Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 listopada 2011 r.
11:48
Edytuj ten wpis

Sanepid kontroluje. Lekarze to największe brudasy

0 7 A A
Z danych sanepidu wynika, że zaniedbania zdarzają się w prywatnych i publicznych gabinetach  dentyst
Z danych sanepidu wynika, że zaniedbania zdarzają się w prywatnych i publicznych gabinetach dentyst

Kilkanaście osób dziennie donosi o brudzie w restauracjach, gabinetach lekarskich czy sklepach. Pracownicy sanepidu rocznie przeprowadzają kilka tysięcy kontroli. Widok, jaki zastają na zapleczu, często ich zaskakuje. Zdarza się, że w trakcie kontroli musi asystować policja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Kontrole przeprowadzamy o każdej porze dnia i nocy. Nie ma sensu pracować tylko do godziny 15, bo wtedy większość zakładów gastronomicznych czy gabinetów lekarskich dopiero zaczyna pracę, a część jest jeszcze zamknięta – mówi dr Paweł Policzkiewicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Sprawdzają całą dobę

Od kilku lat pracownicy sanepidu nie dają wytchnienia właścicielom zakładów gastronomicznych.

– Bywają kontrole po północy, jak np. w piekarniach, które zaczynają wtedy pracę. Kilka miesięcy temu inspektorzy o 3 nad ranem odwiedzili zakład, gdzie przygotowywano sałatki, a przed szóstą rano sprawdzali warunki w dzikiej hurtowni nabiału – wylicza Barbara Sawa-Wojtanowicz, kierownik oddziału żywienia, żywności i przedmiotów użytku powiatowej stacji sanepidu.

Skąd inspektorzy wiedzą, że należy dokładnie sprawdzić ten bar czy gabinet dentystyczny?

– Przede wszystkim mamy swój plan kontroli, który realizujemy. Poza tym, dziennie otrzymujemy kilkanaście donosów. Część jest anonimowa, takich staramy się nie wykorzystywać – odpowiada Policzkiewicz. Donosy piszą zarówno niezadowoleni klienci zakładów, źle traktowani pracownicy, czy osoby zwolnione z danej firmy. – Donosy bywają bardzo szczegółowe, bywa że zawierają informacje dotyczące tego, w której szafce np. szukać nieprawidłowo przechowywanego pożywienia – zaznacza Sawa-Wojtanowicz.

Lekarze to największe brudasy

Jak przyznaje dr Policzkiewicz, jego pracownicy chodzą na kontrolę zawsze parami "uzbrojeni” w dwie duże torby.

– Przynoszą ze sobą laptopa i drukarkę, by od razu na miejscu wydrukować protokół i dać do podpisu przedstawicielowi kontrolowanej instytucji – zaznacza szef powiatowej stacji sanepidu.
Najtrudniejsza sytuacja nie dotyczy jednak lokali gastronomicznych, a placówek ochrony zdrowia.

– Często notujemy przypadki, kiedy lekarze nie sterylizują końcówek stomatologicznych, a preparaty dezynfekcyjne są przeterminowane – tłumaczy Beata Ociesa-Kryj, kierownik oddziału nadzoru przeciwepidemiologicznego sanepidu.

– Oznacza to, że np. tą samą końcówką stomatologiczną przeprowadzane są zabiegi u wielu pacjentów. Wystarczy, że zostanie na niej niewielki ślad krwi, którego nie widzimy i może dojść do zakażenia wirusem np. WZW typu C. Wirusowe zapalenie jest niebezpieczną chorobą, prowadzi do marskości wątroby i raka wątroby.

Uwaga na dentystów!

Z danych sanepidu wynika, że tak niebezpieczne zaniedbania zdarzały się zarówno w prywatnych gabinetach, jak i w państwowych klinikach.

Trzy lata temu sanepid zamknął Poradnię Stomatologii Zachowawczej przy ulicy Karmelickiej i Poradnię Stomatologii Wieku Rozwojowego przy ul. Staszica. Powodem był właśnie brak sterylizacji narzędzi stomatologicznych albo wykonywanie jej w nieodpowiedni sposób. Jak lekarze tłumaczyli się pracownikom sanepidu? Najczęściej twierdzili, że sterylizacja… niszczy sprzęt stomatologiczny, a narzędzia są bardzo drogie. Oczywiście, okazywało się to nieprawdą.

W ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku szef powiatowej stacji sanepidu wydał decyzje zamknięcia 8 gabinetów lekarskich, a w 71 przypadkach nakazano usunąć nieprawidłowości w trybie natychmiastowym. Czyli sumując, w niemal 80 miejscach warunki nie pozwalały bezpiecznie przyjmować pacjentów. – W tym roku pracownicy mojej sekcji nałożyli mandaty na kwotę ponad
11 000 zł – zaznacza Beata Ociesa-Kryj.

Najgorzej latem

– Z roku na rok poprawia się sytuacja lokali gastronomicznych i miejsc, gdzie produkowana jest żywność. Cały czas nie jest jednak idealnie – ocenia dr Policzkiewicz. Z czego wynikają nieprawidłowości? – Właścicielami lokali gastronomicznych są często osoby, które nie prowadziły wcześniej takiej działalności. Z tego powodu zatrudniają przypadkowych ludzi.

– Najgorzej jest w lecie, wtedy do pracy przyjmowani są studenci na krótki okres np. miesiąca, bez aktualnych badań, bez przeszkolenia – mówi Barbara Sawa-Wojtanowicz. Właściciele restauracji i barów skupiają się na zaprojektowaniu wnętrz, a o zapleczu i kuchni zapominają.

– Żeby posiłek został przygotowany w sposób niezagrażający naszemu zdrowiu, musi być spełniony szereg wymagań. Produkty muszą być przechowywane w odpowiedni sposób, przygotowane w odpowiednich warunkach przez osoby, które spełniają wymagania zdrowotne do takiej pracy.

A, niestety, tak często nie jest. W pierwszej połowie tego roku sanepid skontrolował ponad półtora tysiąca obiektów gastronomicznych. Wyniki? Zamknięto 54 placówki, nałożono 368 mandatów na kwotę ponad 98 000 zł. Najczęstszymi powodami zamknięcia lokali była obecność szkodników, używanie wody niespełniającej warunków do spożycia przez ludzi i działanie bez zezwolenia sanepidu.

Skrzydła much i pająki

Gdzie sytuacja była najgorsza? – Bardzo zły stan sanitarny zanotowaliśmy w zakładzie napełniania syfonów z wodą w Lublinie – mówi Barbara Sawa-Wojtanowicz. – Kontrolę wszczęliśmy po interwencji mieszkańca, który przyniósł nam butelkę kupionej tam wody z robakami pływającymi w środku.

Na miejscu pracownicy sanepidu przekonali się, że sytuacja rzeczywiście jest tragiczna.

– W części butelek wypełnionych wodą pływały czarne robaki, skrzydła much czy pająki. Pod sufitem było pełno pajęczyn, z których owady mogły wpadać do butelek – opowiada Joanna Żarczyńska, która kontrolowała nieistniejący już zakład. Kiedy pracownicy przechylali butelkę do góry nogami, szczątki owadów opadały z dna. – Obok kontenerów z butelkami stały śmieci, butelki były brudne, na ścianach była pleśń. Rzadko spotykamy taki widok podczas kontroli.

Kontrole razem z policją

Zdarza się, że właściciele prowadzą lokal gastronomiczny bez zezwolenia. Tak było niedawno pod Lublinem, gdzie jedno z pomieszczeń sklepu spożywczego zamieniono na bar. – Właściciel tłumaczył, że to prywatne pomieszczenie. Dziwne, bo na półkach, przy poszczególnych produktach, m.in. napojach były ceny – relacjonuje Sawa-Wojtanowicz.

Na miejscu był zeszyt, gdzie pracownik zapisywał, co sprzedał. Kontrola została przeprowadzona w asyście policjantów, do czego w określonych przypadkach pracownicy sanepidu mają prawo. – Jeśli kontrola jest po interwencji klienta, a właściciel utrudnia nam pracę, to mamy prawo sprawdzić zakład nawet bez jego obecności, w asyście policji.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
B. / 20 stycznia 2012 o 15:59
cyt ,,..w niemal 80 miejscach warunki nie pozwalały bezpiecznie przyjmować pacjentów. – W tym roku pracownicy mojej sekcji nałożyli mandaty na kwotę ponad
11 000 zł – zaznacza Beata Ociesa-Kryj..."
Ale kara!! Po niecałe 150 złotych! Śmiech na sali!
Avatar
xxx / 23 listopada 2011 o 22:46
To jakiś absurd!!!!! Panie pielęgniarki to bardzo kompetentne osoby. Leżałem niedawno to wiem z jakim zaangażowaniem pracują. Nie zuważyłem tejże sytuacji co opisujesz Vendetto!
Avatar
Ance / 22 listopada 2011 o 13:29
[quote name='V jak Vendetta' timestamp='1321897604' post='560977']
[color="#FF0000"][size="7"]Uwaga! Na Biernackiego pielęgniarki nie używają rękawiczek przy usuwaniu wkłuć!!![/size][/color]
[/quote]
Ale za to jak pięknie ustawiaja miasteczka namiotowe gdy żądają podwyżek. Oczywiście dla dobra pacjenta...
Avatar
STYX / 22 listopada 2011 o 13:27
Może już czas mówić prawdę o lekarzach bo do tej pory byli traktowani jak święte krowy !
Avatar
V jak Vendetta / 21 listopada 2011 o 18:46
[color="#FF0000"][size="7"]Uwaga! Na Biernackiego pielęgniarki nie używają rękawiczek przy usuwaniu wkłuć!!![/size][/color]
Avatar
Tekila / 21 listopada 2011 o 18:43
Stomatolog za nie sterilizowanie narzędzi stomatologicznych powinien płacić karę 100 000zł. To cichy "zabójca". Kto wie ilu ludzi przez takiego człowieka zachorowało na żołtaczkę typu C i zmarło.
Avatar
Gość / 20 listopada 2011 o 16:03
brud u dentysty bo dentysta jest biedny , bierze tylko 100 min, za zabieg a to ledwo wystarcza na zycie.
Avatar
B. / 20 stycznia 2012 o 15:59
cyt ,,..w niemal 80 miejscach warunki nie pozwalały bezpiecznie przyjmować pacjentów. – W tym roku pracownicy mojej sekcji nałożyli mandaty na kwotę ponad
11 000 zł – zaznacza Beata Ociesa-Kryj..."
Ale kara!! Po niecałe 150 złotych! Śmiech na sali!
Avatar
xxx / 23 listopada 2011 o 22:46
To jakiś absurd!!!!! Panie pielęgniarki to bardzo kompetentne osoby. Leżałem niedawno to wiem z jakim zaangażowaniem pracują. Nie zuważyłem tejże sytuacji co opisujesz Vendetto!
Avatar
Ance / 22 listopada 2011 o 13:29
[quote name='V jak Vendetta' timestamp='1321897604' post='560977']
[color="#FF0000"][size="7"]Uwaga! Na Biernackiego pielęgniarki nie używają rękawiczek przy usuwaniu wkłuć!!![/size][/color]
[/quote]
Ale za to jak pięknie ustawiaja miasteczka namiotowe gdy żądają podwyżek. Oczywiście dla dobra pacjenta...
Avatar
STYX / 22 listopada 2011 o 13:27
Może już czas mówić prawdę o lekarzach bo do tej pory byli traktowani jak święte krowy !
Avatar
V jak Vendetta / 21 listopada 2011 o 18:46
[color="#FF0000"][size="7"]Uwaga! Na Biernackiego pielęgniarki nie używają rękawiczek przy usuwaniu wkłuć!!![/size][/color]
Avatar
Tekila / 21 listopada 2011 o 18:43
Stomatolog za nie sterilizowanie narzędzi stomatologicznych powinien płacić karę 100 000zł. To cichy "zabójca". Kto wie ilu ludzi przez takiego człowieka zachorowało na żołtaczkę typu C i zmarło.
Avatar
Gość / 20 listopada 2011 o 16:03
brud u dentysty bo dentysta jest biedny , bierze tylko 100 min, za zabieg a to ledwo wystarcza na zycie.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 1

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 10

W przedostatniej kolejce rozgrywek drużyna z Puław podzieliła się punktami z Radomiakiem. Niestety, zdobyty w Radomiu punkt ma gorzki smak bo puławianie w przyszłym sezonie grać będą o szczebel niżej.

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 5 3

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 31 6

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 186 39

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo) 2 13

Motor pokonał w sobotę Chełmiankę 2:0 i przedłużył nadzieje na awans do II ligi. Swój mecz wygrała jednak także Resovia i podopieczni trenera Piotra Zasady ciągle tracą do rywali cztery punkty.

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 52 55

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 3

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 17 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 2

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 18 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 42 11

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 2

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!