wtorek, 30 maja 2017 r.

Moto

Drogi donikąd

Dodano: 18 marca 2002, 21:20

Tylko niecałe 5 proc. dróg na Lubelszczyźnie ma niezłą nawierzchnię,
a tylko 46 proc. mostów jest w dobrym i zadowalającym stanie
– wynika z raportu Zarządu Dróg Wojewódzkich, nad którym debatowali wczoraj radni sejmiku.

Na naprawę potrzeba 480 mln zł. Drogowcy chcą je wydać do 2015 roku. Szkopuł w tym, że mają zapewnioną tylko połowę pieniędzy.
Głównym źródłem finansowania modernizacji i budowania lokalnych dróg – obok środków drogowców – miał być Kontrakt Regionalny, na mocy którego samorządy ubiegały się o środki rządowe na ten cel. Kontrakty obniżono, a z zapowiadanych 123 mln zł na ten rok, Lubelszczyzna otrzyma zaledwie połowę.
Podczas wczorajszej sesji Sejmiku Wojewódzkiego radni wysłuchali raportu o stanie dróg w regionie i zapoznali się z planami drogowców do 2015 roku. Z 2140 km, aż 1256 km jest w stanie złym, a 784 km – niezadowalającym. Wzmocnienia wymaga 688,5 km dróg, wyrównania 970,9 km, a innych niezbędnych zabiegów 376 km. Zakładając, że prace zostaną wykonane jedynie na drogach w krytycznym stanie, natychmiast należałoby wyremontować 1256 km jezdni.
Lepsza sytuacja na mostach na Lubelszczyźnie wynika ze zwiększenia nakładów w ciągu ostatnich trzech lat na ich modernizacje i remonty. Mimo to dla bezpieczeństwa użytkowników, ZDW ograniczył nośność i prędkość na kilku z nich.
Program Rozwoju Sieci Dróg Wojewódzkich do 2015 roku zakłada modernizację mostów, które grożą zawaleniem, dróg, tras turystycznych i budowę obwodnic. Realizacja tego planu zależy od pozyskania dodatkowych funduszy.
Radni przyjęli wczoraj stanowisko, w którym protestują przeciwko obniżeniu środków z kontraktów regionalnych. Korzystając z nich mogliby pomóc drogowcom. Oczekują od wszystkich parlamentarzystów zdecydowanych działań, zmierzających do umożliwienia realizacji wszystkich zadań zapisanych w Kontrakcie Wojewódzkim.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!