sobota, 17 lutego 2018 r.

Moto

Dbaj o klimatyzację, będziesz bezpieczny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2008, 18:02
Autor: Paweł Puzio

W Polsce każdego roku ma miejsce ponad 500 kolizji spowodowanych ograniczeniem sprawności motorycznej kierowcy.

Kolejnych 500 powstaje z powodu zaśnięcia lub zmęczenia osoby prowadzącej samochód. Na sprawność psychomotoryczną kierowcy, a tym samym
na bezpieczeństwo jazdy, w znacznym stopniu wpływa temperatura w pojeździe. A ta, szczególnie w lecie, zależy od sprawnej klimatyzacji.

Optymalna temperatura w samochodzie to 20-22°C. Jeśli w samochodzie jest za zimno, kierowca będzie podróżował w ubraniu, w którym wsiadł do pojazdu, a w zimie składa się ono zazwyczaj z kilku warstw. Taki ubiór krępuje ruchy i nie pozwala na swobodne manewrowanie kierownicą. Dodatkowo w przypadku kolizji przedmioty znajdujące się w kieszeniach mogą zranić kierowcę.

Zbyt niska temperatura nie sprzyja jeździe, ale niewskazana jest również temperatura zbyt wysoka, która wpływa na obniżenie koncentracji i sprawności motorycznej kierowcy. Zła wentylacja i zbyt wysoka temperatura powodują niedotlenienie organizmu i dyskomfort psychiczny, a kierowca staje się senny.

Nieprzyjemne zapach odczuwany z nawiewów po włączeniu wentylatora to znak, że układ wymaga chemicznego czyszczenia. W instalacji panują idealne warunki do rozwoju różnego rodzaju grzybów i bakterii, które są niebezpieczne dla zdrowia. Przy okazji odkażania, raz na dwa lata, trzeba sprawdzić szczelność instalacji. Ubytki czynnika chłodzącego, spowodowane nieszczelnością, są główną przyczyną małej sprawności systemu.

Filtry i dezynfekcja

Ryszard Wierzchoń
serwis Seata w Lublinie

Klimatyzację należy przynajmniej raz na dwa lata przejrzeć. W razie potrzeby należy uzupełnić czynnik chłodzący. Z układu w naturalny sposób ubywa rocznie od 10 do 15 proc. czynnika chłodzącego (głównie przez porowate przewody oraz wszelkie uszczelnienia). Trzeba pamiętać, że czynnik krążący w układzie klimatyzacji jest także nośnikiem oleju smarującego sprężarkę. Trzeba także zadbać o filtry.
Usuwają one z układu klimatyzacji wilgoć oraz drobne śmieci. Jeśli filtry nie są wymieniane regularnie, wilgoć w układzie doprowadzi do korozji wszystkich jego elementów.

Przygotuj się na wydatki

Napełnienie układu czynnikiem chłodzącym oraz olejem to koszt rzędu 150-200 zł. Dezynfekcja parownika kosztuje od 120 do 200 zł, w zależności od użytych preparatów. Natomiast wymiana filtru kabinowego, w zależności od modelu, to wydatek od 40 do 100 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!