Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

4 czerwca 2023 r.
18:52

Marsz 4 czerwca "Lublin jest obecny na marszu. A mówili, że Lublin nie przyjedzie"

0 A A

„Masz już dość ich kłamstw, złodziejstwa i korupcji, chcesz lepszej, bezpiecznej przyszłości dla siebie, dla swoich bliskich, dla Polski? Szukasz nadziei i pragniesz zwycięstwa? Bądź w Warszawie, 4 czerwca, w samo południe na wielkim marszu. Pokażemy im naszą siłę” – apelował w mediach społecznościowych przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Odpowiedziało wielu jego zwolenników, w tym również mieszkańcy Lublina i lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Marsz, choć początkowo miał być protestem przeciwko drożyźnie, obecnie ma już znacznie szersze znaczenie. A wszystko to za sprawą podpisanej w tym tygodniu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy powołującej komisję ds. badania wpływów rosyjskich, czyli tzw. Lex Tusk.

– Lublin jest obecny na marszu. A mówili, że Lublin nie przyjedzie. Pamiętacie, reforma samorządowa pozwoliła rozwijać silne lokalne wspólnoty. Uzyskaliśmy samodzielność, mogliśmy decydować, jakie kierunki rozwoju wybieramy w tych naszych lokalnych wspólnotach. To doprowadziło nas do Unii Europejskiej w 2004 roku. Staliśmy się częścią europejskiej wspólnoty. Silne i sprawne samorządy to największe osiągniecie wolnej Polski. Potencjał ogromnej obywatelskiej energii. To oddane swoim miastom i gminom mieszkańcy. To nasza wspólna wielka wartość o którą musimy dbać – mówił podczas marszu Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Obecni byli też mieszkańcy Lublina, Zamościa, Białej Podlaskiej, Chełma, Krasnegostawu i wielu innych miast i miasteczek.

Pan Dominik przyjechał z grupą 120 osób z Zamościa. Przyjechali prywatnymi samochodami. Podkreśla, że nie mogło ich zabraknąć w chwili, gdy tworzy się historia.

Pani Maria przyjechała z Badenni Wirtembergii, choć pochodzi z lubelskiego Świdnika, nie mogło jej zabraknąć. Mimo, że mieszka 1400 kilometrów od miejsca pochodzenia, nadal czuje się Polką odpowiedzialną za swój kraj. – Życie bym oddała za moją ojczyznę i demokrację. Nie wyobrażam sobie by w moim kraju panowała dyktatura. To, że ułożyłam sobie życie w Niemczech nie oznacza, że tu nie wracam i nie mam zamiaru wracać. Jeśli wygrają wybory po raz trzeci świat się dla mnie kończy. Polska się dla mnie kończy.

Wszyscy razem

W wydarzeniu wzięło udział wielu przedstawicieli organizacji pozarządowych , stowarzyszeń, samorządowcy, ludzie kultury oraz tysiące obywateli, którzy chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec obecnego rządu. Organizatorzy szacują liczbę uczestników na blisko pół miliona, przyjechali 1000 autokarów, pociągami o własnymi środkami transportu. Jednakże w rzeczywistości wydaje się, że było ich znacznie więcej. Obecni byli też politycy.

– Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem. I my wszyscy. Dlatego tu jesteśmy. Walczymy o wolność, o demokrację o wolny bezpieczny kraj. Jestem tu razem z ludźmi i zawsze będę – zaznaczyła Marta Wcisło, lubelska posłanka KW PO na Sejm RP.

– Jesteśmy tu bo chcemy za zamanifestować, pokazać w jakiej Polsce chcemy być. Chcemy Polski demokratycznej, europejskiej, sprawiedliwej, Polski która szanuje każdego człowieka z jego prawami – podkreślał Michał Krawczyk, poseł KW PO na Sejm RP.

W marszu wraz z wielotysięcznym tłumem brała udział AGROUnia, jak podkreśla lider Michał Kołodziejczak: – Jesteśmy tutaj ze wszystkimi Polakami, gdyż pomimo różnic możemy być razem.

Symbol

Data 4 czerwca nie jest przypadkowa. Właśnie w tym dniu przypada 34. rocznica pierwszych od czasu zakończenia II Wojny Światowej, wolnych wyborów do Sejmu i Senatu.

– Podejrzewam, że tylu słuchaczy już w życiu mi się nie zdarzy. Chcę powiedzieć, że jestem człowiekiem sukcesu tysiąclecia, tak mówią niektórzy. Robotnik, elektryk, dużo dzieci, cztery profesury honorowe, ponad sto doktoratów, a medali mam więcej jak Leonid Breżniew – mówił prezydent Lech Wałęsa. – Chciałbym, abyście zrozumieli, na czym polegały moje sukcesy i by ktoś z was, a najlepiej wszyscy stojący tu, poszli w tym kierunku i podobne sukcesy osiągnęli.

– Ja jestem dzisiaj z wami i będę każdego dnia. Noc i dzień, do dnia wyborów. Tam gdzie będziemy bili się o wolną Polskę, o lepszą przyszłość dla Polaków, będę cały czas pamiętał, że robię to dla waszych Aguś, Michałków, dla mojej Lilki, Marysi, Mateuszka, Mikołaja. Dla waszych dzieci, waszych wnuków, dla was wszystkich. O to idzie ta walka, po to dzisiaj maszerowaliśmy – mówił Donald Tusk i dodał: – Wiecie dlaczego dzisiaj wy wspaniali ludzie, wspaniałe Polki, wspaniali Polacy, uczestniczycie w największym demokratycznym wydarzeniu, w historii demokratycznej Polski. Bo jest nas dzisiaj pół miliona ludzi na ulicach warszawy. To oznacza tak naprawdę miliony Polek i Polaków w całym kraju. 

– Jak stoję koło prezydenta Lecha Wałęsy to cisną mi się na usta słowa: „my, naród”. My, naród, my wszyscy, jak tutaj jesteśmy, z całej Polski. Widzę znaki ze wszystkich regionów, flagi polskie i flagi europejskiej, my naród, mamy prawo jasno powiedzieć, jakiej Polski chcemy. Chcemy Polski demokratycznej, chcemy Polski otwartej, chcemy Polski europejskiej – dodał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów
foto
galeria

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów

Równo o godzinie 9 uczniowie rozpoczęli egzamin z języka polskiego. Ponad 11 tys. ósmoklasistów zmierzy się z pierwszym w swoim życiu poważniejszym egzaminem.

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Od niedawna praca z domu stała się powszechnym modelem zatrudnienia, wykorzystywanym przez coraz więcej pracowników i pracodawców. Zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych spoza biura daje zarówno pracownikom, jak i firmom szereg korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Warto bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom pracy z domu, aby lepiej zrozumieć, jak ten model wpływa na pracowników i pracodawców.

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Przez długie miesiące znęcał się nad matką. 32-latek trafił do aresztu.

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Ocieplenie starego domu może być jedną z najważniejszych inwestycji, które możesz podjąć, aby poprawić komfort życia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zwiększyć wartość swojej nieruchomości. W tej analizie przyjrzymy się różnym aspektom ocieplenia starych domów, włączając w to korzyści, techniki, a także możliwe wyzwania.

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa
ZDJĘCIA
galeria

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa

Z udziałem prof. dr hab. Horsta Köhlera, byłego prezydenta Niemiec odbyło się w Zamościu spotkanie poświęcone historii i bezpieczeństwu w Europie. Uczestniczyli w nim miejscowi samorządowcy i delegacja z Ukrainy.

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny
Dzień Wschodzi
film

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny

Dzisiaj pierwszy dzień egzaminów ósmoklasisty. To szczególny rocznik. Wyjątkowo mało liczny. Zazwyczaj kończących podstawówki w Lublinie jest 2 razy więcej. Dlaczego tak się dzieje i jakie będzie to miało przełożenie na rekrutację do szkół średnich? O tym w porannej rozmowie Dzień Wschodzi. Gościem Krzysztofa Kota jest dr Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina do spraw oświaty.

MKS FunFloor Lublin dzisiaj gra z KPR Gminy Kobierzyce o srebrny medal

MKS FunFloor Lublin dzisiaj gra z KPR Gminy Kobierzyce o srebrny medal

We wtorek MKS FunFloor może zostać wicemistrzem Polski. Aby tak się stało podopieczne Edyty Majdzińskiej muszą pokonać KPR Gminy Kobierzyce.

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

68-letni pan Jerzy zaginął w sierpniu ubiegłego roku. Poszukiwania nadal trwają. Niedawno policja przeczesywała bagna.

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

W Świdniku ruszyły testy nowego systemu odczytu wodomierzy za pomocą anten radiowych. Wszystko po to, by w przyszłości uniknąć usterek i wycieku wody.

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Trwa uzupełniająca rekrutacja do publicznych przedszkoli w Lublinie. Wolne miejsca czekają na przedszkolaków w 60 placówkach.

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin znalazł wreszcie nowego dyrektora sportowego. A zostanie nim Grzegorz Koprukowiak, ostatnio menedżer drugoligowej Pogoni Siedlce. W poniedziałek taką informację przekazał portal weszlo.com. Wieczorem sam zainteresowany zrezygnował z pracy w ekipie lidera eWinner II ligi.

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Oddaj książki i nie płać kary. Biblioteka idzie na rękę spóźnialskim czytelnikom.

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka
Tylko w Dzienniku

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka

Ponad 80-osobowy zespół muzyków Filharmonii Lubelskiej trawi konflikt, którego centrum to dyrygent Wojciech Rodek. Część zespołu filharmoników nie chce z nim współpracować po wypowiedziach dyrygenta opublikowanych przez Gazetę Wyborczą w Lublinie. Filharmonicy z dwóch związków zawodowych w piśmie do dyrekcji piszą wprost, że „wypowiedzi pana Wojciecha Rodka podważają reputację Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (FL) i naruszają dobro jej pracowników”.

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Egzaminacyjny maj w pełni. Absolwenci szkół średnich w trakcie matur, a dzisiaj ósmoklasiści zaczynają swoje egzaminy. Będą je pisać przez trzy dni.

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium