sobota, 24 lutego 2018 r.

MATURA2012ODPOWIEDZI

Matura 2012: Były Dziady, Lalka i Ludzie Bezdomni. "Mogło być gorzej"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 maja 2012, 17:29

 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Dziady” Adama Mickiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa i „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego – to lektury, które pojawiły się na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. – Euforii nie było, choć mogło być gorzej – komentują maturzyści.

Matura 2012: język polski - odpowiedzi i arkusze

Tegoroczna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęła się o godz. 9. – Nie stresuję się. Na egzamin idę w dobrym nastroju. Pełna kontrola – przekonywał przed wejściem na salę Jakub Rogalik, maturzysta z V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

Niektórzy maturzyści uczyli się do ostatniej chwili. Inni odłożyli książki – Ostatni raz sięgnęłam po książki w środę. Czytałam streszczenia lektur – mówi Katarzyna Zbiróg.

Wśród tak zwanych pewniaków miały być m.in. „Wesele” i „Dżuma”. – Najbardziej chcielibyśmy, żeby było coś, co mieliśmy w trzeciej klasie, bo to się najlepiej pamięta – stwierdzili zgodnie nasi rozmówcy.

– Mogłyby być „Dziady” – życzył sobie z kolei Michał Wieleba, który również pisał maturę z języka polskiego w V LO.

Zapewne Michał wyszedł z egzaminu zadowolony, bowiem jeden z tematów wypracowania dotyczył tego właśnie dzieła Adama Mickiewicza. Maturzyście mieli omówić funkcję prawej i lewej strony w „Dziadach” w scenie z Nowosilcowem. Jeśli ktoś nie zdecydował się na ten temat, miał za zadanie porównanie postaw życiowych Izabeli Łęckiej z „Lalki” Bolesława Prusa i Joanny Podborskiej, bohaterki „Ludzi bezdomni” Stefana Żeromskiego.

– Spokojnie podszedłem do tego egzaminu – zapewnia Jan Modrzejewski, maturzysta z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie.– Co prawda spodziewałem się trochę łatwiejszych tematów. Powiem tak: super łatwo nie było. Ale mogło być gorzej.

– Na przykład gdybyśmy musieli analizować takie lektury, jak „Tango”, „Inny Świat” czy „Zdążyć przed Panem Bogiem”, których moim zdaniem i tak nikt nie czyta – przekonuje Maciej Łacek, kolejny maturzysta z „Unii”. – Podejrzewałem, że może być „Lalka”, jak widać moje przypuszczenia się sprawdziły.

– Po przeczytaniu dwóch pierwszych zdań pierwszego tematu zdecydowałem, że będę pisać na ten drugi – mówi Modrzejewski.
Egzaminy przebiegły bez zakłóceń. – Nie było skarg ani błędów w arkuszach. Nikt nie zgłaszał nam żadnych problemów – mówi Renata Janicka z krakowskiej OKE, która organizuje egzaminy w naszym regionie.

Na poniedziałek zaplanowano egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Oprócz tego przedmiotu uczniowie muszą przystąpić także do matury z matematyki i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym.

Egzaminy maturalne potrwają do 25 maja.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!