Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 listopada 2007 r.
19:53
Edytuj ten wpis

Zmartwychwstanie

0 0 A A

Rozmowa z Józefem Skrzekiem, liderem grupy SBB

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Choć dobiega sześćdziesięciu lat, w jego głosie słychać taką energię i radość, jakby szykował się do świętowania osiemnastych urodzin. Zachwyca głosem, energią i młodzieńczym entuzjazmem. Skąd mu się to bierze? - Z nieba

Co dobrego u pana?

- Wstałem. Jest nowy dzień. Obudziłem się ze snu. Sen jest jak śmierć, a poranek jak zmartwychwstanie do życia.

Jak się zmartwychwstaje do życia?

- Jak się zobaczy ładną dziewczynę.
Jedną z płyt poświęcił pan Marii z Magdali. To była piękna dziewczyna?
- Była świadkiem zmartwychwstania Jezusa. Śpiewam o jej miłości do Jezusa i przeplatam to słowami Jana Pawła II, bardzo bliskiego mi człowieka. Śpiewam w małym kościołku schowanym pomiędzy jeziorami, gram na kościelnych organach.

W jednej z najpiękniejszych pieśni śpiewa pan: Nie dotykaj mnie Mario?

- To jest płyta o zmartwychwstaniu. I o przygotowaniu do niego.

Czy ta płyta jest modlitwą?

- Jest. Piękny krajobraz, w którym się znajdowaliśmy, wpływał bardzo pomocnie na skupienie, towarzyszące powstawaniu płyty. Moja samotność na chórze, temat, który trzeba było oswoić. Ale udało się.

Co wiara daje człowiekowi?

- Podtrzymuje na duchu pod każdym względem. Wiara w Boga jest wiarą w siebie. Człowiek jest wciąż szarpany przez niepewność i różne diabły, które go otaczają; pokusy i tym podobne zachciewajki. Jeśli masz swój rygor, swoją dyscyplinę, stawiasz sobie pewne zadania - to musisz mieć coś ponad: wiarę, która jest czymś ponad. Wiara odmieniła mnie całkowicie.

Jaki dziś jest Józef Skrzek?

- Jestem poukładany w stronę takiej szpicy, która się tworzy. Daje pierwszeństwo temu, co ważne, co jest wielką tajemnicą. A jednocześnie moją bardzo osobistą sprawą.

Jak człowiek wypada z ram, to Bóg pomaga?

- Zdecydowanie. Jak człowiek zejdzie ze ścieżki, Bóg patrzy i naprowadza na właściwy tor. Ale ludzie tego nie lubią. Kiedy moja wypowiedź w tej sprawie ukazała się w Internecie, ludzie strasznie to zbluzgali. Zostałem opluty za wypowiedź, że wiara czyni cuda. Zmieszali mnie z błotem. Zrównali z ziemią. Okazuje się, że to nie jest takie proste; że ty wierzysz. Bo ludzie mogą cię za to nienawidzić. Uważają, że wiara to jest absurd.

Zdziwiło to pana?

- Wiedziałem, że muszę być jeszcze silniejszy.

Czuł pan żal do tych, co pluli?

- Od życia dostaje się wciry. Trzeba się tego spodziewać każdego dnia. Ci, co się mizgolą, robią byle co i za byle co i byle jak - idzie im łatwiej. Natomiast przyznanie się do wiary to jest poważna sprawa.


Skąd pan bierze tyle entuzjazmu do grania?

- Z nieba. Może moja wiara czyni cuda. Ja to przeżywam, ja to wiem. Ale za to mogę dostać łomot.


Dlaczego tak lubi pan koncert na Górze św. Anny? Bo tam jest bliżej do Boga?

- Grałem tam w grocie podczas uroczystości Podwyższenia Krzyża. Zacząłem grać kiedy było ciemno. I przeżyłem moją apokalipsę. Taki moment, kiedy jedni od drugich zapalali światełko. Kiedy otworzyłem oczy, zobaczyłem sto tysięcy światełek. Szybko zamknąłem oczy. Nie wierzyłem, że to prawda. Potem zaprzyjaźniłem się z franciszkanami, dawali mi celę, żebym sobie w spokoju komponował. Na razie nie skorzystałem.


Cały świat pędzi. A pan zwalnia czas?

- Ach, to jest bardzo dobre pytanie. Bo tak mi się zdaje, że wszyscy chcą teraz w Polsce nadrobić stracony czas. Nadrabiają to, co się kiedyś nie dało. Wszyscy muszą być zarobieni, wszyscy muszą być biznesmeni... po prostu wszystko, wszystko, wszystko. Na drodze pokazujemy sobie jeden palec, napuszamy się, przeklinamy i czytamy, kto jest najbogatszy w Polsce. Albo przeżywamy, kto wygrał taniec z gwiazdami. A gdzie przyroda, a gdzie miłość, a gdzie spotkania z ludźmi?

Co z tym zrobić?

- Spuścić wodę. Powiedzieć sobie: mam czas. Chciałbym mieć spokój. Ja uciekam w góry, do lasu albo nad wodę. Do rodziny. Dużo czasu spędzam w domu z córkami. Jak tylko jest to możliwe z żoną, z mamą. Jestem rodzinny. Każdy nowy dzień to jest wielkie szczęście.

Znajduje pan czasem raj na ziemi?

- Tak. Kiedy słucham ptaków. Ptaki należą do tego raju. Fruwają... a ja bardzo lubię fruwać. Latam szybowcem, dużo latałem samolotami. Kiedy jestem bliżej nieba, czuje się jak ptak.


Często śpiewa pan \"Z miłości jestem”. Miłość jest w życiu najważniejsza?

- Tak. To jest uczucie czyste i prawdziwe. Chodzi o to, żeby z miłości być. Żeby czuć się kochanym i kochać.

Józef Skrzek

Polski multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor. W 1967 ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu (drugi instrument – skrzypce).
Na początku 1970 został stałym członkiem zespołu Breakout, który wspomagał grając na pianinie, gitarze basowej i śpiewając. Rok później założył zespół Silesian Blues Band, w którym poza nim grali Antymos Apostolis (gitara) i Jerzy Piotrowski (perkusja). Do 1973 zespół współpracował z Czesławem Niemenem. W 1974 reaktywował zespół Silesian Blues Band, który został przemianowany na SBB. W 1980 grupa rozpadła się, a Skrzek rozpoczął karierę solową. Przez następne lata zajmował się tworzeniem muzyki teatralnej i kościelnej, reaktywował SBB i występował okazjonalnie na różnych festiwalach. W sklepach można kupić antologię jego płyt „Viator 1973 – 2007”.

Pozostałe informacje

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”
galeria

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”

Bez żadnej dotacji, wyłącznie z własnych środków Zamojski Szpital Niepubliczny przeprowadził remonty na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pacjenci będą teraz mieć dużo lepsze warynki pobytu i leczenia.

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

Edach Budowlani Lublin po raz czwarty zapraszają na Turniej Lubelskiego Cebularza – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, na boiskach przy ul. Krasińskiego i ul. Magnoliowej. Początek o godz. 10.

Kolejna noc z przymrozkami

Kolejna noc z przymrozkami

Szykuje się kolejna noc z przymrozkami w województwie lubelskim.

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego
wideo
film

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego

Jakie wrażenia po egzaminie maturalnym z języka angielskiego? Zapytaliśmy o to uczniów z Lublina.

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

To był weekend pełen emocji. Na pierwszy plan wysuwa się rywalizacja w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”. Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego.

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji
ZDJĘCIA
galeria

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji

W środę przed południem było oficjalne otwarcie, a od godz. 16 do nowej, rekreacyjnej części krytej pływalni w Biłgoraju mogli już wejść pierwsi użytkownicy.

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą rozwijać swoje pasje sportowe i łączyć naukę z grą w piłkę nożną. W roku szkolnym 2024/2025 przy SP 16 zostanie utworzony oddział mistrzostwa sportowego w piłce nożnej na poziomie klasy IV.

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

Powiat świdnicki już z władzami. W czwartek przed południem podczas nadzwyczajnej sesji radni funkcję starosty powierzyli Waldemarowi Jaksonowi z Prawa i Sprawiedliwości, który do wtorku przez ponad 25 lat był burmistrzem Świdnika. Wicestarostą został Dariusz Kołodziejczyk, a członkiem zarządu Anna Dygulska. Oboje ostatnio byli sekretarzami w gminach powiatu świdnickiego.

KUL ma tego samego rektora. W planach status uczelni badawczej

KUL ma tego samego rektora. W planach status uczelni badawczej

Już oficjalnie ks. profesor Mirosław Kalinowski został ponownie rektorem KUL. Nie miał konkurentów.

Zamojska Akademia Kultury z koncertami na dziedzińcu
10 maja 2024, 19:00

Zamojska Akademia Kultury z koncertami na dziedzińcu

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego i Zamojska Akademia Kultury zapraszają na otwarcie sezonu plenerowych koncertów, które odbywać się mają na dziedzińcu odnowionego gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Trzy pierwsze już w ten weekend.

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

W czwartek lubelskie sokoły zostały zaobrączkowane i poznaliśmy ich płeć. Udało się także zidentyfikować kawalera, który od blisko tygodnia kręci się wokół lubelskiego gniazda.

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

24-latek strzelał z wiatrówki w Zamościu. Ranił w głowę 14-latka. Usłyszał już zarzuty.

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście
galeria

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście

W tym miejscu nie tylko można, ale nawet trzeba oddychać pełną piersią. Wszystko po to, by zaznać leczniczych właściwości tężni solankowej. Pierwsza taka instalacja w mieście stanęła nad Krzną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium