piątek, 28 kwietnia 2017 r.

MATURAOPERON

Matura próbna 2013 polski. Operon - ODPOWIEDZI, arkusze, pytania

Dodano: 19 listopada 2012, 15:49

Matura próbna 2012/2013 zacznie się od j. polskiego (matura)
Matura próbna 2012/2013 zacznie się od j. polskiego (matura)

Matura próbna z polskiego to pierwszy z tegorocznych (2012/2013) testów maturalnych, przygotowanych przez wydawnictwo Operon. Pytania, odpowiedzi i arkusze będą dostępne w Internecie

Matura próbna przygotowana została przez Operon i "Gazetą Wyborczą". Przystępuje do niej około 5 tys. szkół, w tym 150 tys. przyszłych maturzystów.

Na początek uczniowie zmierzą się z językiem polskim (poziom podstawowy). Egzamin potrwa 170 min. i będzie przypominać maturę majową. Składać się będzie z dwóch części. Jedną z nich będzie napisanie wypracowania.

Kombinowanie, czyli arkusze i odpowiedzi od innychDzięki takim testom uczniowie mogą sprawdzić swoje umiejętności i uzupełnić braki. Jednak nie odzwierciedlają one pełnego obrazu ich wiedzy, bo matura próbna jest zazwyczaj łatwiejsza od majowej.

- Wadą jest także to, że szkoły same decydują, o której odbędzie się egzamin. Stwarza to możliwość do kombinowania. Bo przecież nie możemy być pewni, że uczniowie zdający po południu nie mają pytań i odpowiedzi od kolegów, którzy pisali wcześniej - mówi nauczycielka jednej z lubelskich szkół.


Matura z polskiego, ale nie tylko

W ubiegłym roku na maturze z operonem z języka polskiego, uczniowie mieli do wyboru analizę "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego lub porównanie "Makbeta" Szekspira z "Nie-Boską komedią" Zygmunta Krasińskiego. Co będzie w tym roku przekonamy się już we wtorek.

Po języku polskim przed uczniami kolejne wyzwania. W środę będą zdawać maturę próbną z matematyki, w czwartek z języków obcych, a w piątek egzaminy w zakresie rozszerzonym z matematyki i języka polskiego (180 min).

W piątek odbędą się też matury z przedmiotów dodatkowych: WOS, historia, chemia, geografia, fizyka z astronomią.

Linki do pytań i odpowiedzi znajdziecie tutaj po każdym z egzaminów. Oficjalne wyniki będą znane w styczniu.


Matura próbna z polskiego. Odpowiedzi [LINK]
Matura próbna z matematyki: [LINK]
Matura próbna z WOS: [LINK]
Matura próbna z historii: [LINK]
Matura próbna języki obce: [LINK]


Zobacz, co było na maturze próbnej Operon w ubiegłym roku


Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24