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 30 dni
Prenumerata
90 dni
koszt: 25,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 90 dni
Prenumerata
180 dni
koszt: 40,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 180 dni
Prenumerata
360 dni
koszt: 70,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 360 dni
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 sierpnia 2017 o 22:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spory pomnik też by się przydał
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!