Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

28 lutego 2024 r.
14:35

Mieszkańcy wygrali. Nie będzie budowy zachodniej obwodnicy Kraśnika

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A
Baner o takiej treści zawisł na ogrodzeniu posesji Pawła Wagnera, jednego z przeciwników budowy tej obwodnicy.
Baner o takiej treści zawisł na ogrodzeniu posesji Pawła Wagnera, jednego z przeciwników budowy tej obwodnicy. (fot. PM)

Pod presją mieszkańców Kraśnika i Dzierzkowic Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie wycofał się z planów budowy zachodniej obwodnicy Kraśnika. Przeciwko tej inwestycji wystosowano 23 petycje, pod którymi podpisało się ponad 670 mieszkańców Kraśnika i Dzierzkowic. Ta droga miała skrócić dojazd ze Stalowej Woli do Kraśnika, ale po wycince setek drzew i przecięciu prywatnych posesji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Do ZDW w Lublinie wpłynęło 23 petycje mieszkańców, pod którymi widniało łącznie 670 podpisów, przeciwnych budowie zachodniej obwodnicy Kraśnika, łączącej Stalową Wolę z Urzędowem w ciągu drogi wojewódzkiej 855. Informuje, że proces ten nie będzie kontynuowany – Paweł Szumera, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Jednym słowem projekt budowy tej obwodnicy trafił na półkę.

Przeciwko tej budowie od samego początku buntowali się mieszkańcy, bo twierdzili że ta inwestycja zrujnuje szereg prywatnych posesji, brutalnie ingeruje w obszar leśny przy Kraśniku fabrycznym. – Jestem mieszkanką Kraśnika i bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że zrezygnowano z budowy zachodniej obwodnicy Kraśnika. Dzięki temu uratujemy „nasz las” i tak już mocno przetrzebiony przez LP i cmentarz dalej będzie miejscem spokojnego spoczynku (jeden z wariantów przewidywał budową wiaduktu nad cmentarzem w Kraśniku – przyp. Red.). Remontujmy już istniejące drogi, budujmy małe na potrzeby lokalnej społeczności i rozmawiajmy z zainteresowanymi o ich potrzebach, bo obwodnica na pewno do tych potrzeb nie należy – mówi Anna Osiak.

– Jako mieszkaniec gminy Dzierzkowice uważam, że budowa obwodnicy zachodniej jest niepotrzebna. Przedstawione trzy warianty były absurdalne. Wyburzanie domów, degradowanie środowiska naturalnego, wycinka lasów, wiadukt nad cmentarzem w Kraśniku. Nie chcemy tej obwodnicy – dodaje Paweł Wagner, jeden z liderów protestu.

Mieszkańcy oraz samorządowcy z Dzierzkowic i Kraśnika wytykali szereg uchybień. Ich zdaniem planowana obwodnica nie zaktywizuje nowych terenów inwestycyjnych, bo będzie miała charakter tranzytowy. Proponowane warianty przebiegu nowej trasy wkraczają poza tym w Kraśnicki Obszar Chronionego Krajobrazu, który uniemożliwia lokalizację dużych zakładów przemysłowych. Argumentem przedstawianym przez ZDW było skrócenie przejazdu do Kraśnika i dalej w kierunku Opola Lubelskiego. Protestujący wskazali jednak, że obecnie od Olbięcina do skrzyżowania ulic Lubelskiej i Urzędowskiej w Kraśniku, trasa liczy około 8,5 kilometra, a zachodnia obwodnica, w każdym z wariantów, powyżej 10 kilometrów.

W każdym z planowanych wariantów byłby konieczny podział działek rolnych. W związku z brakiem możliwości zjazdów z drogi wojewódzkiej rolnicy, których działki zostaną podzielone, będą musieli pokonywać kilka kilometrów, by przejechać z jednej części gruntu na drugą i uprawiać ziemię.

Mieszkańcy na tym projekcie nie zostawia suchej nitki. – Pomysł z wiaduktem nad cmentarzem był wręcz upiorny, zniszczony obszar Natura 2000 – katastrofalny dla ekosystemu. Najgorzej boli nas to, że decydenci, planując tę wielką inwestycję, nie pytali mieszkańców o zdanie. Cieszymy się, że żaden z proponowanych wariantów nie będzie realizowany – dodaje Barbara Szymańska. – Mam nadzieję, że ta obwodnica nie powstanie, bo tak naprawdę nikomu nie jest ona potrzebna. Lokalna społeczność potrzebuje remontu istniejących już dróg, ewentualnie budowy małych lokalnych – dodaje Barbara Zielińska.

– Najbardziej oburzające w tej sprawie jest zaś to, że kalkulacja opłacalności tej inwestycji pod kątem wpływu na natężenie ruchu opiera się na pomiarach, które zostały wykonane jeszcze przed powstaniem drogi S19, jak i północnej obwodnicy Kraśnika. W obecnej sytuacji w zupełności wystarczyłaby modernizacja istniejących dróg – dodaje Herbert Gnaś, doktor nauk społecznych w zakresie nauki o polityce, autor książki o protokole z Kioto.

Rezygnacja z budowy zachodniej obwodnicy odbił się także echem w kraśnickim ratuszu. – To bardzo dobra decyzja. Budowa tzw. obwodnicy zachodniej Kraśnika w zaproponowanych wariantach była nie do zaakceptowania. Taka inwestycja nie może zagrażać cennym terenom przyrodniczym, domom i gospodarstwom. Mieszkańcy naszego miasta i gminy Dzierzkowice nie bez powodu byli niezadowoleni i zaniepokojeni tymi propozycjami. Kraśnik jest obecnie dobrze skomunikowany zarówno z Urzędowem, jak i Dzierzkowicami – komentuje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika 

Przypomnijmy, że w lipcu minionego roku W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego podpisano umowę na opracowanie koncepcji budowy zachodniej obwodnicy Kraśnika, w ramach drogi wojewódzkiej nr 855. Dokumentację miała wykonać krakowska firma SWECO POLSKA, za kwotę niemal 1,6 miliona złotych. – Na razie firmie projektowej nie zapłaciliśmy złotówki – dodaje dyrektor Szumera. Co jednak nie oznacza, że ZDW, czytaj podatnicy, nie będzie musiał zapłacić SWECO POLSKA odszkodowania za odstąpienie od umowy i już wykonane czynności. Na ten temat już rozmawiają prawnicy.

Fot. PM

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium