Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 maja 2003 r.
11:57
Edytuj ten wpis

Rak nie ma szans

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tomograf komputerowy, jakim dysponuje lubelski SPSK-4, pozwala wykryć chorobę w najwcześniejszym jej stadium. Ma też doniosłe znaczenie profilaktyczne. To rewolucja w medycynie, zarówno jeśli idzie o szybkość badania, prędkość postawienia diagnozy, jak też możliwości "dotarcia” do niedostępnych obszarów ludzkiego organizmu.
Ktoś, kto się uskarża na nieokreślone bóle w mostku, poddany badaniu tomograficznemu będzie wiedział, czy jest to wada wrodzona serca, czy tętniak pozawałowy lub niedrożne naczynia wieńcowe. Pacjent uskarżający się na dolegliwości gastryczne, może uniknąć drastycznych badań. Tomograf wykaże najdrobniejsze zmiany wewnątrz jelit. Do tej pory stwierdzało się to jedynie w badaniu endoskopowym, krępującym chorych, nie zawsze możliwym do wykonania. Wreszcie - nieprzytomna ofiara wypadku może być zbadana od stóp do głów. Na diagnozę często wystarcza zaledwie 30 sekund.
Tomografia komputerowa ma zaledwie 30 lat. To stosunkowo młoda metoda diagnostyczna, ale we współczesnej medycynie wprost nieoceniona. Dziś można nawet powiedzieć, że przełomowa.
Nauki ścisłe dla zdrowia
Pierwszy tomograf w oparciu o zasadę fizyczno - matematyczną skonstruowali Hounsfield i Cormack, którzy wkrótce za to znaczące dla ludzkości opracowanie otrzymali nagrodę Nobla - jeden w dziedzinie medycyny, drugi fizyki.
- To była rewolucja w diagnostyce - wyjaśnia prof. dr hab. Andrzej Drop, kierownik Zakładu Radiologii Lekarskiej AM w Lublinie. - Aparat działa na zasadzie promieniowania rentgenowskiego, którego źródłem jest lampa. Promienie, przechodząc przez pacjenta, padają na układ detektorów. Wszystkie dane o strukturze i budowie tkanki zostają następnie przekazane do układu komputerowego i tam systemy matematyczne przerabiają to na obraz widzialny w postaci kliszy lub na monitorze.
W 1974 roku po raz pierwszy, eksperymentalnie, wykonano tzw. skan mózgu. Zresztą pierwsze tomografy służyły wtedy przede wszystkim do badań głowy.
Tomograf nie leczy
W Polsce, w dużych ośrodkach miejskich, już w połowie lat osiemdziesiątych zainstalowano pierwsze tomografy komputerowe. W Lublinie czekaliśmy na ten cud diagnostyki aż do roku 1987 - w nowo powstałej pracowni stanął wysokiej klasy światowej aparat firmy Siemens, pierwszy i jedyny po tej stronie Wisły.
Wielu chorych przyjęło tę wiadomość z ogromną ulgą, wynikającą po trosze z nieświadomości. Jedni upatrywali w tomografie szansy na badania profilaktyczne i nieomylną diagnozę w każdej chorobie, inni nawet sądzili, że tomograf ich wyleczy. A każdy był przekonany o tym, że badania można wykonywać bezkarnie.
- Tomografia cudów nie zdziała - zauważa kierownik Zakładu Diagnostyki Radiologicznej WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, lek. med. Elżbieta Jezierska. - Zanim pacjent podda się takiemu badaniu, powinien np. wykonać zdjęcie rtg. płuc, usg jamy brzusznej, jednym słowem skorzystać z diagnostyki znanej od dawna. Trzeba pamiętać, że działanie tomografu opiera się na promieniowaniu rentgenowskim i nie można korzystać z tego na własną rękę. Należy mieć skierowanie od lekarza.
Rewolucja diagnostyczna
Tomograf komputerowy zrewolucjonizował diagnostykę, ale też zobligował specjalistów do pogłębienia wiedzy. Otrzymali bowiem nowy obraz człowieka.
Do tej pory zdjęcia rentgenowskie pokazywały go w jednej płaszczyźnie. W dodatku trudno uchwytne były głębokie warstwy narządów. Teraz wszystko jest w trójwymiarze. Obrazowo można powiedzieć, że wszystkie wewnętrzne narządy zostały "pokrojone” na plasterki i są oglądane "z góry”. Dotarcie do tych warstw, które były jeszcze niedawno niedostępne, nie przedstawia teraz problemu. Najmniejsze zmiany w tętnicy, płucach, jelitach są widoczne jak na dłoni. Kiedyś także robiło się podobne badania. Ale otrzymywano tylko zewnętrzny obraz jelit czy pęcherza. Dziś można zajrzeć do środka.
Ogromne znaczenie dla chorych ma możliwość - po raz pierwszy - koronarografii (badania żył i tętnic) nieinwazyjnej. Klasyczna wymagała wprowadzenia sondy do dużych naczyń krwionośnych.
Niezwykłe usługi dzisiejszy tomograf oddaje poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Zszokowaną i ranną ofiarę można "prześwietlić” niemal w całości - można od razu uzyskać obraz śledziony, wątroby, kręgosłupa etc.
Niewątpliwym minusem jest to, że jeszcze nie możemy sobie pozwolić na badania profilaktyczne, choć wykrywanie zmian w stadium najwcześniejszym z możliwych jest pewną formą reagowania wtedy, kiedy można w pełni przywrócić zdrowie.

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium