Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 czerwca 2011 r.
14:51
Edytuj ten wpis

Razem od pierwszej bomby do emerytury

0 3 A A
Grzegorz Kura i Ares (Jacek Świerczyński)
Grzegorz Kura i Ares (Jacek Świerczyński)

Poszukują narkotyków i materiałów wybuchowych. Ścigają przestępców, tropią drogę ucieczki bandyty lub wskazując miejsce jego ukrycia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Owczarek belgijski mł. asp. Grzegorza Kury pomógł zatrzymać sprawcę, który nożem zaatakował swoją ofiarę. Alex i Jagger pomogli znaleźć wiele dowodów z miejsc przestępstw. Z poprzednim psem st. sierż. Sławomirowi Wójcikowi udało się złapać sprawcę napadu na sklep. Kropka z mł. asp. Sławomirem Baranem odnalazła zakopane w pomieszczeniu gospodarczym zwłoki, które leżały tam cztery lata.

Ich instynkt, słuch i świetny węch pozwalają na wykonywanie czynności, których człowiek nie mógłby sam zrobić. One jednak nie domyślają się, jak bardzo ważną wykonują robotę. Ich przewodnik idzie do pracy, one idą się bawić. Bo właśnie tym jest dla nich służba i ćwiczenia: zabawą.

Wykonanie zadania jest nagradzane aportem, pogłaskaniem lub kawałkiem kiełbasy. – One nie szukają materiałów wybuchowych czy narkotyków – mówi Sławomir Baran. – One szukają nagrody. Kiedy już coś znajdą, to siadają w tym miejscu i czekają. Są bardzo zdyscyplinowane, posłuszne i wierne.

– Każdy pies słucha się wyłącznie swojego partnera – podkreśla Sławomir Wójcik. – Podczas akcji skupiają się wyłącznie na wykonaniu zadania. Nie rozproszy ich inny szczekający pies, przebiegający kot czy dopingujący kibic na meczu. Mają to w nosie. Cały czas są skupione i gotowe do pracy. Raz w tygodniu – przez 8 godzin – ćwiczą ze swoim przewodnikiem. Oprócz tego, służą tyle samo godzin dziennie.

Psy się nie mylą

Dżeki aspiranta Andrzeja Więska nie patroluje ulic ani nie szuka śladów narkotyków w podejrzanych miejscach. Od kiedy został przyjęty "na służbę” śpi, spaceruje i pracuje wyłącznie na terenie laboratorium kryminalistycznego w Lublinie. Jego zadaniem jest porównywanie zapachów zabezpieczonych dowodów z miejsca przestępstwa z zapachem osoby podejrzanej. Odbywa się to w specjalnym, klimatyzowanym pomieszczeniu. Pies dostaje najpierw do powąchania materiał, następnie przechodzi do innego pokoju, gdzie znajduje się 6 osób lub próbek i siada przy zapachu odpowiadającym temu, który wąchał na początku.

Następnie badanie powtarza się z wykorzystaniem innego psa. Jeżeli on również usiądzie w tym samym miejscu, jest to dowód, który można wykorzystać w sądzie. – Psy się raczej nie mylą – twierdzi Andrzej Więska. – Mylą się ludzie.

Nabór i kurs

Ares, Alex, Jagger, Kropka i Dżeki nie od razu dostały pracę w policji. Najpierw musiały przejść nabór, potem ukończyć szkolenie. W przypadku psów, które pracują w prewencji: 4 miesiące. Psy przeznaczone do badań osmologicznych: 9 miesięcy.

By w ogóle trafić do policji, nie mogły bać się strzałów i śliskich powierzchni. Musiały też być samodzielne i mieć pasję aportowania – A nie każdy pies może się tego nauczyć. Pies policyjny nie może być także agresywny, to dyskwalifikuje go już na początku. Jedyny rodzaj agresji u nich to agresja kontrolowana, na konkretną komendę – tłumaczy Mariusz Drozd. Podczas szkolenia uczą się rzeczy niezbędnych do pracy w policji: posłuszeństwa, umiejętności tropienia i różnych komend.

– Pies, im starszy, tym trudniej jest go nauczyć różnych komend. 7-letni pies to jak człowiek lekko po "czterdziestce” – mówi st. sierż. Sławomir Wójcik. – Jakby taką osobę przenieść do szkoły podstawowej, to nie będzie ona już raczej zainteresowana nauką. Z łatwością przyjdzie mu nauczenie się uniwersalnej komendy "masz!” i wyciągnięciem ręki, najlepiej z jedzeniem. Z pewnością zareaguje – śmieją się przewodnicy.

Sylwester

Oprócz tego ma szansę na nauczenie się wykonania podstawowych zwrotów jak: "siad!” czy "leżeć!”. Najważniejsza jest tutaj regularność i powtarzanie tych czynności. Za wykonanie komendy pies musi dostać od razu nagrodę, np. pogłaskanie, kawałek jedzenia. Jeżeli nie wykona on zadania, to karą może być brak tej nagrody. Najłatwiej uczy się psa od szczeniaka, kiedy jest młody i chętny do nauki.

Wiele psów boi się także petard, a sam sylwester jest dla nich prawdziwą katorgą. Jeżeli nasz czworonożny przyjaciel czuje lęk przed tym, to nie mamy co liczyć, że nagle przestanie go mieć.

Emerytura

A skąd się biorą przewodnicy? U niektórych było w tym trochę przypadku, inni od razu widzieli się w tej roli. – Wychowałem się na wsi. Już wtedy lubiłem psy. Może to właśnie otoczenie, w którym mieszkałem w młodości, miało wpływ na moją decyzję? – zastanawia się Andrzej Więsek.

Każdy z nich lubi swoją pracę i kontakt ze zwierzętami. Kiedy ich czworonogi nie będą już zdolne do służby, wezmą je do siebie do domu albo oddadzą w zaufane ręce. Na pewno nie powierzą swojego ulubieńca komuś obcemu. – Ja na pewno wezmę Aleksa do siebie. Już teraz mam cztery psy, jeden z nich to emerytowany czworonożny policjant – deklaruje Sławomir Wójcik.

Owczarki to gamonie

Rozmowa z lekarzem weterynarii komisarz Bożeną Lorek, ekspertem badań osmologicznych Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie

• Dlaczego akurat owczarki niemieckie pracują w policji?
– Zawsze mówię, że to największe gamonie wśród psów. W żadnej dziedzinie nie są wybitne. Inne rasy mają lepszy węch, są inteligentniejsze, podobnie jest z resztą cech. Jednak, wbrew pozorom, właśnie to jest zaletą owczarków; lepiej się sprawdzają. Szybko znajdują nić porozumienia z partnerem i przywiązują się do niego. To bardzo oddane psy, które są chętne do współpracy. Łatwo przychodzi im nauka podstawowych, potrzebnych do pracy, komend.

• Jak pies może dostać się
do służby?
– Co jakiś czas przeprowadzany jest nabór. Planujemy zakup trzech psów do badań osmologicznych. Ze swoim psem może przyjść każdy, wystarczy, żeby spełniał określone warunki m.in wiek (od roku do dwóch lat), interesują nas przede wszystkim samce. Nie muszą mieć rodowodu, mają to być psy w typie owczarka niemieckiego. Podczas testów okaże się, czy spełnia on określone przez nas kryteria i czy ma szansę na angaż w policji. Jeżeli pies przejdzie nabór, przechodzimy do drugiego etapu: negocjacji cenowych.

• Czym zajmują się psy, które służą funkcjonariuszom?
– Owczarki trafiają do pracy w prewencji: patrolują miasto, zabezpieczają imprezy masowe. Niektóre szukają narkotyków, materiałów wybuchowych, zwłok ludzkich. Są jeszcze inne psy, które przeznaczone są do badań osmologicznych. Pracują one jedynie na terenie ośrodka, w laboratorium. Ich zadaniem jest porównywanie zapachu np. narzędzia zbrodni z zapachem osoby podejrzanej.

• Ile psów pracuje w lubelskiej policji?
– Obecnie mamy w tym budynku około 30 czworonogów. Niestety, ostatnio dwa od nas odeszły. Oprócz owczarków niemieckich mamy jeszcze terriera i owczarka belgijskiego. W większości są to psy pracujące w prewencji, patrolowo-
tropiące. Tylko 8 jest przeznaczonych do prowadzenia badań osmologicznych.

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium