piątek, 23 lutego 2018 r.

Magazyn

Wracamy nad jeziora

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 czerwca 2002, 18:30

Na wakacje czekamy wszyscy. Jedni wyjadą nad ciepłe morza Grecji, Chorwacji, Egiptu, Tunezji. Inni swój urlop spędzą w urokliwych i znanych letniskach Lubelszczyzny. Jeszcze inni, kto wie, czy nie najliczniejsi, nigdzie nie wyjadą (bo portfel nie pozwala), a jedynie "wyskoczą” na dzień, kilka dni nad najbliższą wodę. Gdzie - nie ruszając się daleko - najlepiej wypocząć, ile trzeba wysupłać z kieszeni, jakie miejsca omijać, a gdzie koniecznie zajrzeć? Oto nasz przedwakacyjny raport, dla tych co zostają

Kto lubi ciszę, spokój, potrafi docenić walory dziewiczej przyrody, wędkowanie w czystych wodach rozlicznych jezior i Bugu - jednej z najbardziej urokliwych rzek Europy - powinien odwiedzić Polesie, szerokim łukiem omijając Okuninkę nad Jeziorem Białym. Owszem,
jeśli ktoś lubi ludzki gwar,
to koniecznie powinien tam pojechać (albo nad Piaseczno, Zalew Zemborzycki, Łukcze, Krasne i jeszcze parę innych "hałaśliwych” jezior). Wypoczynek nad Białym może być droższy od pobytu w nadmorskich kurortach, ale i woda od lat jest pierwszej klasy czystości. Zjeżdżają tu nie tylko lublinianie, ale również mieszkańcy Mazowsza i Śląska. Jezioro znakomite do żeglowania, uprawiania sportów motorowodnych, pływania na desce. W dzień czynne sklepy, wiele punktów małej gastronomii, w nocy dyskoteki do ostatniego klienta. Jeśli ktoś to lubi - dlaczego nie?
Bardziej spragnionym ciszy niż rozrywki
polecamy jezioro Czarne (sosnowickie), przepięknie ulokowane w sosnowym lesie, Piaseczno (po działaczach ZSMP nie pozostał już żaden ślad), Rotcze w Grabniaku, Łukie, Sumin, czy największe na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim - Uściwierz.
Na Uściwierzu można popływać na desce, podobnie jak na Wytycznie, gdzie dodatkowo z łódki pięknie bierze szczupak. A sezon zaczął się 1 maja i trwa. Najlepiej przyjechać tu z własnym prowiantem. Ale i w Grabniaku, gdzie w ostatnich latach powstała ogromna kolonia prywatnych domków letniskowych, już można zaopatrzyć się w podstawowe artykuły spożywcze, podobnie jest nad przypominającym Balaton Suminem. Bardziej wymagający turyści mają do dyspozycji doskonale zaopatrzone sklepy w odległym o rzut beretem Urszulinie. Gorzej z noclegiem. Nad Suminem można rozstawić namiot, w Grabniaku wynająć prywatny domek, co staje się coraz bardziej powszechną praktyką, albo skorzystać z oferty byłej stanicy harcerskiej. Znajdzie się miejsce do spania, o komforcie nie ma co marzyć. Domki kempingowe i pawilon nie mają łazienek. Jest za to wypożyczalnia sprzętu wodnego i zawsze kręcą się tu gotowi służyć radą fanatycy żeglarstwa (jak Krzysztof Szafraniec), wychowankowie prężnego niegdyś chełmskiego klubu żeglarskiego.

Nad Bugiem wypoczynek na sucho
Wędkarze w tym sezonie też będą mieli co robić. Coraz częściej zaglądają nad Bug, od Hanny do Uhruska. Na Bugu sum bierze najlepiej. W Kolemczycach, w okolicach Dorohuska, Dubienki i Sławatycz ryba bierze, ale kąpiel niewskazana. Bug to bardzo niebezpieczna rzeka, pełna wirów. Potrafi zmienić koryto z dnia na dzień. Jedyne strzeżone kąpielisko na starorzeczu Bugu w Starosielu nie zostało przez sanepid w tym roku dopuszczone do kąpieli. Być może kolejne badania wykażą, że woda jest już czysta.
Oto podstawowe informacje o najliczniej odwiedzanych kąpieliskach Lubelszczyzny:

Zalew Zemborzycki
Lublinianie spragnieni wypoczynku najczęściej wybierają Zalew Zemborzycki. Po obu stronach zalewu funkcjonują ośrodki wypoczynkowe. Można tu przyjechać z całą rodziną. Atrakcji i sposobów na spędzenie wolnego czasu nie brakuje.
- Możemy pochwalić się dużym placem zabaw. Dzieci mogą skakać na trampolinie i jeździć na gokartach. W sezonie uruchomimy też zjeżdżalnię wodną. - mówi Mirosław Augustyniak, właściciel ośrodka Graf Marina. - Wynajmujemy też domki kilkuosobowe w cenie 60 zł za dobę. Dużą popularnością cieszą się wiaty z grillem, gdzie można zorganizować spotkanie rodzinne. Uroki przyrody można podziwiać siedząc w restauracji na przystani.
Po drugiej stronie Zalewu Zemborzyckiego można odpocząć na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Dąbrowa. Wynajęcie domku kosztuje 25 zł od osoby. Za każdą kolejną dobę płacimy nieco mniej.
CENY
Wypożyczalnia sprzętu
Rower wodny, łódka - 10 zł/godz., kajak - 6 zł/godz., żaglówka - 20 zł/godz.
Posiłki
Obiad - 10-15 zł, śniadanie - 8 zł, kolacja - 8-10 zł, piwo - 3,5-6 zł

Jezioro Białka
W Młodzieżowym Ośrodku Wypoczynkowym Red Lion wynajęcie całego domku bez węzła sanitarnego kosztuje około 25 zł za dobę od osoby. Za nocleg w domku z toaletą i bieżącą wodą zapłacimy 30 zł. Jeśli zdecydujemy się na całodzienne wyżywienie, to nocleg kosztować będzie o 5 zł taniej.
- U nas sezon już trwa. Najwięcej gości przyjeżdża w czasie weekendów. Na miejscu mamy kawiarnie i dobrze zaopatrzony sklep - mówi Zdzisław Tarnowski, administrator ośrodka Red Lion.
CENY
Łódka - 10 zł/godz., kajak, rower wodny - 7-8 zł
Jezioro Firlej
Wynajęcie domku bez węzła sanitarnego dla czterech osób kosztuje w ośrodku Holding 70 zł za dobę. Za domek z telewizją satelitarną i pełnym węzłem sanitarnym zapłacimy 150 zł.
- Wynajęcie pokoju w kompleksie mieszkalnym kosztuje 50-60 zł za dobę. Oferujemy całodzienne wyżywienie w cenie 30 zł - mówi Dorota Sapieja, pracownik ośrodka Holding. - Goście mogą korzystać z solarium, sauny, gabinetu odnowy biologicznej. W sezonie organizujemy dyskoteki.

Jezioro Rogóźno
Nocleg w ośmioosobowym domku (z węzłem sanitarnym, kuchenką i lodówką) na terenie Ośrodka Sportów Wędkarskich Kopalni Węgla Bogdanka kosztuje 20 zł. Miejsce na polu namiotowym za pierwsze dwie doby kosztuje 5 zł za dobę, za następne 3 zł. Jeśli przyjedziemy na wypoczynek z przyczepą kempingową, za pierwszą dobę zapłacimy 12 zł, za następne 10 zł.

Okuninka, Jezioro Białe
Warto skorzystać z oferty samorządowego, włodawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, dysponującego plażą nad jeziorem i własnym kąpieliskiem, przez cały sezon strzeżonym przez ratowników. Oczy cieszą świeżo odnowione pomosty, w pobliżu jest wypożyczalnia sprzętu wodnego.
- Na przyjęcie wczasowiczów byliśmy gotowi już od 1 maja - mówi Zygmunt Klimczuk, dyrektor ośrodka. - Teraz wiele osób przyjeżdża na weekendy, najazdu gości, tradycyjnie, spodziewamy się po rozpoczęciu wakacji.
OSiR proponuje noclegi w pawilonach. Za trzyosobowy pokój z łazienką trzeba zapłacić 66 zł za dobę. Wczasowicze mają do dyspozycji świetlicę z telewizją satelitarną, jest możliwość skorzystania z komputera oraz Internetu. Dwa punkty gastronomiczne proponują wyżywienie w przystępnych cenach, w sezonie organizowane są dyskoteki. Ośrodek dysponuje 84 miejscami.

Krasnobród Spośród licznych ofert, naszą uwagę zwrócił ośrodek Komunalnik, należący do MPGK z Tomaszowa Lubelskiego, położony na terenie Polany Pszczelińskiej, 400 m od zalewu. Domki dwurodzinne, trzy- lub czteroosobowe. Aby tu zamieszkać, trzeba zapłacić 24 zł od osoby za dobę. Dzieci do piątego roku życia mają zniżkę w wysokości 50 proc. - Kuchnie w domkach są tak wyposażone, że można przygotowywać posiłki we własnym zakresie - mówi Józef Tabała, kierownik ośrodka. -Nasi goście przeważnie tak robią. Jeżeli znajdzie się większa grupa chętnych, możemy uruchomić stołówkę. Krasnobród, ze względu na właściwości mikroklimatyczne, najchętniej odwiedzają rodziny z małymi dziećmi. Jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania i wędrówek po całym Roztoczu.

Gdzie można uprawiać turystykę wodną

• Jezioro Białe (pow. 106 ha), liczne przystanie, wypożyczalnia sprzętu wodnego
• Piaseczno (85 ha), Firlej (91 ha), Krasne (76 ha), Łukcze (57 ha), Zagłębocze (59 ha) - wszystkie położone w otoczeniu lasów i łąk, urozmaicone rzadko występującą roslinnością, wręcz zachęcają do wypraw łódką, żaglówką czy rowerem wodnym
• Zalew Zemborzycki (230 ha), piaszczysty brzeg, lasy na odległość ręki, zatoczki, wyspa - wszystko można obejrzeć również z pokładu łodzi. Narciarze wodni mają do dyspozycji specjalny tor z wyciągiem. Takie urządzenie to w Polsce rzadkość. Na zalewie wytyczono regaty - żeglarski i kajakowy. Są przystanie sprzętu wodnego, a w sezonie kursuje statek wycieczkowy
• Zalew Nielisz (1000 ha) na Zamojszczyźnie, największy na południe od jeziora Śniardwy zbiornik w Polsce. Warto przyjechać, ale trzeba mieć własny sprzęt. Tutaj kończą spław po Wieprzu kajakarze, stąd przez Tanwię, płynącą przez Puszczę Solską, można przeprawić się do Sanu i Wisły
•Bug. Wodniacy, przede wszystkim kajakarze, pokonują najczęściej odcinek od Gołębia do Dorohuska. Trzeba mieć własny kajak, jest możliwość zakwaterowania w gospodarstwach agroturystycznych
• na płetwonurków czekają wody jeziora Białego (33 m gł.), Piaseczna (38 m gł.), Krasnego (33 m gł., Rogóźna (25,5 m gł).

Główne ośrodki i punkty informacji turystycznej

Lublin
Lubelski Ośrodek Informacji
Turystycznej
20-016 Lublin, ul. Jezuicka 1/3
tel. (081) 53-244-12, fax
(081) 44-23-556
e-mail: jtlublin@wp.pl
Punkt Informacji Turystycznej
OM PTTK
20-111 Lublin,
ul. Rynek 8/Grodzka 3
tel. (081) 53-249-42
Biała Podlaska
Centrum Informacji Turystycznej
21-500 Biała Podlaska
ul. Warszawska 11
tel. fax (083) 342-24-81
Chełm
Chełmski Ośrodek Informacji
Turystycznej
22-100 Chełm, ul. Lubelska 63
tel. (082) 565-36-67, tel. fax (082) 565-41-85
www.um.chelm.pl/it
Zamość
Zamojski Ośrodek Informacji
Turystycznej - OsiR
22-400 Zamość, Rynek Wielki 13
tel. (084) 639-22-92, fax (084) 627-08-13
e-mail: zoit@zamosc.um.gov.pl zoit@zamosc.um.gov.pl
Kazimierz Dolny
Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK
24-120 Kazimierz Dolny, Rynek 27
tel. (081) 881-00-46
Krasnobród
Gminny Punkt Informacji Turystycznej w Centrum Oświaty, Kultury i Sportu
22-400 Krasnobród, ul. 3 Maja 18
tel. (084) 660-75-23, 660-71-17
Okuninka
(nad Jeziorem Białym włodawskim)
Punkt Informacji Turystycznej (sezonowy)
tel. (082) 57-17-094
Puławy
Punkt Informacji Turystycznej
- hotel Izabella
24-100 Puławy, ul. Lubelska 1
tel. (081) 886-30-41, 887-99-89
Susiec
Punkt Informacji Turystycznej - Urząd Gminy
tel. (084) 66-568-68
Zwierzyniec
Zwierzyniecki Ośrodek Kultury
i Rekreacji
22-470 Zwierzyniec,
ul. Słowackiego 2
tel. (084) 687-26-60.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!