Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 stycznia 2002 r.
19:16
Edytuj ten wpis

Świętość na co dzień

Autor: Zdjęcie autora Marek Gędek
0 0 A A

Jedni mówią o Opus Dei, że to biała masoneria. Inni twierdzą, że to grupa politycznego nacisku. Jeszcze inni dowodzą, że Opus Dei buduje kościół w Kościele. Jej członkowie uważają, że to droga do świętości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Opus Dei oznacza Dzieło Boże. To jedyna organizacja na świecie mająca status prałatury personalnej. To mniej więcej tyle co diecezja bez terytorium, jednak z własnym biskupem. Obecnie prałatem Dzieła jest Javier Echevarria. Wszyscy związani z organizacją podlegają także biskupowi lokalnemu.
Opus Dei założył 2 października 1928 roku w Madrycie błogosławiony Josemaria Escrivá de Balaguera. Obecnie siedziba znajduje się w Rzymie. Założyciel od początku mówił, że Dzieło nie jest jego inicjatywą, lecz Bożą. Rozpoczął pracę wśród ubogich i chorych, chociaż zwracał się do wszystkich.
Pierwsi członkowie Opus Dei odwiedzili Polskę w połowie lat 70. Szybki rozwój nastąpił znacznie później. Wystarczyło kilkanaście lat wolności, aby stała się jedną z najprężniejszych organizacji katolickich w Polsce - działa tu od 1989 roku. Dzisiaj należy do niej około 80 tys. osób z pięciu kontynentów. W Polsce ma kilkuset członków i kilka tysięcy sympatyków. Do Lublina Opus Dei zawitało kilka lat temu, ale mimo sporego zainteresowania nie dopracowało się własnego ośrodka.

Kapłani i świeccy

Czasem organizacja jest postrzegana jako zakon. Jednak jej struktura jest bardziej złożona. Składa się z prałata, prezbiterium, czyli własnego kleru oraz świeckich kobiet i mężczyzn. Księża wywodzą się ze świeckich, tzw. numerariuszy, którzy z własnej woli są gotowi zostać kapłanami i zostali zaproszeni do tego przez prałata. Są wyświęceni, by pełnić posługę kapłańską. Wierni świeccy tzw. supernumerariusze włączają się do Opus Dei w sposób wolny poprzez dwustronną umowę, która określa wzajemne zobowiązania. Świeccy wiążą się z organizacją celem dążenia do świętości według ducha i procedur Opus Dei.
Inną grupą osób związanych z Opus Dei są współpracownicy. Mogą to być mężczyźni i kobiety, którzy świadczą pomoc swoją modlitwą - jeśli są wierzący, lub swoją pracą i swoimi pieniędzmi. Są to katolicy, i co ciekawe, chrześcijanie innych wyznań oraz osoby innych religii, a nawet niewierzący.
- Każdy działa w całkowitej wolności i na własną odpowiedzialność, a Opus Dei nie uznaje decyzji swoich członków za własne - tłumaczy Erhard Gasda, od lat związany z organizacją.

Droga do świętości

- Opus Dei to jedna z dróg doskonalenia się katolików - mówi ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik prasowy arcybiskupa Józefa Życińskiego, metropolity lubelskiego.
Członkowie mają krzewić zasady życia chrześcijańskiego w swoim otoczeniu i przyczyniać się w ten sposób do ewangelizacji wszystkich środowisk społecznych. Wierni Opus Dei wykonują swoje zadanie ewangelizacyjne tam, gdzie żyją. Ich praca nie ogranicza się do konkretnej dziedziny. Nie wykonują niczego według odgórnych rozkazów, jak czasem się twierdzi. Powinni dawać - jak pierwsi chrześcijanie - ciągłe świadectwo swojej wiary. - Dlaczego zwykli ludzie w obecnych czasach nie mieliby być świętymi? - pyta retorycznie ksiądz Ignacy Soler, uczeń założyciela Opus Dei, często bywający w Lublinie.
Na spotkaniach i rekolekcjach pojawiają się ludzie różnych zawodów od informatyków i bankowców aż po polityków.
- Jest nam obojętne, że członkowie Opus Dei interesują się polityką, gospodarką czy też kulturą. Zwykle o tych sprawach nie rozmawiamy. Jeśli już to w kontekście wiary. Każdy jest wolny - mówi Erhard Gasda.

Dzień człowieka Opus Dei

Zasady panujące w organizacji jedni określają jako surowe. Inni uważają, że są proste i sprzyjają porządkowaniu własnego życia. Dzieło proponuje model religijności oparty na codziennej pracy, bezwzględnej uczciwości i osobistym wysiłku. Szczególnie liczą się takie cechy jak rzetelność, dyscyplina, pracowitość, punktualność. Dzieło zachęca do porzucenia światowych uciech i stosowania tak niemodnej dzisiaj ascezy. Zachęca do skupienia się na rodzinie i pracy. Nie stroni jednak od humoru. - Trzeba się śmiać. Łatwiej rozmawiać wtedy z ludźmi i z Bogiem - mówi ksiądz Ignacy.
Opus Dei głosi uświęcenie pracy. Co to znaczy? - Chodzi o to, żeby pracować możliwie najdoskonalej; wykonywać zajęcie w pełnym poszanowaniu praw i zgodnie z wymogami etycznymi - tłumaczy w swoich naukach ksiądz Ignacy.
Dzień ludzi związanych z Opus Dei wygląda nieco specyficznie. W jego trakcie często się modlą, odmawiają różaniec, mówią akty strzeliste, czytają brewiarz itp. Starają się, by modlitwy były odmawiane z zaangażowaniem i... punktualnie.

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium