Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 listopada 2003 r.
10:48
Edytuj ten wpis

Rewolucji nie będzie

0 0 A A

Wbrew temu, co podawały niektóre media, w wigilię Bożego Narodzenia polskich katolików - jako jedynych na świecie - nadal obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W mediach aż huczy od doniesień, że zanosi się na zmianę przepisów kościelnych, które będą miały charakter... rewolucyjny.
- To będzie raczej uporządkowanie, a nie żadna rewolucja.
• Czy prawdą jest, że nowe przepisy, które wejdą w życie w pierwszą niedzielę adwentu, 30 listopada, obejmują m.in. zmniejszenie liczby świąt kościelnych, w które wierni są obowiązani do uczestnictwa w mszy św.?
- Dokument dotyczący świąt kościelnych został ustanowiony jeszcze w roku 2001 na Konferencji Episkopatu Polski, ale czekał dłuższy czas na zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej. Stało się to pod koniec ub. roku. Zaraz potem został opublikowany w Katolickiej Agencji Informacyjnej, jak również w Internecie i w różnych periodykach kościelnych.
W całym świecie katolickim, poza niedzielami, dniami świątecznymi, w których wierni mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej, powinni to także czynić podczas następujących uroczystości: święta Bożej Rodzicielki (1 stycznia), Trzech Króli (6 stycznia), św. Józefa (19 marca), Wniebowstąpienia Pańskiego (które wypada 40 dni po Wielkanocy, zawsze w czwartek), Bożego Ciała (też wypada w czwartek), św. Piotra i Pawła (29 czerwca), Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada), Niepokalanego Poczęcia Maryi (8 grudnia), Bożego Narodzenia (25 grudnia).
Niektóre z tych uroczystości przypadają w dni robocze, więc żeby uniknąć nieporozumień co do obowiązku uczestniczenia we mszy św., następuje pewne uporządkowanie tych spraw. I tak trzy z tych uroczystości, które na całym świecie są obowiązkowe, w Polsce tracą tę rangę, stając się (o ile to możliwe) świętami zalecanymi do obchodzenia. Są to uroczystości: św. Józefa (19 marca), św. Piotra i Pawła (29 czerwca) oraz Niepokalanego Poczęcia Maryi (8 grudnia). Te święta nie znikają, tylko będą przeniesione na niedzielę.
Nastąpi w przepisach kościelnych jeszcze jedna zmiana, a mianowicie przeniesienie obchodów uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego z czwartku na najbliższą niedzielę.

• A uroczystość Trzech Króli?
- To będzie jedyne święto nakazane przypadające w dzień roboczy. Jednak Konferencja Episkopatu Polski żywi nadzieję, że w przyszłości i ten dzień - 6 stycznia - stanie się ustawowo dniem wolnym od pracy. Przemawiają za tym fakty, że jest to czas obchodów Bożego Narodzenia dla wiernych, którzy używają kalendarza juliańskiego, a więc grekokatolicy i wyznawcy kościoła prawosławnego. Zresztą uroczystość Trzech Króli zniknęła jako święto z kalendarza świeckiego najpóźniej, bo w latach 60. W tamtych czasach część świąt kościelnych została zniesiona przez państwo. Ks. prymas Stefan Wyszyński udzielał dyspensy tym, którzy nie mogli brać udziału we mszy św. w te święta.
• Na czym polegają zmiany w przepisach postnych, które przedostały się do mediów w postaci skrótu dziennikarskiego o prawie do spożywania mięsa w wigilię?
- Istotnie, powstał wielki szum medialny, wynikający z pewnego nieporozumienia. Polega ono na tym, że o ile piątki całego roku i Środa Popielcowa są dniami, w których na całym świecie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych, to w polskim prawie i polskim zwyczajem pozostaje jeszcze jeden dodatkowy dzień, a mianowicie wigilia Bożego Narodzenia.
Patrząc na tę kwestię historycznie, to w starym prawie ogólnokościelnym było więcej dni, w których obowiązywał post. Były to dni poprzedzające jakieś uroczystości, jak m.in. przed zesłaniem Ducha Świętego czy przed Wialkanocą. W pewnym momencie to się zmieniło i różnie wygląda w różnych regionach świata. Np. w Stanach Zjednoczonych typowo wigilijną potrawą jest indyk. Ale jest to sprawa lokalna, bo katolickie prawo kościelne ma zarówno aspekt powszechny, ale również w wielu miejscach odsyła do specjalnych norm dla poszczególnych krajów czy nawet diecezji. I o ile w całym Kościele nakaz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię został uchylony, to dla Polski jest zachowany przez papieża Pawła VI w roku 1966.
Obecnie w prawie kościelnym jest powiedziane, że wstrzemięźliwość od spożywania mięsa obowiązuje we wszystkie piątki oraz w Środę Popielcową. Natomiast katolików w Polsce obowiązują także postanowienia II Synodu Plenarnego, który zakończył obrady w 1999 r. Znajdziemy tam taki zapis, który mówi, że w Polsce dzień Wigilii Bożego Narodzenia jest także dniem wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Ta norma została zatwierdzona przez Stolicę Apostolską 22 grudnia 2000 r. i weszła w życie od początku Wielkiego Postu 2001 r., więc nie ma wątpliwości, że jest to wymysł czy zwyczaj. To norma prawna, która w sposób jednolity reguluje kwestię spożywania pokarmów mięsnych w wigilię w całej Polsce. Nieporozumienie polegało na tym, że ktoś wziął kodeks prawa kanonicznego, który jest dla całego Kościoła, a nie wziął pod uwagę szczegółowych przepisów dla Polski. Stan prawny jest taki, że wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich tych, którzy ukończyli 14 rok życia, we wszystkie piątki całego roku (chyba że w danym dniu wypada jakaś uroczystość), Środę Popielcową i wigilię Bożego Narodzenia.
Drugim zagadnieniem jest post ścisły, tzn. ograniczenie ilościowe spożywanych pokarmów. Ten post dotyczy tylko Wielkiego Piątku i Środy Popielcowej.
• Na czym polega modyfikacja przykazań kościelnych? Watykan zatwierdził nowe brzmienie przepisów, by w okresie pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach. Czy z tego wynika, że w adwencie będzie można w takich zabawach uczestniczyć, ponieważ adwent nie jest traktowany jako okres pokuty, lecz "radosnego oczekiwania”?
- Jeśli chodzi o inne przykazania kościelne tradycyjne brzmienie było takie, żeby "w czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać.” Obecnie mówi się, żeby w dniach i okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach. Precyzyjnie rzecz ujmując czasem pokuty jest cały Wielki Post oraz wszystkie piątki całego roku. W ostatnich 20 - 30 latach ten charakter uległ zatarciu, kiedy soboty stały się dniami wolnymi od pracy. Dopóki nie było wolnych sobót, zabawy odbywały się właśnie w soboty. Wynikało to ze względów praktycznych, że skoro w sobotę szło się do pracy, to w piątek nikt "nie balował”. Kiedy pojawiły się w wolne soboty i dłuższe weekendy to zaczęły się piątkowe imprezy rozrywkowe, a piątkowy wieczór przestał mieć dla katolików charakter pokutny. Ale w doktrynie Kościoła katolickiego nic się nie zmieniło. Piątek zawsze jest pamiątką Wielkiego Piątku - dnia śmierci Chrystusa, a w związku z tym pozostaje dniem pokutnym.
Natomiast adwent rzeczywiście nie jest czasem pokuty, lecz "radosnego oczekiwania” na przyjście Chrystusa. Tym niemniej jest to czas przygotowania do świąt. Charakter liturgiczny adwentu jest taki, że jest to oczekiwanie na podwójne przyjście Chrystusa - raz w czasie Bożego Narodzenia i powtórne przyjście na końcu świata, czyli jest to przygotowanie do Sądu Ostatecznego. A więc żeby dobrze przygotować się do jednego i drugiego, wymaga się od wiernych pewnego wyciszenia. I dlatego adwent powinien być naznaczony pewną powściągliwością od zabaw.
• Jest jeszcze przykazanie, którego przedtem nie było: "Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła”.
- To nie jest nowość. Ta zasada jest wpisana do doktryny, do nauki Kościoła katolickiego od początku jego istnienia. Już w "Dziejach Apostolskich” znaleźć można fragment, w którym mówi się, że ci, którzy przychodzili na łamanie chleba, czyli na mszę św., przynosili coś, co każdy posiadał i składali w świątyni. A później dzielono te datki pomiędzy potrzebujących.
W pewnym momencie trzeba było ująć w formie nakazu czy raczej przypomnienia to zobowiązanie, że jeśli ktoś należy do jakiejś społeczności czy wspólnoty, powinien się o nią troszczyć.
• A czy to prawda, że Komunia św. ma być rozdawana do ręki, jak praktykowane jest to od dawna w wielu krajach?
- Nie ma takiego postanowienia ani takiego planu. M.in. w czasie II Synodu Plenarnego została potwierdzona zasada, że w Polsce zasadniczym sposobem jest rozdawanie Komunii świętej do ust. Nieporozumienie powstało w związku z opublikowaniem projektu dokumentów Synodu Diecezji Opolskiej. Ta sprawa jest zarezerwowana dla Konferencji Episkopatu Polski i wymaga akceptacji Stolicy Apostolskiej.

Pozostałe informacje

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium