Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 września 2007 r.
16:54
Edytuj ten wpis

Zdecydowanie trzeba donosić!

0 1 A A

Rozmowa z Jagodą Walorek, dyrektorem wykonawczym Transparency International Polska

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Kilka dni temu ujawniliśmy sprawę urzędnika wydziału architektury z lubelskiego ratusza, który w pracy zaproponował sprzedaż projektu budowlanego wraz z niezbędną dokumentacją. Okazuje się, że choć śledztwo w tej sprawie prowadzi już CBA, to prezydent nic nie może nic zrobić, nawet zawiesić urzędnika do czasu wyjaśnienia sprawy.
- Takie jest polskie prawo. Mamy zasadę domniemania niewinności i do momentu postawienia zarzutów nie można nic zrobić. Ale poza zasadami prawnymi jest jeszcze coś takiego jak etyka i kultura postępowania w pracy. Na tej podstawie można spróbować szukać przepisów kodeksu pracy, które pozwoliłyby rozwiązać tę sytuację tak, by urząd nie tracił swojej wiarygodności i dobrego imienia. A to przecież tak samo ważne w tej sprawie, jak jej wyjaśnienie do końca.
• To znaczy, że trzeba znaleźć kruczek prawny, by wyjść z twarzą z patologicznej sytuacji?
- Na to wygląda. Nasza praca w Transparency International polega m.in. na wyszukiwaniu przepisów, które pozwalają skutecznie walczyć z korupcją i przeciwdziałać jej.
• Ta walka nie byłaby możliwa, gdyby nie ludzie, którzy zgłaszają przypadki podejrzenia korupcji. Ale to dosyć niekomfortowa sytuacja - donieść na kogoś, a potem spotykać się z tą osobą w urzędzie, w którym wciąż musimy załatwić jakąś sprawę.
- Tym bardziej, że u nas wciąż na taką osobę mówi się "donosiciel”. A to słowo ma pejoratywne zabarwienie; oznacza kogoś nielojalnego, złego, niemal zbrodniarza. To wynika z naszej polskiej mentalności i kultury powszechnego przyzwolenia na korupcję. Przykre, ale prawdziwe. Przez lata byliśmy wychowani, że "wszyscy biorą” i "jak nie dasz, to niczego nie załatwisz”. Nie należało się wychylać poza tę normę, która faktycznie była patologią.
• To donosić, czy nie donosić?
- Zdecydowanie donosić! Korupcja to ciężka choroba społeczna. Jeśli jesteśmy zwyczajnie uczciwi, chcemy żyć w normalnych warunkach, to zawsze musimy reagować, gdy widzimy przejawy patologii.
• Co w zamian? Poza tym, że musimy się tłumaczyć przed CBA, że nie jesteśmy wielbłądem, a znajomi mówią za plecami "kapuś” albo "donosiciel”.
- Czyste sumienie. Poczucie spełnienia obywatelskiego obowiązku. To norma w dojrzałych demokracjach. U nas wciąż do niej jeszcze daleko.
• Wyobraźmy sobie pacjenta, który powie na policji, że dał lekarzowi łapówkę i jeszcze, nie daj Boże, napiszą o tym gazety. Przecież on już nie ma czego szukać w tym szpitalu czy przychodni.
- Niestety, u nas wciąż nie ma ochrony prawnej osób, które ujawnią korupcyjną sytuację. Dlatego nasza organizacja będzie nad tym pracować w najbliższym czasie. Na świecie nazywa się to ochroną prawną sygnalistów. Jest kilka jednostek rządowych, które mogłyby się tym zająć, ale wymaga to zmiany ustawodawstwa.
• Do TI zgłaszają się osoby, które miały do czynienia z korupcją?
- Zgłaszają się, ale najczęściej w sytuacji ostatecznej bezradności. To znaczy, że przegrywają wcześniej z wymiarem sprawiedliwości; z państwem po prostu.
• Nikt im nie wierzy, gdy nie nagrali propozycji korupcyjnej na dyktafon?
- Trochę to tak wygląda... Pierwszy z brzegu przykład: zgłaszamy korupcję w straży granicznej. Nasze słowo przeciwko słowu funkcjonariusza publicznego. Stoi za nim cały mocny aparat państwowy, wsparcie prawne. Do tego dochodzi zasada swobodnego uznania sędziego. I okazuje się, że z tego starcia z samowolą władzy wychodzimy jako przegrani. W imię litery prawa nie jesteśmy w stanie udowodnić korupcji. W takich sytuacjach często my się włączamy.
• I pomagacie?
- Staramy się ale nie zawsze nam się udaje doprowadzić sprawę do pomyślnego finału. Jednak sama nasza obecność, wsparcie dla człowieka, który uważa, że państwo jest przeciwko niemu, a on stał się ofiarą swojej uczciwości, jest bardzo ważne. Bronimy jego prawa do prawdy, sprawiedliwości. I przywracamy wiarę, że uczciwość popłaca.
• A popłaca?
- Mam nadzieje, że coraz więcej osób będzie tak myślało. Rośnie nowe pokolenie, które nie musi powielać starych nawyków. Uczmy młodych ludzi, że bez łapówki można być dobrze wyleczonym przez lekarza. Pokazujmy, że urzędowe sprawy można szybko i sprawnie załatwić bez znajomości. Zacznijmy od siebie, od swoich znajomych, rodziny. Po prostu zachowujmy się normalnie i uczciwie. I tego samego wymagajmy od ludzi, z którymi mamy kontakt.
Rozmawiała Magdalena Bożko

Pozostałe informacje

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci
LUBLIN/WIDEO
film

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci

Lubelscy policjanci pomogli 39-letniej kobiecie, która nie dawała oznak życia. Wokół byli inni przechodnie.

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

W czwartek na zakończenie 29. kolejki Fortuna I Ligi bezbramkowo zremisował w Katowicach z tamtejszym GKS. Jak spotkanie oceniają szkoleniowcy obu ekip?

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin otrzymał grant w wysokości ponad 900 tysięcy zł z funduszy europejskich i państwowych na wdrożenie rozwiązań informatycznych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szkoły w mieście otrzymają dostęp do bezpiecznej sieci bezprzewodowej, a infrastruktura sieciowa Urzędu Miasta będzie lepiej chroniona.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!