sobota, 17 marca 2018 r.

Magazyn

Sztuka samobieżna

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 czerwca 2003, 12:51

Ze stumetrowej skarpy obraz wyryty w ziemi widać jak na dłoni. W sobotnią noc zapło-nie, a gdy zakwi
Ze stumetrowej skarpy obraz wyryty w ziemi widać jak na dłoni. W sobotnią noc zapło-nie, a gdy zakwi

Ogromny, siedmiohektarowy landart, czyli obraz w ziemi, to najnowsze przedsięwzięcie Jarosła-wa Koziary. Dzieło powstało w Janowcu na terenach zalewowych Wisły. Przedstawia kolistą figurę solarną. - Można ją odczytywać również jako komórkę jajową - tłumaczy artysta. - Obie rzeczy są życiodajne, tak jak okoliczna trawa, którą żywią się krowy i owce.
Prace nad nietypowym obrazem trwały pięć majowych dni. - Najpierw powbijałem w ziemię drewniane kołki i rozpiąłem na nich taśmę, a potem wytyczonymi w ten sposób ścieżkami ruszył traktor z pługiem - opowiada Koziara. - Tak ołówek i pędzel zamieniłem na sprzęt rolniczy.
Dzieło powstało w nieprzypadkowym miejscu. Obok jest stumetrowa skarpa, z której wszystko widać jak na dłoni. Tam też jest stanowisko startowe dla motolotniarzy, którzy płynąc w powie-trzu, mogą sobie je dokładnie obejrzeć z każdej strony.
Łąka z landartem Koziary będzie centralnym miejscem sobótkowej nocy w Janowcu. Tu około północy przeniesie się jej akcja po koncercie na zamku. Wtedy obraz zapłonie dzięki wmontowa-nym w niego instalacjom ogniowym.
A potem na ścieżkach zakwitnie zasiany przez artystę żółty łubin i obraz będzie znowu trochę inny. - Ja to dzieło tylko pobudzam, a potem ono już samo się rozwija i zmienia wraz z ewolucją przyrody i pogody - wyjaśnia Koziara. - Już teraz inaczej wygląda rano, inaczej w południe, a jeszcze inaczej, kiedy zroszy je deszcz. Nazywam to sztuką samobieżną, bo ona napędza się sama.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!