Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 lutego 2010 r.
14:28
Edytuj ten wpis

Władza dla kobiet

0 8 A A

Jeśli parlament i prezydent szybko uwiną się ze swoją pracą, to w tegorocznych wyborach na radnych województw, gmin i miast połowę kandydatów będą stanowiły kobiety.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do tej pory o zwiększeniu szans wyborczych kobiet dyskutowano w telewizji i gazetach, teraz sprawa nabrała tempa. Wczoraj miał być po raz pierwszy czytany w sejmie projekt ustawy parytetowej.

O co w nim chodzi? Pomysł jest prosty: liczba kobiet na danej liście kandydatów nie będzie mogła być mniejsza niż liczba mężczyzn. Tak ma być w wyborach do Parlamentu Europejskiego, na radnych, posłów i senatorów.

Żeby tak się stało, parlament musi zgodzić się na zmianę ordynacji wyborczej. Projekt przygotował Komitet Obywatelski "Czas na kobiety”.

Koniec z obietnicami

Za zbieranie podpisów potrzebnych, żeby projekt znalazł się w sejmie, mocno zabrały się działaczki PO z Lublina: europosłanka Lena Kolarska-Bobińska, poseł Joanna Mucha i wicewojewoda Henryka Strojnowska.

– Obecny system jest niesprawiedliwy. Jeśli chcemy prawdziwej demokracji, to trzeba wprowadzić równość. Parytet jest narzędziem, żebyśmy doszli do prawdziwej demokracji. Mężczyźni mają niesłuszne przywileje dzięki płci i tradycji – tłumaczy Henryka Strojnowska i oblicza, że 80 proc. posłów to mężczyźni. – Coraz mniej jest osób, które uważają, że parytet w wyborach jest niesłuszny.

– Kobiety bardzo dobrze radzą sobie w biznesie, ale w polityce nie mogą się przebić. Przez ostatnie 20 lat edukacja i dyskusje nie pomogły. Teraz etap obietnic trzeba uznać za zakończony. Nie chodzi o obietnice liderów partii, trzeba wprowadzić reguły, które wymuszą umieszczenie kobiet na listach wyborczych – podkreśla Lena Kolarska-Bobińska.

Liczy się skuteczność

Jednak wbrew pozorom nie wszystkie kobiety są za wprowadzeniem parytetu. Burzę wywołało lipcowe oświadczenie grupy kobiet – przedsiębiorców, dziennikarzy, naukowców – opublikowane przez ogólnokrajowe media. Panie stwierdziły, że taki pomysł je obraża. – Nie chcemy, żeby ktokolwiek dawał nam gwarancje ze względu na płeć, świetnie radzimy sobie bez tego.

Mocno podzielona jest nawet rządząca Platforma. – Jestem przeciwna sztucznemu wprowadzaniu kobiet do życia publicznego. Nie jest ważnie, jakiej płci jest polityk. Chodzi o to, żeby był skuteczny. Wybieramy lekarza, nie patrząc na to, czy jest kobietą czy mężczyzną, ma po prostu dobrze leczyć. Wolę, żeby o mnie mówili, że jestem posłanką z Lublina, a nie z parytetu – tłumaczy poseł Magdalena Gąsior-Marek z PO.

– Oczywiście, trzeba zachęcać kobiety, żeby wchodziły do polityki. Kobiety wnoszą inny punkt widzenia, chętniej zajmują się np. zdrowiem, oświatą czy sprawami społecznymi. Należy pokazać, że ich wiedza bardzo się przyda w parlamencie.

Kobiety górą

Nie ma gwarancji, że dzięki parytetowi w sejmie i samorządzie przybędzie dobrze przygotowanych osób.

– Jeśli kobieta jest skuteczna, to przekona kolegów, żeby umieścili ją na liście wyborczej, a potem przekona wyborców żeby na nią zagłosowali – podkreśla Gąsior-Marek. Podaje tu swój przykład: długo wahała się, czy podjąć wyborcze wyzwanie, czy jest sens startować z ostatniego miejsca, czy nie jest to wyrzucenie pieniędzy w błoto. – Kobiet w życiu publicznym jest coraz więcej, ten proces już trwa. Nie można go sztucznie przyspieszyć.

Okazuje się, że projekt parytetowych zmian ordynacji wyborczej może prowadzić do nierównego traktowania mężczyzn. Jak? Wystarczy, że lista kandydatów w wyborach ma nieparzystą liczbę miejsc. W takim przypadku zawsze – zgodnie z projektem – kobiet musi być na liście więcej niż mężczyzn.

Autorzy projektu zauważyli: "Komitety wyborcze nie są jednak związane narzuconą im z góry koniecznością umieszczania na listach nieparzystej liczny kandydatów, mogą wiec zachować parytet 50/50”.

Jeśli sejm i senat szybko przegłosują zmiany w przepisach i nie będzie weta prezydenta, to połowa kandydatów na radnych w tegorocznych jesiennych wyborach samorządowych będzie kobietami.

Poparcie dla parytetu wyborczego

44 proc. badanych w styczniu przez CBOS stwierdziło, że kobiet w polityce powinno być więcej (35 proc., że liczba kobiet i mężczyzn jest w sam raz).

20 proc. jest zdecydowanie przekonanych, że zapewnienie kobietom określonego minimum miejsc na listach wyborczych zachęci je do startu w wyborach (46 proc. mówi "raczej tak”, 19 proc. "raczej nie”, 5 proc. "zdecydowanie nie”).

Wprowadzenie parytetu zdecydowanie poparło 23 proc. pytanych, "raczej tak” odparło 37 proc., "raczej przeciwnych” jest 20 proc., a zdecydowanie "nie” mówi 10 proc.
Od 1997 roku rośnie liczba osób, które są za takimi zmianami prawa i maleje grono ich przeciwników (teraz odpowiednio 47 proc. i 44 proc.).

Generalnie, pomysł, żeby prawo regulowało liczbę miejsc dla kobiet w parlamencie czy administracji, popiera więcej kobiet niż mężczyzn.

Najwięcej pytanych osób (42 proc.) jest przekonanych, że bez względu na liczbę kobiet państwowe instytucje będą działały tak samo.

Większość badanych (40 proc.) zagłosuje w wyborach na kobietę, jeśli do wyboru miałoby kandydatów z tej samej listy, w podobnym wieku, z podobnym wykształceniem i kompetencjami.

Styczniowe badanie wykonało CBOS dla Kongresu Kobiet

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Sieczkobrzęk / 21 lutego 2010 o 12:14
Przecież w Polsze jest Partia Kobiet i startowała w wyborach. Dostała 0,24% poparcia. Jak nie można normalną drogą to trzeba lewarka w postaci parytetu. Najzabawniejsze jest to, że takie "nasi" dwie chłopskie dziołchy jak wojedoda i vicewojewoda rzundzą ( pobierają finans za nic bo pokazywanie się w mediach na pewnych uroczystościach przy suto zastawionych stołach tp praca czy wyżerka?) i narzekają na to złapały . Teraz jeszcze chcą poprawić swój los. Dla nas mają figę i przysłowie, że na los nie ma co liczyć tylko ponarzekać. Ale nie chcę być tym co u slonia wisi i kończę życząc darmozjadkom nie 50% ale 75% parytetu.
Przecież w Polsze jest Partia Kobiet i startowała w wyborach. Dostała 0,24% poparcia. Jak nie można normalną drogą to trzeba lewarka w postaci parytetu. Najzabawniejsze jest to, że takie "nasi" dwie chłopskie dziołchy jak wojedoda i vicewojewoda rzundzą ( pobierają finans za nic bo pokazywanie się w mediach na pewnych uroczystościach przy suto zastawionych stołach tp praca czy wyżerka?) i narzekają na to złapały . Teraz jeszcze chcą poprawić swój los. Dla nas mają figę i przysłowie, że na los nie ma co liczyć tylko ponarzekać. Al... rozwiń
Avatar
Mario / 21 lutego 2010 o 11:14
Kolejny temat zastępczy, aby platforma o.ferzystów i zło... (+psl) mogła odwrócić uwagę od afer i problemów. Dalej wyprzedawajcie majątek Polski. Co do "p osłanek" (i posłów) z Lubelszczyzny, to ... oceńcie sami.
Avatar
lol / 21 lutego 2010 o 09:50
Parytet jest narzędziem, żebyśmy doszli do prawdziwej demokracji. Mężczyźni mają niesłuszne przywileje dzięki płci i tradycji – tłumaczy Henryka Strojnowska - co za kretynizm... Ta pani chyba coś się pomyliło ... prawdziwa demokracja będzie wtedy kiedy wprowadzi się parytety??? to chyba nazywa się komunizm gdy władza decyduje kto ma być posłem.... wstyd jak drogie panie nie są zdolne do sprawowania władzy to nikt na siłę ich do tej władzy wpychać nie będzie...
uffff wystarczy poczytać wypowiedzi kobiet w tym artykule i już wiadomo dlaczego jest ich tak mało w polityce...
Parytet jest narzędziem, żebyśmy doszli do prawdziwej demokracji. Mężczyźni mają niesłuszne przywileje dzięki płci i tradycji – tłumaczy Henryka Strojnowska - co za kretynizm... Ta pani chyba coś się pomyliło ... prawdziwa demokracja będzie wtedy kiedy wprowadzi się parytety??? to chyba nazywa się komunizm gdy władza decyduje kto ma być posłem.... wstyd jak drogie panie nie są zdolne do sprawowania władzy to nikt na siłę ich do tej władzy wpychać nie będzie...
uffff wystarczy poczytać wypowiedzi kobiet w tym artykule i już wiadom... rozwiń
Avatar
Josef46 / 21 lutego 2010 o 08:56
Podejrzewam ,że na liście do rady gminy w Jeziorzanach będzie brakowało pań i sądzę ,że wlaśnie te ze zdjęć prasowych w tym artykule by tam pasowały.Mając na uwadze ich dokonania mogą zacząć pracę od podstaw,bo wyżej to mam wątpliwości!
Avatar
KrzysztofJakubowski / 20 lutego 2010 o 19:42
Skoro dla kobiet, to może też parytet dla młodych ludzi? Są jeszcze bardziej dyskryminowani w polityce. [url="http://www.parytetdlamlodych.pl"]www.parytetdlamlodych.pl[/url]
Avatar
jojne / 20 lutego 2010 o 19:05
Czy mnie oczy nie mylą? Toż to nasza władza i co nie została wybrana czy przyniesiona w majdołku. Pytam się czy w tym grajdołku o nazwie POLSZA nastanie normalność czy boksowaniew a la Janusek Fallusek?
Avatar
Niemawprawyw glupocie / 20 lutego 2010 o 17:31
Brednie zupełne.
W demokracji tego się wybiera na kogo chce głosować większość.
Nie ma zanaczenia płeć lub kolor skóry i kolor włosów.
A w takiej sytuacji to nie m już demokracji - wraca komuna.

Za komuny też tak było. Do sejmu wchodził student, kominiarz, szewc, kobieta i profesor.
W proporcjach takich jak dana profesja rzekomo miała liczebność populacji.
Ale to nie ma nic wspólnego z demokracją.
Avatar
~KOLEGA~ / 20 lutego 2010 o 17:14
POSTULAT ZWIĘKSZENIA UDZIAŁU KOBIET W POLITYCE JEST SŁUSZNY...JEDNAK WIĘKSZOŚĆ MAJĄCYCH PRAWA WYBORCZE TO KOBIETY, TO ONNE POWINNY ZMIENIĆ MENTALNOŚĆ, ZERWAĆ Z TRADYCJĄ I ZAGŁOSOWAĆ NA INNE KOBIETY, DOŚĆ WYBIERANIA TAKICH JAK NP. ZDZISŁAW P.
Avatar
Sieczkobrzęk / 21 lutego 2010 o 12:14
Przecież w Polsze jest Partia Kobiet i startowała w wyborach. Dostała 0,24% poparcia. Jak nie można normalną drogą to trzeba lewarka w postaci parytetu. Najzabawniejsze jest to, że takie "nasi" dwie chłopskie dziołchy jak wojedoda i vicewojewoda rzundzą ( pobierają finans za nic bo pokazywanie się w mediach na pewnych uroczystościach przy suto zastawionych stołach tp praca czy wyżerka?) i narzekają na to złapały . Teraz jeszcze chcą poprawić swój los. Dla nas mają figę i przysłowie, że na los nie ma co liczyć tylko ponarzekać. Ale nie chcę być tym co u slonia wisi i kończę życząc darmozjadkom nie 50% ale 75% parytetu.
Przecież w Polsze jest Partia Kobiet i startowała w wyborach. Dostała 0,24% poparcia. Jak nie można normalną drogą to trzeba lewarka w postaci parytetu. Najzabawniejsze jest to, że takie "nasi" dwie chłopskie dziołchy jak wojedoda i vicewojewoda rzundzą ( pobierają finans za nic bo pokazywanie się w mediach na pewnych uroczystościach przy suto zastawionych stołach tp praca czy wyżerka?) i narzekają na to złapały . Teraz jeszcze chcą poprawić swój los. Dla nas mają figę i przysłowie, że na los nie ma co liczyć tylko ponarzekać. Al... rozwiń
Avatar
Mario / 21 lutego 2010 o 11:14
Kolejny temat zastępczy, aby platforma o.ferzystów i zło... (+psl) mogła odwrócić uwagę od afer i problemów. Dalej wyprzedawajcie majątek Polski. Co do "p osłanek" (i posłów) z Lubelszczyzny, to ... oceńcie sami.
Avatar
lol / 21 lutego 2010 o 09:50
Parytet jest narzędziem, żebyśmy doszli do prawdziwej demokracji. Mężczyźni mają niesłuszne przywileje dzięki płci i tradycji – tłumaczy Henryka Strojnowska - co za kretynizm... Ta pani chyba coś się pomyliło ... prawdziwa demokracja będzie wtedy kiedy wprowadzi się parytety??? to chyba nazywa się komunizm gdy władza decyduje kto ma być posłem.... wstyd jak drogie panie nie są zdolne do sprawowania władzy to nikt na siłę ich do tej władzy wpychać nie będzie...
uffff wystarczy poczytać wypowiedzi kobiet w tym artykule i już wiadomo dlaczego jest ich tak mało w polityce...
Parytet jest narzędziem, żebyśmy doszli do prawdziwej demokracji. Mężczyźni mają niesłuszne przywileje dzięki płci i tradycji – tłumaczy Henryka Strojnowska - co za kretynizm... Ta pani chyba coś się pomyliło ... prawdziwa demokracja będzie wtedy kiedy wprowadzi się parytety??? to chyba nazywa się komunizm gdy władza decyduje kto ma być posłem.... wstyd jak drogie panie nie są zdolne do sprawowania władzy to nikt na siłę ich do tej władzy wpychać nie będzie...
uffff wystarczy poczytać wypowiedzi kobiet w tym artykule i już wiadom... rozwiń
Avatar
Josef46 / 21 lutego 2010 o 08:56
Podejrzewam ,że na liście do rady gminy w Jeziorzanach będzie brakowało pań i sądzę ,że wlaśnie te ze zdjęć prasowych w tym artykule by tam pasowały.Mając na uwadze ich dokonania mogą zacząć pracę od podstaw,bo wyżej to mam wątpliwości!
Avatar
KrzysztofJakubowski / 20 lutego 2010 o 19:42
Skoro dla kobiet, to może też parytet dla młodych ludzi? Są jeszcze bardziej dyskryminowani w polityce. [url="http://www.parytetdlamlodych.pl"]www.parytetdlamlodych.pl[/url]
Avatar
jojne / 20 lutego 2010 o 19:05
Czy mnie oczy nie mylą? Toż to nasza władza i co nie została wybrana czy przyniesiona w majdołku. Pytam się czy w tym grajdołku o nazwie POLSZA nastanie normalność czy boksowaniew a la Janusek Fallusek?
Avatar
Niemawprawyw glupocie / 20 lutego 2010 o 17:31
Brednie zupełne.
W demokracji tego się wybiera na kogo chce głosować większość.
Nie ma zanaczenia płeć lub kolor skóry i kolor włosów.
A w takiej sytuacji to nie m już demokracji - wraca komuna.

Za komuny też tak było. Do sejmu wchodził student, kominiarz, szewc, kobieta i profesor.
W proporcjach takich jak dana profesja rzekomo miała liczebność populacji.
Ale to nie ma nic wspólnego z demokracją.
Avatar
~KOLEGA~ / 20 lutego 2010 o 17:14
POSTULAT ZWIĘKSZENIA UDZIAŁU KOBIET W POLITYCE JEST SŁUSZNY...JEDNAK WIĘKSZOŚĆ MAJĄCYCH PRAWA WYBORCZE TO KOBIETY, TO ONNE POWINNY ZMIENIĆ MENTALNOŚĆ, ZERWAĆ Z TRADYCJĄ I ZAGŁOSOWAĆ NA INNE KOBIETY, DOŚĆ WYBIERANIA TAKICH JAK NP. ZDZISŁAW P.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 0 0

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 0 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty 1 6

Rada nadzorcza Grupy Azoty SA, w skład której wchodzi także puławska spółka, powołała nowy zarząd spółki. Ale w sześcioosobowym składzie nie ma ani jednego przedstawiciela ZA „Puławy”.

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo)
film

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo) 0 0

Podbój średniowiecznej Europy, cztery frakcje i wielkie bitwy. Dziś premiera gry Ancestors Legacy. W specjalnej edycji.

Dyrektor szpitala poprosi ZUS o sprawdzenie zwolnień lekarskich pielęgniarek

Dyrektor szpitala poprosi ZUS o sprawdzenie zwolnień lekarskich pielęgniarek 17 18

Nie było przyjęć na zaplanowane zbiegi, zawieszono planowe operacje, a karetki nie dowoziły nagłych przypadków – tak w poniedziałek wyglądała sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej w Lublinie. We wtorek zwołano konferencję prasową w związku z sytuacją.

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020
galeria
film

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 76 0

Piotr Tomala, himalaista z Lublina został nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon 9 3

PIŁKA RĘCZNA MKS Perła Lublin ma za sobą znakomity sezon, ale w klubie nadal praca wre. We wtorek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłoszono listę zawodniczek na nowy sezon. Do zespołu dołączą cztery Polki i Dunka

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało 0 1

34-letnia kobieta trafiła do szpitala po dachowaniu Volkswagena w miejscowości Wilków (gmina Werbkowice).

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu 7 2

Cztery kraje, 17 miast, 19 dni i 2800 km na rowerze. Po raz kolejny Kamil Misztal pokazuje, że chce i może pomagać osobom niepełnosprawnym. Choć sam stracił nogę

Zlot food trucków w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Zlot food trucków w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny do Lublina zawitają food trucki z całej Polski. To gratka dla wszystkich miłośników fast foodów. Na uczestników czekają wyjątkowe smaki z całego świata i zabawy dla najmłodszych.

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie
26 maja 2018, 12:00

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie 0 2

Co Gdzie Kiedy. Już 26 maja o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się pierwsza lubelska edycja Wege Festiwalu. Impreza zrzeszy wegańskie i wegetariańskie restauracje z całej Polski.

Mieszkanie na wynajem - co najczęściej odstrasza najemców?

Mieszkanie na wynajem - co najczęściej odstrasza najemców? 0 0

Kupno mieszkania w celu przeznaczenia całego metrażu na wynajem nadal pozostaje jednym z najpopularniejszych sposobów inwestowania większych sum pieniędzy. Jak zatem zaaranżować mieszkanie, by przynosiło dochód przez cały rok?

Kierowca z Ukrainy jechał ekspresówką pod prąd. Dziwnie się tłumaczył [wideo]
film

Kierowca z Ukrainy jechał ekspresówką pod prąd. Dziwnie się tłumaczył [wideo] 0 4

Kierowca busa jechał drogą ekspresową pod prąd. Obywatel Ukrainy tłumaczył, że tak go poprowadziła nawigacja w samochodzie

Chciał bez kluczyka odpalić ciągnik. Trafił do szpitala

Chciał bez kluczyka odpalić ciągnik. Trafił do szpitala 4 1

Do nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj na terenie gminy Wierzbica w powiecie chełmskim

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.