Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

28 września 2020 r.
8:46

Maseczki, temperatura i praca za granicą. "Nadal można liczyć na przyzwoite zarobki"

1 1 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Problem był w kwietniu i maju, kiedy te obawy były bardzo widoczne i zainteresowanie wyjazdami do pracy spadło. Od jakiegoś czasu sytuacja się jednak normalizuje i pytania o koronawirusa praktycznie zniknęły – ROZMOWA Z Dariuszem Kossowskim z Agencji Pośrednictwa Pracy HR Navigator.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na zagraniczne wyjazdy do pracy?

– Widać, że większość firm bazuje na doświadczeniach z pierwszych miesięcy pandemii, lockdownu. Robią wszystko, żeby nie dopuścić do zakażeń wśród pracowników na terenie przedsiębiorstwa, co mogłoby doprowadzić do jego zamknięcia i zatrzymania produkcji. Na przykładzie naszych klientów na przykład z Niemiec czy Francji możemy powiedzieć, że bardzo wzrosła czujność i ostrożność.

  • W czym to się przejawia?

– Wprowadzono procedury, które mają zapobiec ewentualnym zakażeniom i maksymalnie ograniczyć ryzyko. Większość niemieckich przedsiębiorców zatrudnia pracowników na podstawie aktualnych wyników badań na koronawirusa. Dotyczy to nie tylko pracowników z zagranicy, ale też Niemców.

Ci, którzy przyjeżdżają z zagranicy mogą zrobić test u siebie, albo na miejscu po przyjeździe. Wynik nie może być jednak starszy niż 48 godzin. W stosunku do pracowników z zagranicy stosuje się też dwutygodniową kwarantannę, jeśli nie mają aktualnych testów. Szczególna ostrożność dotyczy pracowników przyjeżdżających z tzw. czerwonych stref, gdzie zagrożenie jest największe, bo jest najwięcej zakażeń. Taki pracownik jest szczególnie „prześwietlany”. Do tego większość firm weryfikuje stan zdrowia pracowników przychodzących do pracy, mierząc im na przykład temperaturę przed wejściem na teren przedsiębiorstwa. Niektórzy są do tego stopnia przewrażliwieni, że wysyłają pracownika do domu, nawet jeśli ma niewielkie objawy, jak lekki katar czy kaszel, które mogą być związane z przeziębieniem, a nie świadczyć o zakażeniu koronawirusem.

  • A maseczki?

– W wielu przedsiębiorstwach są one obowiązkowe, również dla pracowników, którzy wykonują fizyczną pracę. Stosowane są także tzw. chipy lokalizacyjne. Są to małe urządzenia, które musi mieć ze sobą każdy pracownik. Dzięki nim, w przypadku zakażenia, można łatwo zidentyfikować osoby, które miały kontakt i przebywały w bliskiej odległości od zakażonego, przez co były najbardziej narażone. Stosuje się też dezynfekcję, nawet całych hal produkcyjnych.

  • Czy pracownicy z zagranicy nadal są tak poszukiwani, jak przed pandemią?

– Jak najbardziej. Zagraniczni pracodawcy cały czas poszukują takich osób. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Obostrzenia są związane z procedurami, a nie z ograniczaniem zatrudnienia osób z zagranicy. Wręcz niektóre firmy działające na przykład w branży kurierskiej, albo takie, które mają w ofercie sprzedaż on-line potrzebują znacznie więcej ludzi. W czasie pandemii klienci przerzucili się na zakupy internetowe i nadal ta forma jest najbardziej preferowana. Stąd wzrost liczby zleceń dla firm, które takie zamówienia realizują. Prognozy pokazują, że w związku z tym trendem tegoroczne święta będą dla tej branży bardzo pracowite.

  • Polacy nadal chętnie wyjeżdżają za granicę do pracy czy ze względów bezpieczeństwa wolą zostać w kraju?

– Problem był w kwietniu i maju, kiedy te obawy były bardzo widoczne i zainteresowanie wyjazdami do pracy spadło. Od jakiegoś czasu sytuacja się jednak normalizuje i pytania o koronawirusa praktycznie zniknęły. Mamy bardzo dużo chętnych do takich wyjazdów. Wielu Polaków znalazło się też w sytuacji bez wyjścia, w związku z tym, że wiele polskich firm musiało zamknąć działalność, albo zwalniać pracowników. Wielu z dnia na dzień zostało bez pracy.

  • Jak wyglądają teraz zarobki za granicą?

– Utrzymują się na tym samym poziomie. Nie ma jednak wzrostu, który był widoczny co roku. Nadal można liczyć na przyzwoite zarobki na przykład w branży kurierskiej miesięczne wynagrodzenie to 1200-1500 euro „na rękę”, a w przemyśle lekkim to ok. 1300-1800 euro. W przypadku tej drugiej branży obserwujemy nawet lekki wzrost, jest to jednak związane ze zwiększeniem liczby godzin pracy.

Pojawia się jednak inny problem. Niemcy i Francja cały czas wprowadzają zaostrzone regulacje dotyczące warunków, na jakich są zatrudniani pracownicy tymczasowi. Dalsze planowane zmiany prowadzą do ustalenia zbliżonych warunków zatrudnienia do tych, które dotyczą pracowników stałych. Być może idea pracownika tymczasowego straci na wartości, bo pracodawcy przestanie się to po prostu opłacać. Może to doprowadzić do tego, że firmy będą bazować przede wszystkim na pracownikach rodzimych, a tych z zagranicy zatrudniać tylko wtedy, kiedy nie będą mieć już wyjścia, na przykład ze względu na nasycenie rynku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]
galeria

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]

To był awans w wielkim stylu. MKS Lublin przepustkę do kolejnej rundy zapewnił sobie już po dwóch dniach turnieju ćwierćfinałowego mistrzostw Polski juniorek młodszych.

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyje 51-latek.

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącił dziewczynkę i uciekł. Policja zatrzymała 57-letniego kierowcę.

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna organizuje konkurs fotograficzny. Jego celem jest przedstawienie atrakcyjności miasta.

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

W dzisiejszym świecie, mobilność jest kluczowym czynnikiem sukcesu, zwłaszcza dla branży transportowej. Jednakże, podróżowanie i prowadzenie pojazdów wiąże się z pewnymi wymogami i regulacjami, których należy przestrzegać. Jednym z istotnych aspektów dla kierowców zawodowych jest posiadanie kodu 95 oraz właściwego prawa jazdy.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Pierwszą imprezą minionego tygodnia było 48 Kryterium Asów Tytani Kolarstwa Polskiego w Chorzowie. Przedstawiciele Lubelskie Perła Polski Cycling Team od samego początku nadawali ton rywalizacji na Górnym Śląsku.

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów
foto
galeria

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów

Równo o godzinie 9 uczniowie rozpoczęli egzamin z języka polskiego. Ponad 11 tys. ósmoklasistów zmierzy się z pierwszym w swoim życiu poważniejszym egzaminem.

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zbiorniki na deszczówkę to nie tylko ekologiczne rozwiązanie pomagające w gospodarowaniu zasobami naturalnymi, ale również praktyczne narzędzie, które może znacząco przyczynić się do zrównoważonego rozwoju każdego gospodarstwa domowego. W dobie rosnących cen wody i coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych, gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej staje się nie tylko opcją, ale często koniecznością.

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Od niedawna praca z domu stała się powszechnym modelem zatrudnienia, wykorzystywanym przez coraz więcej pracowników i pracodawców. Zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych spoza biura daje zarówno pracownikom, jak i firmom szereg korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Warto bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom pracy z domu, aby lepiej zrozumieć, jak ten model wpływa na pracowników i pracodawców.

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Przez długie miesiące znęcał się nad matką. 32-latek trafił do aresztu.

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Ocieplenie starego domu może być jedną z najważniejszych inwestycji, które możesz podjąć, aby poprawić komfort życia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zwiększyć wartość swojej nieruchomości. W tej analizie przyjrzymy się różnym aspektom ocieplenia starych domów, włączając w to korzyści, techniki, a także możliwe wyzwania.

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa
ZDJĘCIA
galeria

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa

Z udziałem prof. dr hab. Horsta Köhlera, byłego prezydenta Niemiec odbyło się w Zamościu spotkanie poświęcone historii i bezpieczeństwu w Europie. Uczestniczyli w nim miejscowi samorządowcy i delegacja z Ukrainy.

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny
Dzień Wschodzi
film

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny

Dzisiaj pierwszy dzień egzaminów ósmoklasisty. To szczególny rocznik. Wyjątkowo mało liczny. Zazwyczaj kończących podstawówki w Lublinie jest 2 razy więcej. Dlaczego tak się dzieje i jakie będzie to miało przełożenie na rekrutację do szkół średnich? O tym w porannej rozmowie Dzień Wschodzi. Gościem Krzysztofa Kota jest dr Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina do spraw oświaty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium