Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

21 października 2011 r.
12:59
Edytuj ten wpis

Zespoły z naszego regionu. O nich będzie głośno. Albo już jest

0 5 A A
Comeyah.
Comeyah.

Comeyah, Rotten Bark, Tallib, Canion i Eris Is My Homegirl. Grają często muzykę, której w mediach nie ma za dużo, jednak nie przeszkadza im to w rozwijaniu własnych karier. Pięć zespołów z naszego regionu: na swoim koncie mają dziesiątki koncertów, teledyski i występy w programach telewizyjnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Comeyah, czyli Jamajka na wschód

Tuż przed wydaniem debiutanckiej płyty jest młody lubelsko-świdnicki zespół grający jamajską muzykę: Comeyah.

Grupa powstała ponad trzy lata temu. Debiut świeżo sformowanej grupy miał miejsce 4 października, kiedy otwierali koncert popularnych zespołów, Cała Góra Barwinków i Dubska.

Od tamtego czasu 6-osobowy skład pracował nad kolejnymi utworami.
– Przełomem w naszym graniu było wygranie festiwalu "Tressowisko” w Nowym Sączu, gdzie główną nagrodą było nagranie EP-ki (płyty składającej się z kilku utworów – przyp. red.) w "Pozytywnym studio” – opowiada Tomek Klisz, gitarzysta. – Współpraca z realizatorem układała nam się tak dobrze, że stwierdziliśmy, że chcemy nagrać pełny album.

Tak powstała płyta "Na wschód”, która czeka na wydanie.

– Obecnie prowadzimy rozmowy z trzema wydawcami, znalazły się na niej kompozycje z dwóch ostatnich lat naszego grania – wyjaśnia Klisz. Jaka muzyka znajdzie się na debiutanckim albumie? – Fundamentem na pewno jest reggae, jednak pojawiają się tam i dźwięki muzyki jungle, rnb czy hip-hop. Dużo jest brzmienia dubowego, tradycyjnych dla tej muzyki pogłosów.

Niemal cały album jest zaśpiewany po polsku. Tylko jeden utwór został nagrany po angielsku. – Efekt końcowy powinien zaskoczyć wiele osób. Mieliśmy już kilka sytuacji, kiedy doświadczeni muzycy gratulowali nam naszego brzmienia.

Utworem tytułowym jest "Na wschód”.

– Na każdym kroku chcemy podkreślać, że jesteśmy z tej części kraju, można powiedzieć, że jesteśmy lokalnymi patriotami – podkreśla Klisz. – Ale w dobrym tego słowa znaczeniu.

Ci, co mają ochotę posłuchać Comeyah, mogą wybrać się dziś do klubu Graffiti, w którym zespół wystąpi w ramach ogólnopolskiej trasy Unity Tour, gdzie pojawią się takie gwiazdy jak Abradab czy Marika.


Rotten Bark debiutuje w sklepach

Pod tym samym szyldem debiutancki materiał wydał znany już fanom gitarowego grania zespół Rotten Bark, wywodzący się z Włodawy. Wiosną muzycy zrobili bardzo dobre wrażenie na jurorach show telewizji Polsat – "Must Be The Music”. Ich twórczość tak spodobała się widzom stacji, że trafili do finału programu. Wygrać nie wygrali, a jednak zostali zaproszeni do występu podczas festiwalu Top Trendy.

Występ w Polsacie pomógł im w karierze. Szybko posypały się kolejne propozycje koncertów, zespół własnym nakładem wydał debiutancką płytę, którą miał już gotową przed wizytą w show "Must Be The Music”.

W miniony wtorek album "Stuck in here” pojawił się na półkach sklepów muzycznych w całej Polsce. Jak do tego doszło?

– Wytwórnia My Music sama się do nas odezwała – opowiada Adrian Owsianik, lider zespołu. – Zgodziliśmy się, chociaż wcześniej wytwórnia była znana z promocji gatunków muzycznych, jakie nie są nam pokrewne. Mamy jednak wolną rękę i uważamy, że mamy bardzo dobry układ z wydawcą.

Rotten Bark ma także szanse na wydanie płyty w Kanadzie, ich polska wytwórnia prowadzi na ten temat rozmowy z wydawcą zza oceanu.


Tallib i Jego Lady

– Album jest już gotowy do wydania, mamy nakręcone dwa teledyski i zebrany materiał do trzeciego. Ostatnio pracowaliśmy nad ujęciami do singla "Moja Lady”, który pojawi się jako pierwsza odsłona w mediach pod koniec października – opowiada Tallib.

Chociaż pseudonim ma dość egzotyczny, to ten wokalista sceny reggae/dancehall pochodzi z dzielnicy Dziesiąta w Lublinie.

Na scenie muzyki jamajskiej w polskim wydaniu udziela się od kilku lat. Po debiucie wydanym w internecie, kilkudziesięciu koncertach u boku największych gwiazd tego nurtu, przyszedł czas na jego debiut.

– Tytuł płyty to " Prosto z serca”. Płyta wzięła swą nazwę od utworu, który pewnie pojawi się jako drugi singiel i doskonale oddaje klimat mojej płyty i emocji, które są tam zawarte – mówi Tallib.

Prace przy debiutanckim albumie trwały 3 lata. Nad realizacją czuwał BobOne, realizator i popularny nawijacz sceny raggamuffin/dancehall.

– Niestety, rzadkie spotkania i oddalone od Lublina Katowice uniemożliwiały mi sprawne i regularne nagrywanie wokali. Pomimo dużego przekroju czasowego, płyta jest gatunkowo różna, ale lirycznie spójna. Najbardziej zadowoleni będą fani bujających brzmień – dodaje Tallib.

– Nie zabraknie też hip-hopu czy dancehallu. Teksty są refleksyjne, momentami trochę smutne, budują pozytywne myślenie, ale także świadomość otaczającej nas rzeczywistości, wiarę w swoje możliwości i miłość, która jest motywem przewodnim albumu – zaznacza wokalista.

Płyta powinna się ukazać na przełomie roku w wytwórni My Music.


Canion z Kraśnika w litewskim radiu

Muzycy z zespołu Canion z Kraśnika mogliby służyć dobrą radą młodszym kolegom z Eris Is My Homegirl. Mają za sobą kilkanaście lat gry w różnych formacjach. Latem własnym sumptem wydali debiutancką płytę.

– Udało nam się zdobyć patronat Programu I Polskiego Radia, dzięki temu nasze utwory można usłyszeć w radiach całego kraju – mówi Dariusz Koneczny z zespołu. – Jak to zrobiliśmy?
Po prostu: przekazaliśmy nasz materiał szefowi muzycznemu radia, a ten na tyle mu się spodobał, że zgodził się nam pomóc.

Zespół zainwestował w dwa teledyski, które można obejrzeć w internecie. Tam też można kupić ich płytę (www.canion.eu).

Materiał to 12 utworów zaśpiewanych w całości po polsku. – Trudno określić, jaki jest klimat płyty, to na pewno materiał, który ma się dobrze sprawdzać na koncertach – zaznacza Koneczny.

Co ciekawe, zespół jest znany na… Litwie, gdzie pojawił się na liście przebojów jednej z lokalnych stacji radiowych.


Krzykacze z Eris Is My Homegirl

W ślady Rotten Bark idzie lubelski zespół Eris Is My Homegirl, który w ostatnią niedzielę – i to z pierwszego miejsca – trafił do finału drugiej edycji programu "Must Be The Music”.

Różnica jest jedna: Eris Is My Homegirl to zespół bardziej bezkompromisowy, grający najostrzejszą muzykę. – Gramy mix różnych stylów, sami określamy to mianem mixstylecore – opowiada Jacek Moroziewicz, gitarzysta.

Inspiracje muzyków kręcą się wokół muzyki ciężkiej, lecz nie stronią od lżejszych klimatów i to bardzo dobrze widać podczas ich występów.

W niedzielę zrobili wielkie wrażenie na jurorach programu. – Czekałam na was całe życie – przyznała Kora Jackowska. – Wokalista charczy jak trzeba – z humorem zaznaczyła Elżbieta Zapendowska. Każdy z jurorów dał im głos na "tak”.

Podobnie było podczas pierwszego występu na eliminacjach do show telewizji Polsat. – Zobaczyliśmy ten program, kiedy jeszcze nie mieliśmy pełnego składu, gdy wreszcie zakończyliśmy poszukiwania i do naszej ekipy dołączył Piotrek i Szagi, podjęliśmy decyzję, że warto spróbować, i tak się stało – wspomina Jacek Moroziewicz.

Z pierwszym castingiem, gdzie w jury nie było jeszcze właściwych jurorów, poradzili sobie bez problemu. Stres pojawił się, kiedy mieli zaprezentować się przed kamerami, a przede wszystkim takim tuzom polskiej sceny jak Kora, czy Adam Sztaba.

– Zapomnieliśmy o nerwach, kiedy zaczęliśmy grać. Okazało się, że nasza muzyka tak spodobała się publiczności, że musieliśmy zagrać jeszcze jeden numer – opowiada Moroziewicz.

Zespół zaczyna też koncertować. Chociaż muzycy są dość młodzi – wokalista ma jedynie 17 lat, zaś najstarszy członek grupy 26 – to jak twierdzą, są już gotowi na nagranie debiutanckiej płyty. 6 listopada zespół zaprezentuje się w finale programu. – Nasi znajomi ciągle wysyłają na nas
SMS-y, pokazując nam przy tym rachunki – śmieje się Moroziewicz.

Przed nimi szansa na wygranie 100 tysięcy zł. Na co przeznaczyliby pieniądze? – Na dobry sprzęt, gdyby podzielić tę sumę, to każdy z nas będzie miał odpowiednią kwotę na kupno dobrej gitary czy bębnów.


Pozostałe informacje

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium