niedziela, 18 lutego 2018 r.

MATURA2010ODPOWIEDZI

Maturzyści z Tychów dostali pytania z WOS dzień wcześniej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 maja 2010, 15:43

W jednym z liceów w Tychach podczas egzaminu z języka angielskiego maturzystom omyłkowo wręczono testy z Wiedzy o Społeczeństwie. Choć dyrekcja próbowała ukryć wpadkę, sprawa wyszła na jaw. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna zdecydowała jednak, że matura z WOS-u nie będzie powtórzona.

Testy maturalne z WOS dostali maturzyści, którzy zasiedli w ławkach, by pisać egzamin z języka angielskiego. Gdy zorientowali się, że doszło do pomyłki, poinformowali o tym pilnujących ich nauczycieli. Zabrano im wtedy testy z WOS i dano właściwe - z angielskiego.

- Uczniowie odpieczętowali arkusze i wtedy jeden z nich powiedział: "to jest po polsku", drugi dodał: "to jest WOS". Wtedy błyskawicznie przewodnicząca zebrała te arkusze. Kontakt arkusza z uczniem trwał kilka sekund, bo to było tylko otwarcie i zamknięcie - zapewnia w TVN24 Joanna Żebrowska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych nr 7 w Tychach.

Dyrektorka szkoły o sprawie nie powiadomiła Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. - Gdybym wiedziała i miała cień jakieś takiej niepewności, że doszło do ujawnienia pytań na pewno bym powiadomiła OKE - zapewnia Żebrowska.

Następnego dnia te same testy , które widzieli uczniowie zdający angielski, wręczono uczniom zdającym Wiedzę o Społeczeństwie. Wśród nich było kilkoro, którzy dzień wcześniej przystąpili do matury z angielskiego.

OKE w Jaworzenie, które jest odpowiedzialne za przebieg matur w Tychach, nie widzi jednak powodu do unieważnienia matury. Jak argumentują przedstawiciele Komisji, kontakt uczniów z testami z WOS był prawdopodobnie zbyt krótki, by mogli zapoznać się z pytaniami.

ARKUSZE Z PYTANIAMI I ODPOWIEDZI Z MATURY 2010 SZUKAJ NAWWW.DZIENNIKWSCHODNI.PL/MATURA2010


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~Jan Kowalski~
~Ona~
Fenris
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~Jan Kowalski~
~Jan Kowalski~ (17 maja 2010 o 13:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę się nie wymądrzać, przyjaciele.
Rozwiń
~Ona~
~Ona~ (11 maja 2010 o 21:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mistrzowie ortografii - sprawdźcie w pewnym źródle (a najlepiej w dwóch źródłach) zanim zaczniecie się wypowiadać:

Od nazwy Tychy można utworzyć dopełniacz do Tych, ponieważ na ogół nazwy miejscowe o formie liczby mnogiej mają w tym przypadku gramatycznym tzw. końcówkę zerową. Formę do Tych, jako wyłączną, podawały słowniki aż do lat dziewięćdziesiątych (z wyjątkiem Słownika poprawnej polszczyzny pod red. W. Doroszewskiego, w którym na s. 387 wspomniano o wariantach fleksyjnych dopełniacza od tej nazwy), podaje ją też Wykaz urzędowych nazw miejscowości w Polsce (Warszawa 1980-82). Od nazwy Tychy można także utworzyć dopełniacz do Tychów. Nietrudno zrozumieć przyczynę, gdyż dopełniacz z końcówką -ów jest jednoznaczny, a dopełniacz z końcówką zerową brzmi identycznie jak niektóre formy fleksyjne zaimków ten, ta, to. Co więcej: forma taka w samych Tychach i w ich okolicy ma bardzo znaczną przewagę nad oboczną.
1) Obie formy dopełniacza są poprawne i bez przeszkód mogą funkcjonować równolegle.
2) Korzystając z przedstawionych informacji, każdy z nas może dokonać wyboru formy, którą uznaje za właściwszą.

— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
[url="######poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2872"]######poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2872[/url]
Rozwiń
Fenris
Fenris (11 maja 2010 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie dość, że powinno być "Tychów", to jeszcze "w Jaworznie". Gratuluję zdolności poprawnego wyrażania się w języku ojczystym.
Rozwiń
h.b.
h.b. (11 maja 2010 o 16:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TYCHÓW - powinno być, dziennikarze chyba też "sposobem" mają maturę... o ile mają...
Rozwiń
miodek
miodek (11 maja 2010 o 16:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A NIE Z "TYCHÓW" ????
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!