Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

27 grudnia 2020 r.
19:32

Medycy z lubelskich szpitali już się szczepią przeciw Covid-19. Kiedy zapisy na szczepienia dla innych osób?

187 2 A A
– W moim przypadku nie było żadnej reakcji bólowej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą wystąpić działanie niepożądane. Tak, jak w przypadku każdego preparatu medycznego – mówi dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, jeden z pierwszych zaszczepionych lubelskich lekarzy
– W moim przypadku nie było żadnej reakcji bólowej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą wystąpić działanie niepożądane. Tak, jak w przypadku każdego preparatu medycznego – mówi dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, jeden z pierwszych zaszczepionych lubelskich lekarzy (fot. Maciej Kaczanowski)

Do naszego województwa dotarło pierwszych 900 dawek szczepionki na Covid-19. W niedzielę zaszczepili się pierwsi medycy w sześciu szpitalach. – Nie ma aktualnie żadnej innej alternatywy, a ta choroba zabija – podkreśla jeden z nich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szczepieniom w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie, które zaczęły się w niedzielę o godz. 13 przyglądali się dziennikarze. Pół godziny później siedmiu pierwszych pracowników szpitala było już zaszczepionych przeciwko Covid-19. Nina Mościcka, szefowa pielęgniarek w Klinice Chorób Zakaźnych dostała szczepionkę jako pierwsza, a zaraz po niej dr hab. n.med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik tej kliniki.

– Na początku podchodziłam sceptycznie do szczepionki, dlatego że mam choroby współistniejące, ale kierownik naszej kliniki rozwiał wszelkie wątpliwości. Przekonywała mnie też moja rodzina, która mieszka w Stanach Zjednoczonych i chorowała – powiedziała po szczepieniu Nina Mościcka.

– To jedyna metoda na powrót do normalności. Wiele osób ma wątpliwości, bo wierzy w niesprawdzone informacje, które przeczytają w internecie. Musimy walczyć z wieloma fake newsami. Dlatego jako pierwsi poddaliśmy się szczepieniom, żeby pokazać, że faktycznie myślimy tak, jak mówimy, kiedy zachęcamy do szczepień – zaznaczył dr Tomasiewicz. Dodał, że po szczepieniu czuje się bardzo dobrze. – W moim przypadku nie było żadnej reakcji bólowej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą wystąpić działanie niepożądane, tak, jak w przypadku każdego preparatu medycznego – wyjaśnił.

Wśród pierwszych zaszczepionych osób znalazła się także prof. Anna Malm, kierownik Zakładu Diagnostyki Mikrobiologicznej, dr hab. n.med. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, dr hab. n. med. Murek Hus, kierownik Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku, Beata Gawelska, dyrektor SPSK1 i prof. Tomasz Tomaszewski, kierownik Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.

Ruszyły szczepienia na Covid-19 w regionie

– Cały czas zmagamy się i myślę, że jeszcze będziemy się zmagać z najcięższymi postaciami choroby. Jeżeli akcja szczepień nie będzie przeprowadzona szybko i sprawnie to tragicznych sytuacji, które często kończą się zgonem pacjenta nadal będzie dużo – zaznaczył dr hab. n.med. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii. – Nie ma aktualnie żadnej alternatywy, a choroba zabija. Szczepienia są najprostszym, najbardziej dostępnym i najbezpieczniejszym sposobem, żeby uchronić siebie i bliskich – podkreślił.

W niedzielę w SPSK1 zostało w sumie zaszczepionych ok. 35 osób. 

– Dostaliśmy na razie 75 dawek szczepionki, kolejne 150 dostaniemy na początku tygodnia. W sumie do szczepień w naszym szpitalu zgłosiło się 900 osób. Będziemy też szczepić ponad 2500 studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – poinformował dr n.med. Marek Majewski, zastępca dyrektora ds. medycznych SPSK1. Zaznaczył, że szczepionka jest „absolutnie bezpieczna”. – Główne wątpliwości dotyczą możliwości odczynu anafilaktycznego po szczepieniu, ale szansa na to jest znikoma. Biorąc pod uwagę doświadczenia amerykańskie, na 270 tysięcy zaszczepionych osób, w tej chwili tylko u 6 wystąpiła taka ciężka reakcja – tłumaczył Majewski. Dodał, że pierwsza odporność pojawi się po 12 dniach, a docelowa po 7 dniach od drugiej dawki (podawanej 21 dni po pierwszym szczepieniu).

Na razie w całym kraju szczepieni są pracownicy ochrony zdrowia czyli tzw. grupa zero. Wojewoda lubelski Lech Sprawka przekazał, że w pierwszej turze do szpitali województwie lubelskim trafiło już 900 dawek szczepionki. Szczepienia zaczęły się w niedzielę także w pięciu innych lecznicach: szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie oraz w szpitalach w Puławach, Zamościu, Białej Podlaskiej i Chełmie.

W szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie szczepienia zaczęły się już o godz. 10. Jako pierwsza została zaszczepiona Małgorzata Piasecka, anestezjolog i zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa. W gronie pierwszych zaszczepionych znalazł się także Adam Umer, kierownik Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej oraz Barbara Trzewik, kierownik apteki szpitalnej.

– W sumie zaszczepiliśmy 120 osób personelu medycznego. W poniedziałek od godz. 8 zaczynamy szczepić kolejne osoby – informował wczoraj Piotr Matej, dyrektor szpitala przy Kraśnickiej.

W szpitalu w Chełmie szczepionkę otrzymało wczoraj 20 osób, głównie z personelu medycznego.

Szczepionka Comirnaty - producent Pfizer/BioNTech

* Polska zamówiła 62 mln dawek szczepionek. Szacowany koszt to ok. 2,4 mld.

* Do kraju dotarło pierwszych 10 tys. dawek, kolejne 300 tys. ma być dostarczone do końca grudnia. Do końca stycznia w Polsce ma być 1,5 mln szczepionek.

* Szczepienia kolejnej grupy, w której są m.in. seniorzy, nauczyciele i służby mundurowe mogą ruszyć jeszcze w styczniu.

– Wczoraj do Polski trafiła pierwsza partia 10 tys. dawek. Do końca roku trafi do nas kolejne 300 tys. dawek. Tempo dostaw będzie rosło z tygodnia na tydzień. 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia i wtedy ja też zgłoszę się na szczepienie - zgodnie z wyznaczoną kolejnością – zapewnił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

* Szczepionka jest przechowywana w -70 st. C (do 6 miesięcy). Powinna być transportowana na suchym lodzie. Po rozmrożeniu może być przechowywana w temp. +2 do 8 st. C do 5 dni.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

Politechnika Lubelska to jedyna uczelnia z Lubelskiego, która znalazła się w najnowszym rankingu QS World University Rankings 2025, jednym z czterech najważniejszych globalnych rankingów uczelnianych. W tegorocznym zestawieniu PL uplasowała się w grupie 1201-1400 najlepszych uczelni na świecie. W skali kraju zajęła 20. miejsce.

Okolice Kraśnika to kilometry atrakcyjnych i nieodkrytych szlaków rowerowych
Dużo zdjęć
galeria

Szykują raj dla cyklistów. Już dziś odkryj rowerem Kraśnik i okolice

Już niebawem Kraśnik może być mekka dla rowerzystów. A to za sprawą projektu „Rowerowe Roztocze”, który ma zrealizować Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny. Nowe drogi pieszo-rowerowe mają połączyć Kraśnik ze Zwierzyńcem, sercem Roztocza.

Pokrzywdzona nigdy wcześniej nie wykonywała tego typu transakcji.

Chciała zainwestować w kryptowaluty – padła ofiarą "mężczyzny z zasadami"

Najpierw ją zauroczył, a później wykorzystał niewiedzę. W ten sposób kobieta straciła 430 tys. zł.

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

Od północy w całym kraju trwa się cisza wyborcza. Za jej naruszenie grożą surowe kary

To już 8. edycja konkursu organizowana przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie.
galeria

Młodość w trzeźwości daje możliwości

O tym, że alkohol szkodzi, wiedzą już najmłodsi. Swoje spostrzeżenia przelali na papier.

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Już wkrótce uczniowie ze szkoły przy ul. Rzeckiego będą ćwiczyć na dworze. Zakończyła się przebudowa zewnętrznych boisk i bieżni.

Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców

Betonozowe pobojowisko, czy potrzebna inwestycja? Spór o drogę w Starym Uścimowie

Na trasie parku krajobrazowego zostały wycięte 200-letnie drzewa, a w ich miejsce wylany asfalt. – To nieodwracalna decyzja dla przyszłych pokoleń – twierdzą mieszkańcy.

Straty szacowane są na 900 zł.
Biała Podlaska

Nie miał jak wrócić do domu, więc… wybił szybę wiaty przystankowej

Gdy okazało się, że wszystkie autobusy odjechały, 32-latka poniosły emocje. Teraz grozi mu więzienie.

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane
Zdjęcia
galeria

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane

Poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2023. Podczas Gali Kultury, która odbyła się w piątkowy wieczór w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach.

Weekendowe szaleństwa w Berecie
foto

Weekendowe szaleństwa w Berecie

Weekend to czas, w którym zaczyna się prawdziwa zabawa! Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z weekendowych szaleństw w Beretowym stylu! Zobaczcie, co się działo na parkiecie. Tak się bawi Lublin!

Tegoroczny „Bieg po uśmiech” odbywa się w wyjątkowym dla Stowarzyszenia czasie
Nasz Patronat

Kraśnik. 28. „Bieg po uśmiech” SOS Wiosek Dziecięcych

To już tradycja – zawodowcy i amatorzy już dzisiaj połączą swoje siły we wspólnym „Biegu po uśmiech”. Na terenie programu SOS Wioski Dziecięce w Kraśniku dzisiaj wielkie święto dobroczynności połączone z dobrą zabawą i rywalizacją sportową.

Pozytywnie zakręceni znów w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Pozytywnie zakręceni znów w Lublinie

Już jutro, w niedzielę, 9 czerwca, Plac Litewski w Lublinie stanie się miejscem niezwykłego wydarzenia. Od godziny 11:00 do 16:00 będzie można uczestniczyć w czternastym festynie "Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych", który co roku przyciąga entuzjastów i miłośników nietypowych hobby.

Na jednym tankowaniu minimum 300 km. Lublin kupi 20 autobusów wodorowych

Na jednym tankowaniu minimum 300 km. Lublin kupi 20 autobusów wodorowych

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie ogłosiło przetarg na zakup 20 autobusów wodorowych. Wartość zamówienia to 80 mln zł.

Zielony potwór z napędem na tył
Do Wozu
film

Zielony potwór z napędem na tył

Zapraszamy na kolejny odcinek z serii "Do Wozu!". Dziś gościmy zielone BMW E46 compot z legendarnym silnikiem 3.0 d, który generuje oszałamiającą liczbę koni mechanicznych!

Donice z kwiatami na Placu Chopina to jeden ze zwycięskich małych projektów BO. Innym wykonanym zadaniem na placu jest wiata z ładowarkami do telefonów komórkowych

Jak ulepszyć Puławy? Urzędnicy już czekają na pomysły

Tężnie solankowe, darmowe zajęcia sportowe, sterylizacja zwierząt, ławki, kwietniki, zabawki, publikacje, występy artystyczne, murale - to przykładowe pomysły, jakie można składać w ramach puławskiego budżetu obywatelskiego. Trwa nabór wniosków do nowej edycji na rok 2025.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium