niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Moto

Jak uchylić mandat karny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 sierpnia 2001, 20:42
Autor: (wxl)

Dr hab. inż.
Marek Opielak
prof. Politechniki Lubelskiej, rzeczoznawca
i biegły sądowy
z dziedziny techniki samochodowej
i ruchu drogowego

Od dnia 1 września 1998 roku weszły w życie przepisy zmieniające procedurę uchylania prawomocnych mandatów karnych. Do tego terminu przepisy nie precyzowały kto był uprawniony do ich uchylania.
W praktyce zatem mandaty uchylane były przez organ, który je nakładał. Na skutek skargi złożonej przez ukaranego, przełożony funkcjonariusza, który mandat nałożył wszczynał postępowanie wyjaśniające i w przypadku stwierdzenia, że ukarany nie dopuścił się wykroczenia mandat anulowano.
Obecnie jedynym organem uprawnionym do uchylania prawomocnych mandatów karnych jest Kolegium do Spraw Wykroczeń, na którego obszarze działania mandat został nałożony. Jednakże identycznie jak do dnia 1 września 1998 roku mandat może zostać uchylony jedynie wtedy, gdy został on nałożony za czyn który nie stanowi wykroczenia (np. istnieją bezsporne dowody na to, że policjant bezpodstawnie ukarał kierowcę za przekroczenie prędkości, funkcjonariusz na miejscu kolizji ukarał pokrzywdzonego zamiast sprawcę, czy też policjant ukarał sprawcę wypadku za wykroczenie, podczas gdy z uwagi na obecność osób rannych czyn sprawcy stanowi przestępstwo). Żadne inne powody – poza brakiem wykroczenia – nie mogą być podstawą do uchylenia mandatu np. niewspółmierność kary. W celu starań o uchylenie mandatu należy w terminie 7 dni od dnia jego nałożenia złożyć odpowiedni wniosek w stosownym Kolegium ds. Wykroczeń lub za pośrednictwem organu, który mandat nałożył. Termin 7 dni zostanie zachowany również wtedy, gdy przed upływem terminu wniosek o uchylenie mandatu wysłany zostanie listem poleconym. Postanowienie kolegium jest prawomocne i w normalnym trybie nie podlega zaskarżeniu. (wxl)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!