Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

14 października 2015 r.
9:13

Honda nabiera rozpędu. Jazz zagra w duecie z HR-V

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A
HR-V to jedna z ładniejszych propozycji Hondy w ostatnich latach
HR-V to jedna z ładniejszych propozycji Hondy w ostatnich latach

Honda nabiera rozpędu. Dwa nowe model tego koncernu – jazz i HR-V – to zgrany duet, który może zawojować rynek. Oba sprawdziliśmy na drodze

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

HR-V już jest ofiarą własnego sukcesu. Zamówienia na ten subkompaktowy SUV już 10-krotnie przekroczyły poziom sprzedaży prognozowany przez Hondę.

Więcej niż mogą

Japoński koncern zakładał, że w tym roku Europejczycy zamówią 1400 HR-V. Tymczasem pod koniec września portfel zamówień opiewał na 14 tysięcy sztuk! Na miejscu szefów w Tokio poważnie zastanowiłbym się nad wymianą analityków od rynku.

Skąd taka popularność tego nowego modelu. Nowy model Hondy od razu wpada w oko. Tym razem styliści Hondy uniknęli futurystycznych kształtów civica, zaproponowali za to zwartą, miłą dla oka bryłę nadwozia. Sprytnie ukryta klamka w słupku tylnych drzwi sprawia, że HR-V bardziej przypomina coupé niż SUV. Nie przesadzono także z błyszczącymi dodatkami. Wszystkie ozdobniki mają raczej skromny, wyważony charakter. I to mi się podoba, bo HR-V ma europejski sznyt. To auto może się podobać. Hondzie udało się połączyć funkcjonalność SUV z sportowym duchem marki.

Nie zwalnia tempa

W środku jest równie dobrze. Podczas projektowania tego modelu księgowych wysłano na długi urlop. Nie ma ani krzty minimalizmu. Wnętrze wykończone miękkimi materiałami sprawia wrażenie przytulnego, a zarazem nowoczesnego i bardzo przestronnego.

W środku panuje porządek. Przed kierowcą znajduje się tablica przyrządów z trzema wskaźnikami, z których każdy został otoczony „unoszącymi się” podświetlanymi obwódkami, wzmagającymi poczucie wysokiej jakości wykonania. Fotele są wygodne, a wyższa pozycja zapewnia doskonałą widoczność.

Owa olbrzymia przestrzeń wygospodarowana w niespełna 4,3-metrowym aucie, to zasługa sprytnego patentu – centralnie umieszczonego, płaskiego zbiornika paliwa. Dzięki zamontowaniu go pod przednimi fotelami, udało się wygospodarować więcej przestrzeni w tylnej części przedziału pasażerskiego, co z kolei pozwoliło konstruktorom na implementację znanego z innych modeli marki Honda, unikalnego systemu składania tylnych siedzeń Magic Seats.
System Magic Seats zapewnia wiele możliwości konfiguracji foteli, których oparcia są dzielone w stosunku 60:40, w celu uzyskania optymalnych warunków do przewozu pasażerów i bagażu.

Poza wyjściową pozycją uniesionych oprać foteli, użytkownik ma do wyboru trzy tryby ustawień systemu Magic Seats. Dzięki temu systemowi można przewieźć każdy typ bagażu, nawet przedmioty o długości do prawie 2,5 metra. Kierowca ma do dyspozycji 470 litrów pojemności bagażnika, a po rozłożeniu siedzeń – 1553 litry.

Pewnie do przodu

Honda w genach ma zapisane doskonałe walory trakcyjne. W zakrętach HR-V zachowuje się niezwykle pewnie. Nawet spore dziury nie robią wrażenia na tym aucie. Układ jezdny to mocny punkt tego modelu.

HR-V będzie oferowana w Polsce z jednym z dwóch silników – 1.5 benzyna 130 KM i 1.6 diesel 120 koni. Podczas testu 120-konny „ropniak” sprawiał pozytywne wrażenie. Jest cichy, sprawny i szybki. Przy tym nie należy do żarłoków, bo zadowala się 5 litrami oleju na sto kilometrów.
HR-V niestety każe na siebie czekać i to długo, bo nawet pół roku. Mimo to ludzie są skłonni zapłacić minimum 77 tysięcy złotych za wersję podstawową, aby dopiero na wiosnę przyszłego roku cieszyć się nową hondą.

Szalony jazz

Honda ma także drugie nowe auto – jazz. Jest to bliźniak HR-V. Oba auta korzystają z tej samej płyty podłogowej.

Jazz jednak to auto miejskie, które jednak komfortem i wykończeniem nie ustępuje solidnym kompaktom. Nie odbiega od nich także ceną, bo jazz jest oferowany w Polsce za 59,9 tys. zł. I to jest jego jedyna, ale istotna wada.

Zapraszamy do salonu

Po wejściu do środka uderza jakość. W założeniach miejskie auto, jakim jest jazz, służy wyłącznie do przemieszczania się z punktu A do punktu B. Tymczasem Honda proponuje luksus w tej klasie aut.

Jazz 2015 daje dużą radość z jazdy. Wśród wysokiej jakości materiałów zastosowanych do wykończenia przedziału pasażerskiego znalazły się czarne, miękkie w dotyku powierzchnie ozdabiające deskę rozdzielczą, precyzyjnie wykończone panele dekoracyjnie, kontrastująca tapicerka oraz polerowane, chromowane akcenty wykończeniowe.

Honda Jazz 2015 pozwala kierowcy zająć odpowiednią pozycję do jazdy za sprawą zwiększonego zakresu regulacji kolumny kierownicy i fotela. Regulacja kierownicy w zakresie „przód-tył” została zwiększona o 10 mm, a fotel kierowcy można teraz odsunąć o 36,4 mm dalej.

Przed kierowcą znajduje się tablica przyrządów z trzema wskaźnikami, z których każdy został otoczony „unoszącymi się” podświetlanymi obwódkami. Za sprawą funkcji ECO Assist, podczas oszczędniej jazdy, podświetlenie prędkościomierza zmienia kolor z białego na zielony.

Już podstawowe wersje są standardowo wyposażone w klimatyzację. Pięciocalowy wyświetlacz LCD umieszczony w konsoli centralnej służy do obsługi radia, odtwarzacza CD lub przyłączonych odtwarzaczy muzycznych poprzez 180-watowy system audio z czterema głośnikami.

Przyjemna „szlifierka”

Piąta generacja jazz jest zasilana nowym, 1,3-litrowym silnikiem benzynowym. Motor ma iście japoński temperament, bo kocha wysokie obroty. Sprawia wręcz wrażenie, że „żywcem” przeniesiono go z motocykla, bo „kręci” się jak szalony po każdym muśnięciu gazu.

Jazz jest niezwykle dynamiczny i zwrotny. Te obie cechy sprawiają, że doskonale spisuje się w mieście. Jednak „mały japończyk” równie dobrze sprawdza się także w trasie. Za sprawą poprawionego zawieszenia jazz bardzo pewnie wpisuje się w każdy zakręt. Czuły układ kierowniczy zapewnia sporo frajdy podczas jazdy.

Piąta generacja tego modelu to dopracowane w szczegółach auto. Dobrze wykończone, pewnie zachowujące się na drodze, dynamiczne. Niestety drogie. Blisko 60 tysięcy złotych za wersję podstawową, to chyba zbyt dużo. Szkoda, bo jazz jest wart grzechu, ale nie za wszelką ceną.

Jazz – dobre auto, ale niestety za drogie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium