Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 maja 2010 r.
15:35
Edytuj ten wpis

Razem umeblujmy sobie Podzamcze (wideo)

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 6 A A

W tej chwili to największy i najważniejszy z pozostających do zagospodarowania fragmentów centrum Lublina. To, że nie powinien wyglądać tak, jak teraz, jest w Lublinie opinią powszechną. Tylko jak Podzamcze urządzić na nowo?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

MARCIN SKRZYPEK, ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, współorganizator konsultacji

To miejsce powinno być wizytówką Lublina z atrakcyjną przestrzenią publiczną, która póki co w Lublinie ogranicza się tylko do pl. Litewskiego i deptaka. Miejsce, w którym i przyjezdny i mieszkaniec Lublina może coś ciekawego przeżyć: coś obejrzeć, zwiedzić, zjeść, spotkać kogoś, również zrobić zakupy. Atrakcyjna przestrzeń publiczna w ciekawym otoczeniu.

Druga rzecz to wielofunkcyjność tego otoczenia: mieszkania, biura, sklepy, instytucje kultury. Nie może to być jedna wielka galeria handlowa. Galerie mają to do siebie że "kradną" krajobraz, zamykają go wewnątrz – wokół jest brzydota, a wewnątrz cuda. Tak nie tworzy się miast. Kolejna sprawa to dachy budynków. Musimy sobie wyobrazić, że stoimy na wzgórzu Czwartek lub Zamkowym i patrzymy na Podzamcze.

Nie możemy widzieć dachów krytych papą i srebrnych wywietrzników. Ostatnia kondygnacja musi być równie atrakcyjna jak najniższa. To mogą być np. dachy spadziste kryte dachówką, płaskie pokryte trawą lub inne formy, np. tarasy. Skąd wziąć na to wszystko inwestora? Dobre planowanie polega na tym, że tworzy się dobrą ofertę dla wysokiej jakości inwestorów.

Jeżeli oferujemy tylko plac pod zabudowę, to każdy będzie się o to starał. Ale jeśli zaoferujemy atrakcyjny teren i określimy swój interes czyli na czym polega jakość jego zagospodarowania, to sięgamy po inwestorów z wyższej półki. Takich, którzy będą skłonni dłużej czekać na zyski. Oni będą wiedzieć, że jeśli się z nami dogadają, to dalsze przekształcenia będą zapadać na ich korzyść, bo wtedy to będzie nasz wspólny interes – ich i miasta, a nie tylko jednostronny.

ADAM WASILEWSKI prezydent Lublina

Jako mieszkaniec Lublina przyszłość Podzamcza widzę chyba bardzo podobnie jak prezydent tego miasta. Tyle, że prezydent musi być ograniczony możliwościami finansowymi i różnymi zewnętrznymi uwarunkowaniami, a mieszkaniec niekoniecznie.

Ale chciałbym, żeby ten fragment miasta zmienił się w sposób zdecydowany zachowując tak jak już wcześniej mówiłem ograniczoną funkcję komunikacyjną na zasadzie przystanku autobusowego, a nie dworca z wielkim placem. Po drugie chciałbym, żeby ci, którzy prowadzą tam swoje interesy, mówię o kupcach, mogli dalej prowadzić swą działalność, ale żeby ona była zdecydowanie lepiej zorganizowana w sensie pomieszczeń.

Ja myślałem o tym, żeby na poziomie terenu powstało coś w rodzaju krakowskich Sukiennic, gdzie by były takie boksy handlowe wykorzystywane przez kupców. Oczywiście chciałbym, żeby pozostały pewne elementy zaznaczające historię tej dzielnicy. Tędy szła ulica Szeroka, jest istniejący do dziś zdrój uliczny. Żeby można było pokazać – oczywiście w zarysie, bo nie chodzi o odbudowę – jak wyglądała historia tego miejsca w sensie zarysu urbanistycznego. Myślę, że to można zrealizować.

JADWIGA JAMIOŁKOWSKA architekt

Pierwszą rzeczą, którą bym zrobiła to maksymalnie odsłoniła przesklepioną kiedyś rzekę. Najważniejszym punktem Podzamcza jest wpisany do rejestru zabytków i wart wyeksponowania zespół cerkwi wraz z drzewostanem. Na pewno nie widzę tam dworca i hali Nova. Wyeksponowałabym dolinę między wzgórzem Czwartek a wzgórzem Zamkowym i wszystko co znajdzie się pomiędzy nimi powinno być niskie. Może powiem rzecz straszną, która nikomu się nie spodoba, ale w centrum Wiednia jest targowisko, które świetnie działa i wygląda. Może nie trzeba wyrzucać targu u nas, tylko inaczej go urządzić.

TERESA KRÓLIKOWSKA prezes PKS Wschód

Przede wszystkim uważam, że pomimo tego, że taka debata się odbędzie my jako spółka musimy uczestniczyć w powstawaniu planu zagospodarowania przestrzennego Podzamcza. Podobnie jak marszałek województwa i władze miasta uważam, że powinien tu być punkt przesiadkowy. To już historia, tu jest centrum miasta, tu przywozi się pasażerów i tak powinno być nadal. Ale niekoniecznie musi tu być cały plac manewrowy. Dworzec w pełnym wymiarze nie jest nam tu potrzebny. Zresztą dworce to relikt przeszłości. Czy prywatny przewoźnik ma jakikolwiek dworzec? Owszem, pasażer musi mieć punkt, w którym może się zatrzymać, wypić kawę i kupić bilet. Ale to nie musi być tutaj.
ROMUALD DYLEWSKI prezes lubelskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich

Na Podzamczu nie powinny się na pewno znaleźć duże budynki, dlatego że jest to dolina między wzgórzem Czwartek i wzgórzem Zamkowym i ogólny charakter tego terenu powinien być respektowany. A co powinno być? Dużo terenów otwartych, publicznych. Obiekty, które mogą się tu znaleźć powinny być ważnymi z punktu widzenia ich treści. Powinny to być budynki ważne i wyjątkowe, godne tego miejsca. To bardzo duże wyzwanie, wymaga wysokiej klasy twórczych osobowości. Nie powinno się to odbywać na takiej zasadzie, że jest plac wolny i trzeba go zabudować. Nie, to jest plac unikalny. Nie jestem pewien, czy nadal powinien tu się mieścić główny dworzec autobusowy, raczej wiązałbym go z kolejowym, a tu mimo wszystko pozostawił jakiś mniejszy, bo to dobre miejsce, blisko centrum.

HALINA LANDECKA wojewódzki konserwator zabytków

Nie chcę wypowiadać się jako konserwator zabytków, nie chcę sugerować jakichś rozwiązań przed zapowiadanymi konsultacjami. Tym bardziej, że obszar ten znajduje się poza strefą wpisaną do rejestru zabytków przez co nie będziemy się nim zajmować z urzędu. Dlatego moją wypowiedź proszę traktować jako moje osobiste zdanie.

Nie uważam, że lokalizacja dworca jest tam właściwa. To powinno być eleganckie przedpole pomnika historii, za które uznane zostało Stare Miasto. Wydaje mi się, że powinna tu być zabudowa, ale ja bym tu widziała zabudowę bardziej tradycyjną, kształtowaną w kwartałach, lub tak jak przy Lubartowskiej, gdzie jest ładnie poprowadzona zabudowa pierzejowa. Cerkiew też powinna być włączona w to zagospodarowanie, a nie tak jak teraz odcięta od reszty placami manewrowymi.

Kształtowałabym to w elegancki, śródmiejski sposób, z ładną zielenią, być może ze sklepami w parterach. Na pewno nie widzę tu dużego centrum handlowego jak Plaza, czy Olimp, ani nie mam przekonania do umieszczania tam dworca. Nie jest to dla niego najlepsze miejsce. Owszem, to miejsce wygodne ze względu na bliskość do targowiska i podzamcza, ale dworzec może się pojawić gdzie indziej, a dobre połączenia komunikacyjne sprawią, że będzie można się z niego dostać w różne części miasta.

KRZYSZTOF GRABCZUK marszałek województwa

Im bliżej będziemy w sprawie Podzamcza współpracować z miastem tym lepiej i dla miasta i dla województwa. Nie jest tajemnicą, że chcielibyśmy zmienić przeznaczenie tego terenu. Wyobrażamy sobie, że dworzec autobusowy mógłby funkcjonować w pobliżu dworca kolejowego. Chcielibyśmy, żeby do lotniska w Świdniku jeździły stąd szynobusy, które zresztą już kupujemy. Przy Dworcu Głównym PKP powinno powstać duże centrum komunikacyjne, a na Podzamczu jedynie punkt przesiadkowy.

otrzeba tu porozumienia naszej spółki PKS Wschód, która jest właścicielem terenu z załogą i miastem. Na skutek takiego porozumienia spółka mogłaby pozyskać grunt, na którym mogłaby pobudować nowy dworzec za pieniądze uzyskane ze sprzedaży ziemi na Podzamczu. A jak powinien być zagospodarowany teren po dworcu? Zostawiam to urbanistom i architektom. Gdybym teraz zabrał głos w tej sprawie mógłbym zasugerować coś tym, którzy będą nad tym pracować.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bambosh / 16 maja 2010 o 14:26
Rozwiązanie jest proste i niezbyt kosztowne:zamienić Makro z Dworcem PKS na Podzamczu! Makro ma wyasfaltowany plac(prawie gotowy na autobusy),jest blisko Północnego Dworca Kolejowego i blisko trasy wyjazdowej na Zamość i Świdnik.
Avatar
Marcin Skrzypek / 16 maja 2010 o 08:17
Zapraszam na stronę www.podzamcze.ulublin.eu - tam można się zapoznać z materiałami o Podzamczu.
Avatar
Lublin to metropolia! / 15 maja 2010 o 19:28
Panie Prezydencie: prosze o troche odwagi i wizji wybiegajacej poza malomiasteczkowosc !
Przebudowa Podzamcza to kluczowa decyzja dla ksztaltu i oblicza miasta. Naprawde nie jest najwazniejsze zeby zadowolic krzykliwa koalicje sprzedawcow chinskich majtek, zwiazkowcow z PKS oraz przyjezdnych z podlubelskich miejscowosci, ktorzy uwazaja ze jak przez lata autobus zatrzymywal sie pod Zamkiem to tak ma byc dalej i koniec kropka.
Tam nie ma miejsca na zadne 'boksy' na chinszczyzne czy tez przystanek autobusowy. To ma byc wartosciowa przestrzen miastotworcza: biura, sklepy,mieszkania, przestrzen publiczna. Byc moze tez da sie w to wkomponowac atrakcyjny targ warzywny, w postaci wartosciowej architektonicznie hali targowej (jak np w Budapeszcie), ale nic ponadto!!!
Lublin to naprawde nie jest miasto powiatowe, pora to w koncu zrozumiec!
Panie Prezydencie: prosze o troche odwagi i wizji wybiegajacej poza malomiasteczkowosc !
Przebudowa Podzamcza to kluczowa decyzja dla ksztaltu i oblicza miasta. Naprawde nie jest najwazniejsze zeby zadowolic krzykliwa koalicje sprzedawcow chinskich majtek, zwiazkowcow z PKS oraz przyjezdnych z podlubelskich miejscowosci, ktorzy uwazaja ze jak przez lata autobus zatrzymywal sie pod Zamkiem to tak ma byc dalej i koniec kropka.
Tam nie ma miejsca na zadne 'boksy' na chinszczyzne czy tez przystanek autobusowy. To ma byc... rozwiń
Avatar
Ignac z Abramowic / 15 maja 2010 o 12:46
Podzamcze trzeba i należy zmienić, ale wygląd. Po co przenosić PKS i targowiska na peryferie, jak jest teraz dobrze, trzeba tylko wybudować nowy ładny dworzec PKS i Transped, a także postoje dla autobusów i busów, targowisko przy skarpie doprowadzić do należytego porządku. Wzdłuż ulicy naprzeciw Zamku zburzyć budy, a postawić długi, niski budynek, na parterze zrobić sklepiki, a na górze pokoje hotelowe. Na świecie w wielkich miastach komunikacja międzymiastowa i targowiska są usytuowane blisko centrum, bo to jest wygoda i potrzeba. Pół Lublina zaopatruje się w artykuły spożywcze na Podzamczu, a do dworca PKS, dojeżdża się bez problemu z każdej rogatki miasta. Komunikacja miejska też jest dostosowana do dworca. Komu to przeszkadza? Ja wiem, ale nie powiem. Pewna opcja ludzi chce wyburzyć domy, zlikwidować PKS i targowiska, a w to miejsce zasiać trawę i wybudować scenę dla artystów z głośnymi głośnikami, potem ten cały plac zabrać jak swój. Dodam, że przed wojną teren wokół Zamku był zabudowany ruderami i pożal się Boże kamienicami, a obok wejścia do Zamku stał spory budynek szpecący widok. Co do rzeczki, to po co odkrywać i pokazywać ściek i robić utrudnienie w komunikacji. Moim zdaniem to głupi pomysł.
Na zakończenie powiem, że teren ten po przebudowie zmieni się w martwy punkt miasta, a Zamek będą zwiedzać ludzie z „łapanki” i dzieci przymusowo ze szkołą.

Z poważaniem -Ignac
Podzamcze trzeba i należy zmienić, ale wygląd. Po co przenosić PKS i targowiska na peryferie, jak jest teraz dobrze, trzeba tylko wybudować nowy ładny dworzec PKS i Transped, a także postoje dla autobusów i busów, targowisko przy skarpie doprowadzić do należytego porządku. Wzdłuż ulicy naprzeciw Zamku zburzyć budy, a postawić długi, niski budynek, na parterze zrobić sklepiki, a na górze pokoje hotelowe. Na świecie w wielkich miastach komunikacja międzymiastowa i targowiska są usytuowane blisko centrum, bo to jest wygoda i potrzeba. P... rozwiń
Avatar
df / 15 maja 2010 o 12:15
Wyremontować, przebudować ale po co od razu przenosić dworzec pks?
Avatar
XxX / 15 maja 2010 o 11:42
Tylko wieżowce !!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
bambosh / 16 maja 2010 o 14:26
Rozwiązanie jest proste i niezbyt kosztowne:zamienić Makro z Dworcem PKS na Podzamczu! Makro ma wyasfaltowany plac(prawie gotowy na autobusy),jest blisko Północnego Dworca Kolejowego i blisko trasy wyjazdowej na Zamość i Świdnik.
Avatar
Marcin Skrzypek / 16 maja 2010 o 08:17
Zapraszam na stronę www.podzamcze.ulublin.eu - tam można się zapoznać z materiałami o Podzamczu.
Avatar
Lublin to metropolia! / 15 maja 2010 o 19:28
Panie Prezydencie: prosze o troche odwagi i wizji wybiegajacej poza malomiasteczkowosc !
Przebudowa Podzamcza to kluczowa decyzja dla ksztaltu i oblicza miasta. Naprawde nie jest najwazniejsze zeby zadowolic krzykliwa koalicje sprzedawcow chinskich majtek, zwiazkowcow z PKS oraz przyjezdnych z podlubelskich miejscowosci, ktorzy uwazaja ze jak przez lata autobus zatrzymywal sie pod Zamkiem to tak ma byc dalej i koniec kropka.
Tam nie ma miejsca na zadne 'boksy' na chinszczyzne czy tez przystanek autobusowy. To ma byc wartosciowa przestrzen miastotworcza: biura, sklepy,mieszkania, przestrzen publiczna. Byc moze tez da sie w to wkomponowac atrakcyjny targ warzywny, w postaci wartosciowej architektonicznie hali targowej (jak np w Budapeszcie), ale nic ponadto!!!
Lublin to naprawde nie jest miasto powiatowe, pora to w koncu zrozumiec!
Panie Prezydencie: prosze o troche odwagi i wizji wybiegajacej poza malomiasteczkowosc !
Przebudowa Podzamcza to kluczowa decyzja dla ksztaltu i oblicza miasta. Naprawde nie jest najwazniejsze zeby zadowolic krzykliwa koalicje sprzedawcow chinskich majtek, zwiazkowcow z PKS oraz przyjezdnych z podlubelskich miejscowosci, ktorzy uwazaja ze jak przez lata autobus zatrzymywal sie pod Zamkiem to tak ma byc dalej i koniec kropka.
Tam nie ma miejsca na zadne 'boksy' na chinszczyzne czy tez przystanek autobusowy. To ma byc... rozwiń
Avatar
Ignac z Abramowic / 15 maja 2010 o 12:46
Podzamcze trzeba i należy zmienić, ale wygląd. Po co przenosić PKS i targowiska na peryferie, jak jest teraz dobrze, trzeba tylko wybudować nowy ładny dworzec PKS i Transped, a także postoje dla autobusów i busów, targowisko przy skarpie doprowadzić do należytego porządku. Wzdłuż ulicy naprzeciw Zamku zburzyć budy, a postawić długi, niski budynek, na parterze zrobić sklepiki, a na górze pokoje hotelowe. Na świecie w wielkich miastach komunikacja międzymiastowa i targowiska są usytuowane blisko centrum, bo to jest wygoda i potrzeba. Pół Lublina zaopatruje się w artykuły spożywcze na Podzamczu, a do dworca PKS, dojeżdża się bez problemu z każdej rogatki miasta. Komunikacja miejska też jest dostosowana do dworca. Komu to przeszkadza? Ja wiem, ale nie powiem. Pewna opcja ludzi chce wyburzyć domy, zlikwidować PKS i targowiska, a w to miejsce zasiać trawę i wybudować scenę dla artystów z głośnymi głośnikami, potem ten cały plac zabrać jak swój. Dodam, że przed wojną teren wokół Zamku był zabudowany ruderami i pożal się Boże kamienicami, a obok wejścia do Zamku stał spory budynek szpecący widok. Co do rzeczki, to po co odkrywać i pokazywać ściek i robić utrudnienie w komunikacji. Moim zdaniem to głupi pomysł.
Na zakończenie powiem, że teren ten po przebudowie zmieni się w martwy punkt miasta, a Zamek będą zwiedzać ludzie z „łapanki” i dzieci przymusowo ze szkołą.

Z poważaniem -Ignac
Podzamcze trzeba i należy zmienić, ale wygląd. Po co przenosić PKS i targowiska na peryferie, jak jest teraz dobrze, trzeba tylko wybudować nowy ładny dworzec PKS i Transped, a także postoje dla autobusów i busów, targowisko przy skarpie doprowadzić do należytego porządku. Wzdłuż ulicy naprzeciw Zamku zburzyć budy, a postawić długi, niski budynek, na parterze zrobić sklepiki, a na górze pokoje hotelowe. Na świecie w wielkich miastach komunikacja międzymiastowa i targowiska są usytuowane blisko centrum, bo to jest wygoda i potrzeba. P... rozwiń
Avatar
df / 15 maja 2010 o 12:15
Wyremontować, przebudować ale po co od razu przenosić dworzec pks?
Avatar
XxX / 15 maja 2010 o 11:42
Tylko wieżowce !!!!!!!!!!!!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 0 0

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 0 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 7 1

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 15 1

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 36 8

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 17 1

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 27 10

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 34 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 330 11

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 7 12

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 11

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!