sobota, 24 lutego 2018 r.

Moto

Być może, od 1 stycznia będziemy jeździć według nowych zasad

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 sierpnia 2001, 20:27
Autor: (wxl)

Sejm uchwalił zmiany w kodeksie drogowym. Posłowie wprowadzili kilka istotnych nowości, kilka ważnych regulacji pozostawili po staremu.

Jeżeli Senat nie odrzuci tej noweli, a prezydent podpisze jš, to od stycznia będziemy jeździć według nowych zasad.
Zacznijmy od najważniejszego. Na terenie zabudowanym nadal będzie obowišzywać ograniczenie prędkoœci do 60 km/h. Posłowie nie zdecydowali się na limit prędkoœci w mieœcie wynoszšcy 50 km/h. Według posłów, takie ograniczenie byłoby zupełnie martwe, ze względu na duże kłopoty z egzekwowaniem „szeœćdziesištki”.
Kolejny ważny przepis, który nie został zmieniony, to obowišzek używanie œwiateł mijania lub do jazdy dziennej przez całš dobę w okresie od 1 paŸdziernika do ostatniego dnia lutego. W noweli proponowano, aby kierowcy przez cały rok jeŸdzili z włšczonymi œwiatłami.
Rowerzyœci nie będš musieli używać kasku podczas jazdy, mimo że taka propozycja była przedstawiona przez autorów nowelizacji kodeksu. Posłowie doszli do wniosku, że byłby to martwy przepis. Ich zdaniem, nikt na terenach wiejskich nie używałby kasku rowerowego podczas jazdy. Powód jest prozaiczny. Kaski rowerowe sš zbyt drogie.

Teraz o nowych przepisach.

Najważniejszym z nich jest okreœlenie znaczenia obowišzku ustšpienia pierwszeństwa. Dotychczas nie było to jasno sprecyzowane. Nowela ustawy mówi, że jest to powstrzymanie się od ruchu, jeœli dalsza jazda mogłaby zmusić majšcego pierwszeństwo do zmiany kierunku jazdy, zmiany pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkoœci, zaœ pieszego do zatrzymania się, zwolnienia kroku lub przyspieszenia.
Kolejna ważna nowoœć to podniesienie wieku uprawniajšcego do otrzymania prawa jazdy kat. B. Od stycznia, o ile nowela przejdzie przez Senat i Kancelarię Prezydenta, prawo jazdy kat. B będš mogły otrzymać wyłšcznie osoby pełnoletnie. Decydujšca ma być data urodzenia, z tym że 17-latkowie, którzy otrzymali dokument w 2001 roku nie utracš go.
Kolejna ważna zmiana to zniesienie rejonizacji dotyczšcej obowišzkowych przeglšdów technicznych. Obecnie przeglšd rejestracyjny musi być wykonany w województwie, w którym zarejestrowany jest samochód. Dotyka to szczególnie właœcicieli samochodów zarejestrowanych w innym województwie a użytkowanych w innym lub kierowców, którzy wybrali się na wakacje, bez ważnego przeglšdu rejestracyjnego. W noweli przeglšd rejestracyjny będzie można zrobić w dowolnej stacji kontroli pojazdów na terenie całego kraju.
Kolejna nowoœć to obowišzek przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych w wieku do 12 lat, o wzroœcie do 150 cm.
Od 1 stycznia być może wejdzie obowišzek przedstawienia œwiadectwa oryginalnoœci wraz z wniesieniem wniosku o rejestrację używanego samochodu. Oficjalnie ma to być kolejny element zapobiegajšcy kradzieżom samochodów. Nieoficjalnie mówi się zaœ o zwiększeniu wpływów do budżetu. Uzyskanie takiego œwiadectwa to, według posłów, wydatek rzędu 200 złotych.
Kolejne nowoœci, to okreœlenie definicji urzšdzenia głoœnomówišcego. Według noweli, urzšdzenie głoœnomówišce, to takie, które nie wymaga trzymania w ręku ani słuchawki, ani mikrofonu, choćby było to wyposażenie seryjne samochodu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!