środa, 21 marca 2018 r.

Magazyn

Stan Borys: Smakuj życie!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 czerwca 2011, 15:46

Stan Borys legenda polskiej piosenki, będzie gwiazdą na III Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie 9
Stan Borys legenda polskiej piosenki, będzie gwiazdą na III Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie 9

Konkurs "Smaki Lubelszczyzny”, barokowa kuchnia Jana III Sobieskiego, warsztaty smaku, koncerty, wystawy, teatr i dobra literatura. We wrześniu Lublin będzie europejską stolicą staropolskiej kuchni.

Po ubiegłorocznym koncercie muzyków Gorana Bregovica o Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie zrobiło się głośno w Polsce. – To bardzo dobre połączenie dobrego smaku w sztuce i życiu – mówi Janusz Opryński, dyrektor artystyczny Centrum Kultury w Lublinie.

Tegoroczna edycja w całości podporządkowana jest Smakom Lubelszczyzny i ich staropolskim korzeniom. Organizatorzy – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Miasto Lublin, Kresowa Akademia Smaku w Lublinie, Polska Akademia Smaku z Poznania i Dziennik Wschodni – chcą pokazać, że na Lubelszczyźnie nie została przerwana kulinarna ciągłość narodu.

Trzy dni na konkurs

W piątek 9 września uczniowie szkół gastronomicznych odtworzą i twórczo zinterpretują staropolskie dania według receptur przygotowanych przez prof. Jarosława Dumanowskiego. W sobotę siedem najlepszych restauracji Lubelszczyzny przygotowuje stoły staropolskie według receptur prof. Dumanowskiego, który na Zamku Lubelskim wygłosi wykład o staropolskich korzeniach kuchni Lubelszczyzny.

W niedzielę do konkursu "Smaki Lubelszczyzny” staną duety złożone z lubelskich Vip-ów oraz kucharzy ze Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników. Na Scenie Smaku przygotują staropolskie danie z kapłona, które dostarczy Waldemar Birk, przedsiębiorca i organizator hodowli kapłonów.

Jeszcze więcej koncertów

W piątek zagra Michał Hochman z Nowego Jorku, wykonawca "Konika na biegunach” jednego z największych przebojów wszechczasów w Polsce. "Piosenki żydowskie & najważniejsze” to sentymentalna podróż do kraju dzieciństwa.

Następnie na scenę wyjdzie Alfred Schreyer, polski skrzypek i śpiewak, ostatni, żyjący uczeń Brunona Schulza. Zaprezentuje tradycyjne pieśni polskie, ukraińskie i żydowskie. W czasie koncertu usłyszymy piosenki w czterech językach: polskim, ukraińskim, jidysz i niemieckim. Artyście towarzyszą ukraińscy muzycy.

W sobotę dla młodych widzów zagra zespół Dagdana. Ich wielki przebój "Tango. A teraz kiedy śpisz…” porywa młodych na całym świecie. Po Dagadanie na scenę, ustawioną na Placu Po Farze, wyjdzie londyńska piosenkarka i malarka Franka de Mille, która sama znalazła stronę festiwalu i chce przyjechać do Lublina. – Świetnie się tego słucha. W dobie plastikowych tworów i muzyki sztucznej, to wystarczający powód by z jej płytą się zaprzyjaźnić i nie dziwię się, że zyskała artystce tylu fanów– napisał Wojciech Ossowski z radiowej Trójki.

Na niedzielę zaplanowano koncert Stana Borysa, legendy polskie piosenki. Artysta jest w świetnej formie fizycznej: nie pije, nie pali, dba o kondycję grając w tenisa i uprawiając jogę. Wiele czasu poświęca medytacji i ekologii. Usłyszymy największe przeboje: "Anna”, "Spacer dziką plażą”, "Jaskółka uwięziona”...

Wystawy, teatr, literatura

W piątek zobaczycie wystawę Bartłomieja Michałowskiego "Świat zaginiony. Od Drohobycza do Kazimierza i Piask” w klasztorze Dominikanów. W sobotę w Muzeum Lubelskim odbędzie się wernisaż wystawy "Polaków portret własny od kuchni”. Pokażemy staropolskie, barokowe korzenie Smaków Lubelszczyzny. W niedzielę w Bramie Grodzkiej odbędzie się wernisaż wystawy dedykowanej rybom i Czesławowi Miłoszowi. Wystawa "Ryba w sztuce i nie tylko” odwołuje się do barokowej kuchni. W XVI i XVII wieku Polacy byli mistrzami w przyrządzaniu ryb. Europa uczyła się od Polaków dobrej wysmakowanej kuchni.

Po raz pierwszy na festiwalu będą spektakle teatralne. Spotkanie z kultowym Studenckim Teatrem Satyryków: "Śpiewnik STS-u” zaplanowano na piątek. W sobotę spektakl Teatru NN "Sztukmistrz w Lublina” – Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do tego zestawu dołożyć nasze widowisko plenerowe "Trzej muszkieterowie” – dodaje Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena.

Podczas festiwalu odbędą się promocje książek, do Lublina ma przyjechać Małgorzata Kalicińska, autorka głośnej powieści "Dom nad rozlewiskiem”. Spotkania z literaturą odbędą się w Centrum Promocji Lubelszczyzny.

Jarmark św. Jacka

Przez trzy dni na Starym Mieście będzie trwał Jarmark św. Jacka z tradycyjnymi produktami regionalnymi z Polski i Europy. – Nowością będzie "Aleja dobrego sera” – mówi Janusz Dwornicki z Biura Promocji "Promedia”.

Podczas warsztatów w restauracji Hades-Szeroka dostępnych dla wszystkich, będzie można poznać wielokturowe Smaki Lubelszczyzny w praktyce. Gienio Mientkiewicz, niestrudzony odkrywca polskich serów zagrodowych, poprowadzi warsztaty "Siedem serów głównych”. Hieronim Błażejak, mistrz polskich nalewek poprowadzi warsztaty nalewek. Do Lublina zapowiedzieli się także górale z Łącka z degustacją śliwowicy. – Pokażemy historię słynnej śliwowicy – mówi Leszek Hortwath z portalu Potrawy regionalne. Będą też warsztaty z przyrządzania dziczyzny po staropolsku i warsztaty kulinarne dla dzieci.

Europejska stolica staropolskiej kuchni

Tak jak przed rokiem na Scenie Smaku zaprezentują się mistrzowie kuchni z Polski. Pokażą lekkie potrawy z kuchni Europy, inspirowane staropolską kuchnią baroku. Będzie kuchnia hiszpańskich mistyczek, kuchnia organiczna i "Pytanie na śniadanie od kuchni” – Udział w festiwalu potwierdził Paweł Loroch, który niestrudzenie walczy na froncie kulinarnym w porannym "Pytaniu na Śniadanie” w TVP2 – mówi Jan Babczyszyn z Polskiej Akademii Smaku.

Tradycyjnie na Scenie Smaku zaprezentują się wiekulturowe gminy Lubelszczyzny. Część z nich odwoła się do smaków Jana III Sobieskiego.

– Na festiwalu pokazujemy staropolskie korzenie "Smaków Lubelszczyzny”. Pokazujemy, że w XVI i XVII wieku Europa uczyła się od Polski dobrego smaku – mówi prof. Jarosław Dumanowski. Wtedy także w Lublinie odbywały się słynne jarmarki, ściągające kupców z całej Europy i Wschodu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!