sobota, 20 stycznia 2018 r.

Moto

Zdecydowana większość mieszkańców województwa lubelskiego - niemal 80 proc. - uważa się za dobrych lub bardzo dobrych kierowców.

Mimo iż pięciokrotnie częściej niż w innych częściach kraju przyznają się do... kierowania pod wpływem alkoholu!
Tak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Szkoły Jazdy Renault. To wyniki pierwszych ogólnopolskich reprezentatywnych badań na temat oceny własnej kierowców.
- Takie wyniki doskonale potwierdzają nasze obserwacje ze Szkoły Jazdy Renault - podsumowuje Zbigniew Weseli, dyrektor szkoły.
Część badania, dotycząca wypadków drogowych i stłuczek oraz łamania przepisów, potwierdziła, że samoocena lubelskich kierowców jest zawyżona. W porównaniu z całą Polską, to tutaj kierowcy najczęściej byli świadkami, jak inni kierowcy prowadzą pod wpływem alkoholu. Częściej, niż w innych częściach kraju widzieli też, jak inni przekraczają prędkość i nieprawidłowo wyprzedzają.
Najczęściej też przyznawali się do tego, że sami prowadzili pod wpływem alkoholu - i to pięciokrotnie częściej, niż w pozostałych województwach! Połowa ankietowanych przekraczała prędkość, a co czwarty badany nieprawidłowo skręcał lub zmieniał pas ruchu.
- Wyniki dokładnie pokrywają się z naszymi statystykami. Za te wykrocznie najczęściej karzemy kierowców - mówi komisarz Arkadiusz Delekta z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Badanie wykazało, że wysoka samoocena nie zawsze idzie w parze z rzeczywistą wiedzą o technice prowadzenia samochodu. Ankietowanym zadano pytania weryfikujące ich umiejętności zachowania się na drodze w sytuacjach takich, jak poślizg czy nagłe hamowanie przed przeszkodą, np. dzieckiem wybiegającym na jezdnię. Tylko nieliczni kierowcy (co ósmy) poprawnie odpowiedzieli na wszystkie pytania, a aż 10 proc. badanych błędnie odpowiedziało na wszystkie!
W porównaniu z resztą kraju lubelscy kierowcy wykazali się przeciętną wiedzą - jedynie co dziewiąty umiał prawidłowo odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące techniki jazdy. Kierowcy, którzy udzielili samych nieprawidłowych odpowiedzi, w większości oceniali swoje umiejętności... dobrze lub bardzo dobrze (ponad 60 proc.)!
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!