Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 marca 2009 r.
0:12
Edytuj ten wpis

Robert Kubica zaczyna od Australii

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A

Fani najszybszego cyrku świata nie pośpią w najbliższą niedzielę. O 8 rano naszego czasu, w australijskim Molbourne, na torze Albert Park znowu wszystko się zacznie. Z Robertem Kubicą w roli głównej, mamy nadzieję


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ten sezon F1 jest rewolucyjny. Po pierwsze, liczne modyfikacje techniczne w bolidach ze słynnym systemem KERS na czele. Po drugie, zmieniony regulamin, po trzecie, nowe eliminacje.

Po czwarte, kryzys
Zmiany mogą przynieść sporo emocji, co na pewno spodoba się kibicom. - Szykuje się arcyciekawy sezon - przyznaje Andrzej Borowczyk, komentator F1 w TV Polsat. - Liczne zmiany w regulaminie ispecyfikacji technicznej samochodów wyrównały szanse. Wiele zespołów będzie się liczyć w walce o główne lokaty podczas poszczególnych eliminacji. Na pewno to nie będzie sezon dominacji jednego czy dwóch zespołów. Pokazują to testy przeprowadzane przed sezonem, podczas których wiele stajni zademonstrowało doskonałą formę. Oczywiście nie oznacza to, że McLaren czy Ferrari nagle zgubiły formę. Na pewno do walki włączy się BMW, Williams, Toyota czy Brawn GP, zespól, który przejął schedę po Hondzie.

Nie tylko punkty
Dla FIA to szczególny rok, bo będzie to sześćdziesiąty sezon Formula One World Championship. Być może z tego powodu Max Mosley (szef FIA) wprowadził znaczące zmiany w regulaminie rozgrywania wyścigów F1. Prawda jest jednak taka, że F1 potrzebował zmian, aby stać się ekscytującym widowiskiem dla kibiców.

Szybciej na zakręcie
Zmiany wprowadzone przez FIA wymagają od zespołów tak dużych zmian, jakich nie było w elitarnej kategorii wyścigowej od wielu lat. Proces zapoczątkowany w sezonie 2008 od wprowadzenia standardowych elektronicznych sterowników pracy silnika i najważniejszych podzespołów oraz wydłużona żywotność skrzyni biegów, to dopiero początek.
W sezonie 2009 firma Bridgestone, po raz kolejny, jest jedynym dostawcą opon. Jednak w tym roku japoński producent dostarczy zespołom opony bez bieżnika - sliki - po raz pierwszy od 1997 r. Gładkie opony zastąpią rowkowane ogumienie, które zostało wprowadzone jedenaście sezonów temu w celu zmniejszenia prędkości pokonywania zakrętów.

Liczy się wielkość
- Dzięki większej powierzchni styku opony z asfaltem, gładkie opony pozwalają na lepsze wykorzystywanie przyczepności mechanicznej. To umożliwi odzyskanie części przyczepności, straconej w wyniku wprowadzenia nowych przepisów dotyczących aerodynamiki - tłumaczy Andrzej Szczepanik z Kraśnika, od lat zajmujący się kartingiem, fan F1.
Zamiast 1400 milimetrów, przednie skrzydło ma teraz 1800 milimetrów szerokości. Rozciąga się na całą szerokość samochodu i jest zawieszone niżej o 75 milimetrów. Kierowca ma możliwość regulacji kąta jego nachylenia z kokpitu. Wielkość tylnego skrzydła też uległa poważnym modyfikacjom. W sezonie 2009 jego szerokość wyniesie zaledwie 750 milimetrów, zamiast 1000 milimetrów. W rezultacie znacznie zmniejszy się, generowana przez spoiler, siła docisku.
A tłumacząc to na język polski - teraz znacznie więcej będzie zależeć od wyczucia i umiejętności kierowcy.

Bardzo straszny KERS
Inżynierowie stawili również czoło nieznanemu, czyli systemowi KERS (Kinetic Energy Recovery System). Skrót oznacza układ odzyskujący energię kinetyczną. System, który odzyskuje i przechowuje energię powstającą podczas hamowania. To pozwala na zwiększenie mocy silnika w trakcie przyspieszania. Przepisy dały inżynierom pole do popisu, bo tylko część parametrów jest ściśle określona.
Dzięki temu kierowcy mogą używać tak zwanego przycisku mocy. Po naciśnięciu kierowca ma do dyspozycji dodatkowe 81 koni mechanicznych wygenerowanych przez KERS, które może wykorzystać podczas wyprzedzania, jednak przez maksimum 6,5 sekundy w czasie każdego okrążenia.

Taki dopalacz.
Nowe rozwiązanie ma jednak wady: sporo waży (ok. 30 kg), zaburza rozkład masy w bolidzie i zmienia balans przyczepności.

Będzie brylować?
Testy przeprowadzane przed sezonem wskazują, że Robert Kubica może odegrać znaczącą rolę w tegorocznym cyklu F1.
- Bez wątpienia nasz rodak należy do czołówki kierowców - mówi Borowczyk. - Czy jednak w równie dobrej dyspozycji będzie również najnowszy BMW sauber F1.09? W sezonie 2008 szwajcarsko-niemiecki zespół zgłosił aspiracje do walki o najwyższe lokaty. Czas to potwierdzić.
Borowczyk poleciał już do Melbourne, skąd będzie komentować dla TV Polsat pierwszy wyścig tego sezonu.
- Wprowadzenie slicków i zmniejszenie roli elektroniki w aerodynamice i zawieszeniu będzie premiować kierowców posiadających dobrą technikę. A Robert już nieraz pokazał, że jest jednym z najlepszych w stawce F1 - dodaje - Seweryn "Tobi” Szczepanik, 18-letni kierowca z Kraśnika, chyba najlepszy obecnie w Polsce zawodnik kartingowy.
Nie bez znaczenia jest także olbrzymie doświadczenie zdobyte podczas lat występów w zawodach kartingowych. - Im więcej będzie zależeć od kierowcy, tym Robert ma większe szanse. Slicki umożliwiają szybsze pokonywanie zakrętów, co tak kocha nasz kierowca - dodaje Waldemar Czerniak z Polskiego Związku Motorowego. - Dzięki temu jest możliwa rywalizacja nie tylko na prostych. Myślę, że w tym sezonie będziemy mieli wiele powodów do zadowolenia z Roberta.




Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium