Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

MATURA2011ODPOWIEDZI

13 maja 2011 r.
11:40
Edytuj ten wpis

Matura 2011 GEOGRAFIA: ODPOWIEDZI, arkusze, zadania

0 29 A A
Maturzyści piszą dziś maturę 2011 z geografii (Bartłomiej Żurawski/ Archiwum)
Maturzyści piszą dziś maturę 2011 z geografii (Bartłomiej Żurawski/ Archiwum)

Matura 2011 z geografii: Maturzyści zmagają się w piątek 13 maja z egzaminem z geografii. Odpowiedzi, arkusze, oraz zadania z matury 2011 z geografii po zakończeniu egzaminu na naszej stronie internetowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Maturzyści przystąpili do pisania matury 2011 z geografii o godz. 9. Na początek zmagali się z egzaminem na poziomie podstawowym.

MATURA 2011 GEOGRAFIA - ODPOWIEDZI:

Zad. 3
Odległość w terenie w linii prostej pomiędzy Jaworzyną a Cisową Grapą wynosi
1.
1:50 000
1 cm – 50 000 km
1 cm - 0,5 km
5,8 cm – odległość w cm pomiędzy dwoma szczytami na mapie
1 cm × x = 5,8 × 0,5 km
X = 5,8 cm × 0,5 km ÷ 1 cm
X = 2,9 km
2.
1 cm – 50 000 cm
5,8 cm × 50 000 cm = 290 000 cm = 2,9 km

Zad. 6
Trzy funkcje, które pełnią sztuczne jeziora na górskich rzekach.
1. retencyjna – (przeciwpowodziowa)
2. energetyczna - produkcja ekologicznie odnawialnych źródeł energii
3. rekreacyjna, turystyczna

Zad. 7.
Lasy zmniejszają zagrożenie powodziowe, gdyż pełnią funkcję retencyjną a korzenie drzew pochłaniają wodę, spajają glebę a tym samym spowalniają spływ powierzchniowy wód.

Zad. 8
Górowanie Słońca w zenicie – B. punkt podsłoneczny na zwrotniku Raka

Występowanie dnia polarnego – A. obszar od koła podbiegunowego do bieguna północnego

Zad. 9
Trzy cechy klimatu Polski potwierdzające jego przejściowy charakter.
1. duża zmienność typów pogody i długości pór roku w kolejnych latach
2. występowanie sześciu klimatycznych pór roku
3. wzrost rocznej amplitudy temperatury powietrza z zachodu na wschód

Zad. 10
a.
umiarkowanym morskim - B
podbiegunowym – C
b.
roczna amplituda temperatury powietrza wynosi 15 stopni Celsjusza na stacji B
Najwyższa średnia roczna temperatura powietrza występuje na stacji D

Zad. 11
Zarówno Norwegia, jak i Grecja znajdują się w strefie oddziaływania niżu, ale ciśnienie atmosferyczne w Norwegii jest niższe niż w Grecji. Nad północną częścią Wielkiej Brytanii przemieszcza się front atmosferyczny ciepły. W Europie Zachodniej na Półwyspie Bretońskim niebo jest zachmurzone.
Zakładając dotychczasowy kierunek napływu mas powietrza w środkowej części Hiszpanii, można prognozować, że temperatura w najbliższym czasie w Madrycie spadnie.

Zad. 12
Obszar Polski należy do zlewisk trzech mórz: Morza Bałtyckiego oraz Morza Północnego i Morza Czarnego.

Zad. 13
a. Cechy Morza Bałtyckiego
1. Płytki zbiornik morski
2. Słaba wymiana wód z oceanem
3. Duża ilość rzek wpływających, które transportują zanieczyszczenia, na przykład fosforany, azotany
b. Działania ograniczające zanieczyszczenie Bałtyku
1. wprowadzenie monitoringu przez kraje leżące nad Bałtykiem
2. Budowa oczyszczalni ścieków w portach morskich, wzdłuż wybrzeża
3. stosowanie kar dla trucicieli środowiska
4. współpraca międzynarodowa krajów nadbałtyckich w zakresie ochrony środowiska

Zad. 14
a.
Cecha doliny:
A. Dolina asymetryczna … - 3. Przewaga erozji bocznej i akumulacji
B. Dolina o V – kształtnym profilu … - 2. Erozja wgłębna i wsteczna
C. Dolina szeroka, płasko dema – 1. Przewaga akumulacji
Cecha doliny B
Dominujący proces rzeźbotwórczy 2
b.
W korycie rzeki w biegu dolnym dominują
A. Muły i piaski

Zad. 15
Gleba powstała w dolinie rzecznej … - mady - C
Gleba strefowa powstała w klimacie umiarkowanym … - brunatne – A

Zad. 16
Nizina Zachodniosyberyjska – 3. Długa mroźna zima …
Wyżyna Tybetańska – 2. Rozrzedzenie i niskie temperatury …
Sahara – 4. Brak wody, wysokie temperatury

Odpowiedzi przygotowali eksperci dla Echa Dnia.

MATURA 2011 GEOGRAFIA - ARKUSZE:

POZIOM PODSTAWOWY

POZIOM ROZSZERZONY

MAPA


Uwaga, jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, w arkuszu maturalnym z geografii na poziomie rozszerzonym w zadaniu 12 umieszczono dwa razy ten sam klimatogram. Za poprawne przyporządkowanie trzech różnych formacji roślinnych zdający otrzyma 2 punkty, za poprawne przyporządkowanie dwóch różnych formacji zdający otrzyma 1 punkt.

Matura pisemna z geografii potrwała 120 minut.

Geografia jest od lat najczęściej wybieranym przedmiotem na maturze z grupy przedmiotów do wyboru. W 2011 roku geografię będzie zdawać prawie 22 proc. maturzystów.

Odpowiedzi z matury 2011 z geografii już wkrótce na naszej stronie!

Jak Wam poszło? Czekamy na Wasze komentarze. Zapraszamy do dyskusji i dzielenia się odpowiedziami na naszym forum.

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anna / 13 maja 2011 o 16:21
ale rozszerzenie banalne!!! łatwiejszej się nie dało? Ja ludzi przecież w ogóle wiedzy do tego rozszerzenia mieć nie trzeba było. W porównaniu do zeszłorocznej to naprawdę nie była trudna,
Avatar
Fler / 13 maja 2011 o 15:08
Łączenie się przedsiębiorstw w korporacje międzynarodowe jest jednym z przejawów globalizacji.
Podaj jeden pozytywny i jeden negatywny skutek dla gospodarki wynikający z łączenia się przedsiębiorstw w korporacje międzynarodowe.

myślicie że do pozytywów może być że
-pojwiął się nowe firmy i noe produkty?
Avatar
ana / 13 maja 2011 o 14:36
http://www.edulandia.pl/Edulandia/1,98377,9590867,Matura_2011__geografia__poziom_podstawowy__odpowiedzi.html?as=2 odp do podstawowego arkuszu z geo
Avatar
gosia / 13 maja 2011 o 14:22
mi wyszlo w zaokragleniu 3 km
Avatar
aga:) / 13 maja 2011 o 14:11
moim zdaniem była taka sobie... ważniejsza byla nie tyle czysto ksiazkowa wiedza ile takie ogolne obeznanie i orientacja.
Avatar
Mikołaj / 13 maja 2011 o 14:10
Według mnie, wiedza doskonale, ze zrobili błąd, to powinni skorygować ten błąd i napisać maturę w innym terminie, tak jak się należny... banda nieudaczników!
Avatar
bv / 13 maja 2011 o 14:07
Tutaj są odpowiedz i obydwa arkusze

tnij.com/68tRQ

pozdro
Avatar
Szakalkurwa / 13 maja 2011 o 14:00
O godz 14 chetni przystąpia do pisania rozszerzenia????????/


PO pier***ILO ICH ?
Avatar
Natalia / 13 maja 2011 o 13:50
http://www.mmlublin.pl/371100/2011/5/13/matura--geografia-odpowiedzi-arkusze-uwaga-blad-w-arkuszu?category=news - tutaj beda odpowiedzi, arkusze juz sa.. podświezac trzeba i beda ;PP
Avatar
kaola / 13 maja 2011 o 13:43
hej ja też nie wziełam linijki i jestem lepsza wpisałam 10 cm heee ale wpadka będą mieć ze nie ubaw
Avatar
anna / 13 maja 2011 o 16:21
ale rozszerzenie banalne!!! łatwiejszej się nie dało? Ja ludzi przecież w ogóle wiedzy do tego rozszerzenia mieć nie trzeba było. W porównaniu do zeszłorocznej to naprawdę nie była trudna,
Avatar
Fler / 13 maja 2011 o 15:08
Łączenie się przedsiębiorstw w korporacje międzynarodowe jest jednym z przejawów globalizacji.
Podaj jeden pozytywny i jeden negatywny skutek dla gospodarki wynikający z łączenia się przedsiębiorstw w korporacje międzynarodowe.

myślicie że do pozytywów może być że
-pojwiął się nowe firmy i noe produkty?
Avatar
ana / 13 maja 2011 o 14:36
http://www.edulandia.pl/Edulandia/1,98377,9590867,Matura_2011__geografia__poziom_podstawowy__odpowiedzi.html?as=2 odp do podstawowego arkuszu z geo
Avatar
gosia / 13 maja 2011 o 14:22
mi wyszlo w zaokragleniu 3 km
Avatar
aga:) / 13 maja 2011 o 14:11
moim zdaniem była taka sobie... ważniejsza byla nie tyle czysto ksiazkowa wiedza ile takie ogolne obeznanie i orientacja.
Avatar
Mikołaj / 13 maja 2011 o 14:10
Według mnie, wiedza doskonale, ze zrobili błąd, to powinni skorygować ten błąd i napisać maturę w innym terminie, tak jak się należny... banda nieudaczników!
Avatar
bv / 13 maja 2011 o 14:07
Tutaj są odpowiedz i obydwa arkusze

tnij.com/68tRQ

pozdro
Avatar
Szakalkurwa / 13 maja 2011 o 14:00
O godz 14 chetni przystąpia do pisania rozszerzenia????????/


PO pier***ILO ICH ?
Avatar
Natalia / 13 maja 2011 o 13:50
http://www.mmlublin.pl/371100/2011/5/13/matura--geografia-odpowiedzi-arkusze-uwaga-blad-w-arkuszu?category=news - tutaj beda odpowiedzi, arkusze juz sa.. podświezac trzeba i beda ;PP
Avatar
kaola / 13 maja 2011 o 13:43
hej ja też nie wziełam linijki i jestem lepsza wpisałam 10 cm heee ale wpadka będą mieć ze nie ubaw
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą 0 0

Pączki ziemniaczane z nadzieniem różanym w wykonaniu Urszuli Bartoszcze z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej wygrały konkursu na „Najlepszy wypiek regionalny” o Puchar Prezesa Targów Lublin. Konkurs odbył się w ramach projektu Lubelska Majówka - Festiwal Aktywności Lokalnej. Miło było w jury pracować, słodkie dania były wyjątkowo udane.

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji 6 1

Kryminalni z Parczewa zlikwidowali uprawę konopii indyjskich w gminie Siemień. Na jednym z pól znaleźli ponad 30 krzaków tej rośliny.

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak"
24 maja 2018, 21:00

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 24 maja o godz. 21 na dziedzińcu KUL (al. Racławickie 14) odbędzie się premiera spektaklu Niebieski Ptak, będącego nową odsłoną widowiska plenerowego z 2005 roku.

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji 2 0

Lubelska klasa okręgowa Polesie Kock również przygotowuje się do niedzielnej konfrontacji z POM Iskra Piotowice. W meczu z Sokołem Konopnica Zbigniew Wójcik oszczędzał graczy, którzy byli zagrożeni żółtymi kartkami

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK
23 maja 2018, 18:00

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 23 maja o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu z cyklu work in progress - We_selle.

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne 2 6

Większość mieszkańców nie zna swojego dzielnicowego, a połowa rzadko widuje w okolicy patrole mundurowych. To pierwsze wyniki ankiety, prowadzonej na os. Błonie. Policjanci dowodzą, że w dzielnicy jest coraz bezpieczniej

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym
ZDJĘCIA
galeria

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym 7 1

Wystawa nowych aut, motocykli, wykłady, pokazy, prezentacje i dobra zabawa. Za nami Rodzinny Piknik Motoryzacyjny w Lublinie. Dochód zostanie przekazany na lubelski dom dziecka, a za zebrane pieniądze dzieci pojadą na wycieczkę.

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję 1 0

Od poniedziałku (21 maja) mieszkańcy Kraśnika będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do usuwania wyrobów zawierających azbest. Nabór potrwa do 8 czerwca.

Spotkanie literackie w Puławach
22 maja 2018, 12:00

Spotkanie literackie w Puławach 2 0

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach (ul. 6 Sierpnia 5) zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Powiatowego Klubu Książki, które odbędzie się 22 maja o godz. 12.

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia) 10 1

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie i ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie przystąpiły dziś do I Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się w Kościele Garnizonowym.

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane 10 0

Opaska - dzięki której seniorzy są pod stałą opieką medyczną, i  telefon – przez który mogą kontaktować się ze swoimi opiekunami. Z takiej pomocy korzysta już ponad 130 osób z terenu powiatu kraśnickiego. Inne samorządy też są tym urządzeniem zainteresowane

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-27 maja w Lublinie przy ulicy Akademickiej 15 odbędzie się 49 edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii Skarby Ziemi. Start w sobotę o godz. 10.

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 35 5

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 3 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 23 3

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!