Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

21 czerwca 2007 r.
16:11
Edytuj ten wpis

Tam jest tylko śmierć

0 0 A A

Do niedawna mieszkali w Czeczenii. Teraz szukają swojego miejsca na ziemi, bo z ojczyzny musieli uciekać przed wojną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś mieszkają w podlubelskim Leonowie i w samym Lublinie, przy ul. Wrońskiej. Razem prawie 300 uchodźców.
Lubelskie lokum dla uchodźców pęka w szwach. W Leonowie jest ciut luźniej. Tam funkcje ośrodka pełni budynek dawnego aresztu śledczego. Wysokie ogrodzenie i kraty w oknach.
Rodzina ma do dyspozycji pokój. Wielodzietna dwa. Warunki raczej spartańskie: wersalka, jakaś szafka, stół, pod ścianami mnóstwo różnych szpargałów. Ze sprzątaniem bywa różnie. Jedni dbają o czystość, innym bałagan w ogóle nie przeszkadza. - Czeczeni nie są narodem czyściochów - przyznają pracownicy ośrodków. Na korytarzach pełno butów. Pod każdymi drzwiami po kilka par. Po pokoju chodzi się boso. Taki zwyczaj.
Kobiety wychowują dzieci, piorą, gotują; mężczyźni maja utrzymać rodzinę. Ale dopóki nie otrzymają statusu uchodźcy oficjalnie pracować nie mogą. Dlatego śpią do południa, a potem "rozglądają” się po okolicy. Uchodźcom przysługuje kieszonkowe (50 zł miesięcznie), wyżywienie i opieka medyczna.
Pierwsze, co uderza w oczy, po przekroczeniu bramy ośrodka to gromada czeczeńskich dzieci. Są wszędzie, bawią się, biegają, robią dużo hałasu. Na Wrońskiej na 163 uchodźców, ponad połowę to dzieci. Nikt się nimi specjalnie nie przejmuje. Dużo czasu spędzają na dworze, albo po prostu wałęsają się po korytarzach. Starsze chodzą do szkoły.
W Zespole Szkół w Niemcach jest kilkadziesiąt dzieci z Leonowa. - Są tygodnie, kiedy regularnie przychodzą na zajęcia, ale i takie, kiedy się w ogóle nie pojawiają - mówi dyrektorka placówki, Małgorzata Nowak. - Nie ma z nimi większego problemu. Rówieśnicy też już się do nich przyzwyczaili.
- Mój dom zbombili Rosjanie - próbuje tłumaczyć po polsku Turpal-Ali. W Leonowie mieszka już 1,5 roku, razem z żoną i piątką dzieci. Podczas pierwszej wojny czeczeńskiej zginął jego ojciec, w drugiej brat. - W Polsce jest cisza i spokój, tam tylko śmierć. Ludzie żyją w ciągłym strachu, o siebie i swoich najbliższych.
Szamil i Maret są w Polsce od roku. Dwa tygodnie temu na świat przyszły śliczne, zdrowe bliźniaki: Ibrahim i Imran. - W Czeczenii nie dało się żyć. Z naszego domu zostały gruzy - wspominają. - Ja nie boje się śmierci, ale mógłbym patrzeć jak umierają moje dzieci. Dlatego musiałem je stamtąd zabrać - tłumaczy Szamil.
W Lublinie zdążył się już zaklimatyzować i chciałby tu zapuścić korzenie. Szamil trenuje boks w lubelskim klubie "Olimp”. Niedawno wziął udział w akcji "Stop agresji”, za co dostał dyplom i podziękowania od lubelskich władz. - Ludzie są tu bardzo życzliwi. Mam nadzieję, że niedługo dostanę status uchodźcy i będę mógł pracować. Na pewno coś znajdę - twierdzi.
Oficjalnie nikt nie ma nic przeciwko Czeczenom. Ale skargi są. Bo za głośno, bo śpiewają do północy i nie dają ludziom spać, bo brudzą. Mimo to, do jakiś wielkich zatargów między uchodźcami, a "tubylcami” nie dochodzi. Są też miłe gesty: ktoś przyniesie do ośrodka ubranka, albo zabawki dla dzieci, ktoś inny jakieś meble.
- To dobrzy ludzie, normalni, jak wszyscy - mówi Tomasz Świdziński, kierownik ośrodka w Leonowie. Niedawno jeden z jego podopiecznych stał się bohaterem. Nad Zalewem Zembrzyckim topił się młody mężczyzna. Z wody wyciągnął go 20-letni Ali.
- Nie bałem się - mówi Ali. - Czeczeni są odważni, a wojna nauczyła nas, że ludzkie życie jest bezcenne.

Pozostałe informacje

IMGW ostrzega: kolejna noc z przymrozkami

IMGW ostrzega: kolejna noc z przymrozkami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed kolejną nocą z przymrozkami w województwie lubelskim.

Zwłoki dwóch dziewczynek znalezione na pogorzelisku
Z KRAJU

Zwłoki dwóch dziewczynek znalezione na pogorzelisku

W piątek rano na pogorzelisku w województwie małopolskim znaleziono ciała dwóch dziewczynek. W sprawie została zatrzymana matka.

Nocne dachowanie w centrum Lublina
WIDEO
film

Nocne dachowanie w centrum Lublina

Dwie osoby trafiły do szpitala wskutek nocnego wypadku w centrum Lublina. Przyczyną było wymuszenie pierwszeństwa.

Krzemienna siekiera w malinowym chruśniaku
galeria

Krzemienna siekiera w malinowym chruśniaku

Pod koniec kwietnia w powiecie biłgorajskim doszło do ciekawego znaleziska. To krzemienna siekierka datowana na trzecie tysiąclecie przed naszą erą.

Bank krwi pustoszeje. Brakuje trzech grup

Bank krwi pustoszeje. Brakuje trzech grup

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przejdzie przez województwo lubelskie w poszukiwaniu dawców. Obecnie najbardziej potrzebne są grupy krwi 0 RhD -, A RhD- i B RhD-.

Majówka w Beretowym stylu
foto
galeria

Majówka w Beretowym stylu

Zobaczcie, jak się bawił Lublin na majówkowej imprezie w Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z tej szalonej imprezy.

Lubelskie uczelnie już rekrutują. Jakie kierunki mogą wybrać tegoroczni maturzyści?

Lubelskie uczelnie już rekrutują. Jakie kierunki mogą wybrać tegoroczni maturzyści?

Już niedługo tegoroczni maturzyści zadecydują, jaki kierunek dalszej edukacji wybrać. Lubelskie uczelnie oferują całą gamę kierunków i próbują zachęcić do siebie abiturientów.

Majówka w rytmie reggae
foto
galeria

Majówka w rytmie reggae

Tak się bawi Lublin! Albo grubo albo wcale. Sprawdźcie sami, co się działo na podczas nocy z muzyką reggae. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bytniewski bierze wszystko. Mikusek szefem rady

Bytniewski bierze wszystko. Mikusek szefem rady

Ostatnie wybory samorządowe przyniosły spore zmiany w składzie dęblińskiej rady miasta. Niemal wszystkie miejsca trafiły w ręce komitetu nowego burmistrza - Romana Bytniewskiego. Przewodniczącym rady został Tomasz Mikusek.

Nietuzinkowi artyści na 34. Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści”
ZDJĘCIA
galeria

Nietuzinkowi artyści na 34. Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści”

34. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści” odbywają się w Lublinie. Czterodniowe święto teatru, muzyki i wspólnej zabawy to zwieńczenie całorocznego cyklu imprez kulturalnych osób z niepełnosprawnością. Na deskach Opery Lubelskiej teatry z całej Polski, a także świata.

Majóweczka w Helium Club
foto
galeria

Majóweczka w Helium Club

Zapraszamy do obejrzenia gorącej fotogalerii z majówki w klubie Helium. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Ruszyła przedsprzedaż biletów na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Ruszyła przedsprzedaż biletów na Świdnik Air Festival

W piątek ruszyła przedsprzedaż biletów na Świdnik Air Festival. Bilety w tej cenie kupimy do 9 czerwca. Poznaliśmy także kolejnego asa, który wystąpi na świdnickim niebie.

Wielka powódź w Brazylii. KUL otwiera zbiórkę na pomoc Polonii

Wielka powódź w Brazylii. KUL otwiera zbiórkę na pomoc Polonii

W związku z powodziami jakie nawiedziły Brazylię, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uruchomił specjalną zbiórkę na rzecz Polonii, która jest w tym kraju jest bardzo liczna.

Trener Motoru po meczu ze Zniczem: Szkoda, że pasję i determinację pokazujemy, kiedy nam się pali
galeria

Trener Motoru po meczu ze Zniczem: Szkoda, że pasję i determinację pokazujemy, kiedy nam się pali

Wielkie emocje na Arenie Lublin. Motor w piątkowy wieczór tylko zremisował jednak ze Zniczem Pruszków 3:3. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu drużyn?

Juwenalia 2024 czas start. Tak bawią się studenci Politechniki
ZDJĘCIA
galeria

Juwenalia 2024 czas start. Tak bawią się studenci Politechniki

Rozpoczęła się jedna z największych imprez studenckich Juwenalia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!