Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 czerwca 2011 r.
14:42
Edytuj ten wpis

Wszyscy boją się ogórka: Spadła sprzedaż na targach w Lublinie

0 3 A A
Hurtownicy mówią zgodnie, że spadła sprzedaż ogórków. (sxc.hu)
Hurtownicy mówią zgodnie, że spadła sprzedaż ogórków. (sxc.hu)

Od początku tego tygodnia na giełdzie w podlubelskiej Elizówce sprzedaje się mniej ogórków. Niektórzy hurtownicy wyliczają, że sprzedaż spadła im nawet o 50 procent. Spadek zainteresowania tym warzywem odnotowują również inni handlowcy. Tymczasem rolnicy z Hiszpanii żądają odszkodowań za milionowe straty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Środa, 1 czerwca br., Targowisko Bazar w Lublinie. – Bardzo słabo sprzedają się ogórki – żali się Dariusz Waleszkiewicz, właściciel jednego ze stoisk. – Pierwsze pytanie, jakie zadają klienci, to czy warzywa nie są z Hiszpanii. Jeśli już kupują, to raczej jest to ogórek gruntowy, bo jest dodatkowa pewność, że jest on z Polski.

Niepokój na rynku potwierdza jednak z klientek, którą spotkaliśmy na lubelskim targowisku. – Nie kupuję ogórków, bo mam pewne obawy – stwierdza pani Teresa. – Sama pracuję w sklepie spożywczym i widzę, jak ludzie reagują na wiadomości z Niemiec. Boją się jeść ogórki.

– Lepiej być ostrożnym – dodaje pani Elżbieta, kolejna z kupujących na targu osób. – W tym sezonie zatrułam się już sałatą. Swoje już odchorowałam. Nie będą ryzykować kolejny raz.

Szczep EHEC

W środę, 25 maja, Berliński Instytut im. Roberta Kocha ostrzegł, że sałata, ogórki i surowe pomidory pochodzące z północy kraju mogą być źródłem fali groźnych zatruć pokarmowych w Niemczech.

U naszych zachodnich sąsiadów odnotowano kilkaset przypadków zatruć, w tym śmiertelne. Zostały one wywołane przez jeden ze szczepów pałeczki okrężnicy – bakterii Escherichia coli. Szczep EHEC powoduje krwawe biegunki, często o ciężkim przebiegu i może prowadzić do uszkodzenia nerek.

W Niemczech liczba chorych rośnie z dnia na dzień. Według agencji dpa we wtorek (24 maja) było 460 przypadków infekcji, zaś w środę już 600, najwięcej w północnych krajach związkowych Niemiec. To więcej, niż zwykle odnotowuje się w Niemczech w ciągu całego roku.

– Trudno wyobrazić sobie, żeby do Polski sprowadzano sałatę z północnych Niemiec – komentował te informacje Jan Olgerbrand, zastępca głównego inspektora sanitarnego. – Nie ma żadnego zagrożenia zatruciami pokarmowymi powiązanymi z zatruciami, które wystąpiły u naszych sąsiadów.

Ogórek niepopularny

We wtorek, 31 maja, pojechaliśmy na Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce koło Lublina. Hurtownicy mówią zgodnie, że spadła sprzedaż ogórków.

– Psychoza na pewno jest – zauważa Paweł Sławiński, właściciel jednego ze stoisk. – Mieliśmy zamówienie ze szkoły gastronomicznej na 10 kg ogórków. W poniedziałek jednak zamawiający zmienili zdanie i już ich nie kupują. Kompletnie nie rozumiem takiego zachowania.

– Od początku tygodnia jest taka sytuacja – żali się Robert Strzałkowski, pracownik jednego ze stoisk na giełdzie niedaleko Lublina. – Sprzedaż spadła u nas o jakieś 50 procent. Ludzie chyba nie wiedzą, że o tej porze roku nikt nie sprowadza ogórków z zagranicy. Jeśli już jakieś warzywa są na naszym rynku to będą to pomidory, ale nie z Hiszpanii tylko w Holandii.

A zapasów jest dużo. – Już teraz na placu zalega taka ilość ogórków, że chyba nie uda się tego wszystkiego sprzedać. Sam mam ok. 80 kg ogórków – dodaje Sławiński.

Z mizerią czy bez?

W związku z niepokojącymi doniesieniami z Niemiec niektóre lubelskie firmy cateringowe zrezygnowały nawet ze sprzedaży surówek z ogórkiem. – Jeszcze w ubiegłym tygodniu podawaliśmy mizerię, w tym tygodniu nie ma jej w naszym menu – mówi Anna Bończewska z firmy Gaster. – Pewnie nie byłoby zainteresowania.

Inni niczego nie zmieniają. – U nas dzikiej paniki nie ma – wyjaśnia Anna Szymańska-Tyburek z MC' Catering. – Nie spotkałam się z taką sytuacją, żeby klienci chcieli wyłączyć ze składu potraw ogórki. Mimo to mam jednak nadzieję, że sytuacja, która jest u naszych sąsiadów, szybko się wyjaśni.

– W menu mamy mizerię. Codziennie do obiadów serwujemy też sałatki i surówki z ogórkiem czy pomidorem – tłumaczy Tomasz Wróblewski z firmy Andra z Konopnicy. – Klienci żadnych zastrzeżeń nie mają.

Zatrucia nie stwierdzono

– Do tej pory nie stwierdziliśmy przypadku zatrucia skażonymi warzywami w województwie lubelskim. Na bieżąco jednak kontrolujemy hurtownie z warzywami. Sprawdzamy pochodzenie ogórków, sałaty, pomidorów i cukinii. Zwłaszcza w magazynach, w których przechowywane są warzywa i owoce sprowadzane z Europy – mówi Janusz Słodziński, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Jak uniknąć zarażenia bakterią E-coli? Należy nie tylko dokładnie umyć warzywa, ale także je ugotować.

Prof. dr hab. Anna Skorupska z Zakładu Genetyki i Mikrobiologii UMCS uważa, że strach wywołany skażonymi warzywami z Niemiec i Hiszpanii jest uzasadniony. – Te produkty mają w sobie szczep bakterii coli, który nabrał zupełnie nowych możliwości. Mogą okazać się dla człowieka śmiertelne. Bakterie mają zupełnie inne działanie niż te, które każdy z nas ma w swoim organizmie.

Naukowcy twierdzą, że bakterie E-coli najlepiej rozwijają się w temperaturze 37 stopni Celsjusza, a mrożenie skażonych warzyw jedynie pozwala przechować truciznę.

Rolnicy z Hiszpanii żądają odszkodowań

Tymczasem Hiszpania domaga się odszkodowania za milionowe straty, jakie ponieśli tutejsi rolnicy z powodu kryzysu związanego z zakażeniami pałeczką okrężnicy EHEC. Niemieckie władze podejrzewały, że jej źródłem są sprowadzane z Hiszpanii ogórki.

Madryt nie wyklucza też kroków prawnych przeciwko władzom w Hamburgu – oświadczył 1 czerwca wicepremier i minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Alfredo Perez Rubalcaba.

Według niego, od początku było jasne, że Hiszpania nie mogła być źródłem zakażeń EHEC. – Bakteria tego typu nie została jeszcze wykryta w Hiszpanii – przekonywał Rubalcaba w rozmowie z radiem Cadena SER. – Oznacza to, że takiej bakterii tu, w Hiszpanii, nie ma. A skoro jej tu nie ma, to i choroba nie rozprzestrzeniła się z Hiszpanii.

Hiszpańscy rolnicy szacują swoje straty na 200 mln euro tygodniowo.

Pozostałe informacje

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium