piątek, 19 stycznia 2018 r.

Moto

Tylko niecałe 5 proc. dróg na Lubelszczyźnie ma niezłą nawierzchnię,
a tylko 46 proc. mostów jest w dobrym i zadowalającym stanie
– wynika z raportu Zarządu Dróg Wojewódzkich, nad którym debatowali wczoraj radni sejmiku.

Na naprawę potrzeba 480 mln zł. Drogowcy chcą je wydać do 2015 roku. Szkopuł w tym, że mają zapewnioną tylko połowę pieniędzy.
Głównym źródłem finansowania modernizacji i budowania lokalnych dróg – obok środków drogowców – miał być Kontrakt Regionalny, na mocy którego samorządy ubiegały się o środki rządowe na ten cel. Kontrakty obniżono, a z zapowiadanych 123 mln zł na ten rok, Lubelszczyzna otrzyma zaledwie połowę.
Podczas wczorajszej sesji Sejmiku Wojewódzkiego radni wysłuchali raportu o stanie dróg w regionie i zapoznali się z planami drogowców do 2015 roku. Z 2140 km, aż 1256 km jest w stanie złym, a 784 km – niezadowalającym. Wzmocnienia wymaga 688,5 km dróg, wyrównania 970,9 km, a innych niezbędnych zabiegów 376 km. Zakładając, że prace zostaną wykonane jedynie na drogach w krytycznym stanie, natychmiast należałoby wyremontować 1256 km jezdni.
Lepsza sytuacja na mostach na Lubelszczyźnie wynika ze zwiększenia nakładów w ciągu ostatnich trzech lat na ich modernizacje i remonty. Mimo to dla bezpieczeństwa użytkowników, ZDW ograniczył nośność i prędkość na kilku z nich.
Program Rozwoju Sieci Dróg Wojewódzkich do 2015 roku zakłada modernizację mostów, które grożą zawaleniem, dróg, tras turystycznych i budowę obwodnic. Realizacja tego planu zależy od pozyskania dodatkowych funduszy.
Radni przyjęli wczoraj stanowisko, w którym protestują przeciwko obniżeniu środków z kontraktów regionalnych. Korzystając z nich mogliby pomóc drogowcom. Oczekują od wszystkich parlamentarzystów zdecydowanych działań, zmierzających do umożliwienia realizacji wszystkich zadań zapisanych w Kontrakcie Wojewódzkim.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!