Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 czerwca 2006 r.
17:29
Edytuj ten wpis

Świat w ziarenku piasku

0 0 A A

Stany Zjednoczone, Japonia i bogate kraje Unii Europejskiej w najbliższych latach wydadzą miliardy dolarów na badania związane z nanotechnologią. W Lublinie takich pieniędzy nie ma. Są za to najlepsi specjaliści w Europie, którzy pracują nad najmniejszymi komputerami świata i... eliksirem młodości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Późnym wieczorem idziemy na spacer po lubelskim miasteczku akademickim. W większości budynków ciemno. Światło pali się tylko na czwartym piętrze w Instytucie Fizyki UMCS. W pokoju nr 404 siedzi jeszcze prof. Mieczysław Jałochowski. Dookoła niego sterty dokumentów, kilka komputerów i mikroskop.
Procesor wielkości szpilki

- Pracuję nad łańcuchami monoatomowymi - tłumaczy fachowo prof. Jałochowski. - Chodzi o pojedyncze atomy poukładane rządkiem jeden koło drugiego - rozwija. - Poszukuję nowych własności, nowych zastosowań takich układów. Wyniki naszych badań mogą znaleźć zastosowanie w układach elektronicznych. Na przykład w procesorach czy komputerach, najmniejszych jak to tylko możliwe.
To właśnie nanotechnologia, najszybciej rozwijająca się nauka na świecie. Fachowcy porównują ją z wynalezieniem elektryczności albo silnika parowego. Nanotechnologia ma zmienić świat.
I to już niedługo.
Naukowcy liczą, że dzięki nanotechnologii uda się zbudować niewyobrażalnie szybkie komputery. Procesory będą wielkości łebka od szpilki, za to ich moc obliczeniowa co najmniej dziesiątki razy większa od dzisiejszych komputerów. A to dopiero początek. Naukowcy mówią też o tworzeniu czystej energii, tanich źródeł światła, skutecznych leków przeciwko nowotworom, a nawet o... czapkach niewidkach dla żołnierzy. Wszystkie zostaną zbudowane z najmniejszych obiektów na świecie - nanostruktur, składających się z pojedynczych atomów i cząsteczek.
Mikrokosmos
Takimi badaniami zajmują się naukowcy z Lublina. - Jak rozebraliśmy wszystkie organizmy na czynniki pierwsze, okazało się, że te najmniejsze struktury też mają swój świat. A my nie wiemy o nim praktycznie niczego - opowiada prof. Janusz Kalbarczyk, biotechnolog z lubelskiej Akademii Rolniczej. - Teraz fizycy, chemicy i biolodzy z całego świata głowią się nad tym, jak go lepiej poznać i wykorzystać szanse, jakie nam daje.
- Z tych małych struktur da się zbudować wszystkie organizmy na nowo, ulepszyć je, przyspieszyć ich działanie, zmniejszyć rozmiary - wylicza naukowiec. - Ale powoli. Nasze badania to dopiero początek całego rozdziału nauki. Chociaż to, co wychodzi z badań, już jest niezwykle ciekawe.
Sto lat to za mało
Prof. Kalbarczyk pracuje nad substancją wspomagającą układ odpornościowy człowieka. - Jej stosowanie sprawi, że osoby w starszym wieku będą miały mocniejsze organizmy - tłumaczy.
Badania Kalbarczyka trwają już od trzech lat. Jak dobrze pójdzie, preparat będzie gotowy za pięć lat.
- Ale żeby to było możliwe, musi nad tym pracować sztab naukowców z kilku uczelni - podkreśla badacz. - Możemy się tylko cieszyć, że wśród nich są specjaliści z Lublina. Tak jest zresztą nie tylko z biologami z Akademii Rolniczej, ale też z chemikami i fizykami z KUL i UMCS. Biofizyk prof. Kazimierz Trębacz oraz fizycy prof. Karol Wysokiński i prof. Mieczysław Jałochowski to prawdziwa światowa czołówka.
Lublin jak Zurych
Jak to możliwe, że jedne z najbardziej skomplikowanych badań współczesnej nauki prowadzi się właśnie w Lublinie? - Teraz nie ma już granic i różnic geograficznych - odpowiada prof. Jałochowski. - Z takim samym skutkiem badania można prowadzić na uczelniach w Japonii, Niemczech czy Polsce. Potrzebni są tylko chętni do pracy i trochę sprzętu.
A z tym u nas nie jest najgorzej. Prof. Jałochowski pracuje na mikroskopie tunelowym, jednym z najnowocześniejszych w Europie. Podobny jest np. w Zurychu w Szwajcarii. - Pewnie, że im lepszy ma się sprzęt, tym więcej można zbadać - przyznaje. - Ale i tak wdrożeniem wyników naszych prac w życie musi zająć się ktoś inny. Tak naprawdę dopiero do tego potrzeba ogromnych pieniędzy. I gotowości do podjęcia ryzyka. Dlatego to Amerykanie czy Japończycy, inwestujący miliardy dolarów w nowe technologie, mają tak rozwijające się gospodarki.

Pozostałe informacje

Zbigniew Dżugaj pokieruje powiatem kraśnickim

Zbigniew Dżugaj pokieruje powiatem kraśnickim

Jeszcze trzy miesiące temu Zbigniew Dżugaj stracił synekurę w PGE Dystrybucja, a już od dziś jest nowym starostą powiatu kraśnickiego.

Strefa medalowa? Nie wszystko zależy od Edach Budowlanych Lublin

Strefa medalowa? Nie wszystko zależy od Edach Budowlanych Lublin

Na dwie kolejki przed końcem sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin nie mogą być pewni występu w strefie medalowej.

Dziś królowa nauk. Matura z matematyki ruszyła
Foto/wideo
galeria
film

Dziś królowa nauk. Matura z matematyki ruszyła

Trwa rugi dzień egzaminów maturalnych. Dziś uczniowie zmierzą się z funkcjami, geometrią i rachunkiem prawdopodobieństwa.

Turystyczna majówka w Zamościu. W sobotę zwiedzanie za darmo
11 maja 2024, 10:00

Turystyczna majówka w Zamościu. W sobotę zwiedzanie za darmo

Trzeba przyjść o wyznaczonej godzinie w wyznaczone miejsce. Odebrać Kartę Odkrywcy Twierdzy Zamość. A później kilka godzin, nie wydając ani złotówki, zwiedzać największe atrakcje turystyczne miasta. Tak wygląda Turystyczna Majówka organizowana przez Stowarzyszenie Turystyka z Pasją.

Rektor z 96 procetowym poparciem - rozmowa z prof. Krzysztofem Kowalczykiem z UP w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Rektor z 96 procetowym poparciem - rozmowa z prof. Krzysztofem Kowalczykiem z UP w Lublinie

Wygrał z miażdżącym prawie 96-procentowym poparciem. Będzie rządził przez kolejne 4 lata – prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk – rektor, rektor elekt Uniwersytetu Przyrodniczego jest gościem porannej rozmowy, z cyklu Dzień Wschodzi.

Avia Świdnik i Opolanin faworytami środowych półfinałów Pucharu Polski

Avia Świdnik i Opolanin faworytami środowych półfinałów Pucharu Polski

Dzisiaj o godz. 17.30 zostaną rozegrane mecze półfinałowe Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Występujący w A klasie LKS Wierzchowiska zmierzy się z Opolaninem Opole Lubelskie, a rezerwy Górnika Łęczna podejmą trzecioligową Avię Świdnik.

Przełamanie piłkarek Górnika Łęczna. "Był czarny kwiecień, to teraz czas na kolorowy maj"

Przełamanie piłkarek Górnika Łęczna. "Był czarny kwiecień, to teraz czas na kolorowy maj"

Po sześciu spotkaniach bez zwycięstwa Górnik Łęczna wreszcie wygrał. Podopieczne Patryka Błaziaka pokonały w dobry stylu Medyk Konin.

Kolejne produkty zatrzymane na granicy

Kolejne produkty zatrzymane na granicy

Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie zakazał wprowadzenia na polski rynek kolejnych produktów z zagranicy.

Drugi dzień matur. Przed maturzystami królowa nauk - matematyka

Drugi dzień matur. Przed maturzystami królowa nauk - matematyka

Punktualnie o godzinie 9 maturzyści w całej Polsce zasiądą do egzaminu z matematyki. Na rozwiązanie testu będą mieć 3 godziny.

Bartosz Bańbor z Orlen Oil Motoru wystąpi na PGE Narodowym podczas testu toru przed Grand Prix

Bartosz Bańbor z Orlen Oil Motoru wystąpi na PGE Narodowym podczas testu toru przed Grand Prix

Już 11 maja na PGE Stadionie Narodowym odbędą się zawody Speedway Grand Prix. W imprezie wystartuje tym razem aż pięciu zawodników Orlen Oil Motoru Lublin. Do stałych bywalców dołączył jeszcze Mateusz Cierniak. Z kolei w środę tor w Warszawie sprawdzi junior „Koziołków” Bartosz Bańbor, który dostał powołanie od Rafała Dobruckiego.

Wysterylizuj swojego zwierzaka za darmo

Wysterylizuj swojego zwierzaka za darmo

Urząd Miasta Lublin poinformował, że ruszyła kolejna edycja darmowej sterylizacji psów i kotów. Bezpłatnie można również zaczipować swojego pupila.

Nowa większość zaczyna rządy w puławskiej radzie
Wybory 2024
galeria

Nowa większość zaczyna rządy w puławskiej radzie

Prawo i Sprawiedliwość we wtorkowe południe straciło władzę w powiecie puławskim, a po godz. 15 w Radzie Miasta Puławy. Większość w mieście utworzyła Koalicja Obywatelska wraz z trójką radnych wybranych z komitetów Trzeciej Drogi, Wybieramy Puławy oraz Niezależnych wyborców Pawła Maja. Na czele nowej rady stanęła Ewa Wójcik.

Wspomnienie Jurka „Szeli” Stankiewicza
17 maja 2024, 19:00

Wspomnienie Jurka „Szeli” Stankiewicza

W piątek (17 maja) w Domu Kultury LSM odbędzie się druga edycja wydarzenia pod nazwą Tribute To Szela. Będzie to muzyczne wspomnienie nieżyjącego Jerzego „Szeli” Stankiewicza, wokalisty lubelskiego zespołu Teksasy. Wystąpią Teksasy & Wojtek Cugowski & Goście.

Ostry atak na Ukrainę. Poderwano polskie i natowskie samoloty

Ostry atak na Ukrainę. Poderwano polskie i natowskie samoloty

Do zmasowanego ataku Rosji na Ukrainę doszło dzisiaj nad ranem. Kolejny raz wojska sojusznicze poderwały polskie i natowskie samoloty.

Jest nowy prezes w Azotach Puławy

Jest nowy prezes w Azotach Puławy

Do wykonywania obowiązków prezesa Zarządu Grupy Azoty Puławy został delegowany już w kwietniu. Od jutra, zgodnie z dzisiejszą decyzją Rady Nadzorczej Hubert Kamola będzie oficjalnie zajmował to stanowisko. Został powołany na 3-letnią kadencję,

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium