Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

5 grudnia 2001 r.
15:22
Edytuj ten wpis

Kiedy gwarancja, kiedy rękojmia?

Autor: Zdjęcie autora (w)
0 0 A A

Co mogą zrobić klienci salonów czy komisów samochodowych, którzy po zakupieniu pojazdów odkrywają w nich jakieś wady. W kodeksie cywilnym ujęto dwa rodzaje praw klienta zabezpieczające go przed taki zdarzeniami. Jest to gwarancja i rękojmia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pomiędzy nimi jest dużo różnic. Główne dotyczą przestrzeni czasowej ich trwania i zakresu uprawnień przewidzianych dla klienta, który w jakikolwiek sposób czuje się przez sprzedawcę oszukany. Istotne zmiany wprowadził do tych pojęć kodeks cywilny z roku 1996, który pozwolił korzystać równocześnie z uprawnień zawartych w gwarancji, jak i rękojmi. Wcześniej w pierwszym terminie wykorzystywano warunki wynikające z gwarancji, w dalszej kolejności z rękojmi. Po nowelizacji kodeksu, należnych praw można dochodzić jednocześnie z obydwu instytucji, ale prawa te tym samym szybciej wygasają. Istotna różnica pomiędzy gwarancją, a rękojmią jest taka, że udzielenie tej pierwszej jest dobrowolne. Rękojmia zaś wynika z zapisu kodeksu cywilnego, czyli jest obowiązkowa. Gwarancji udziela sprzedawca lub producent. Gwarant ustala czas jej trwania i zakres własnej odpowiedzialności. Najczęściej gwarancja dotyczy wad fizycznych pojazdu powstałych w fazie jego produkcji, a sprzedawca zobowiązuje się do usunięcia zauważonych usterek lub wymiany na nowy pojazd wolny od wad. Przy czym żeby pojazd mógł być wymieniony na nowy, wada musi być istotna, a przede wszystkim niemożliwa do usunięcia.
W przypadku wymiany wadliwego elementu czas gwarancji liczy się od momentu wymiany, ale dotyczy tylko tego elementu. Inaczej rzecz ma się z wymianą części istotnej (np. nadwozie czy silnik), tutaj gwarancja mechaniczna na pojazd liczy się od początku. Przy naprawach trwających dłuższy czas, gwarancja powinna być przedłużona o okres przebywania pojazdu w serwisie. Przy korzystaniu z gwarancji trzeba pamiętać o tym, że to sprzedawca decyduje o zakresie, czasie i sposobie rozwiązania problemu.
Szersze uprawnienia kupującemu samochody daje rękojmia, ponieważ dotyczy nie tylko wad fizycznych, ale również wad prawnych (np. zastaw bankowy, współwłasność). W przypadku wad fizycznych możemy powołać się na rękojmię gdy pojazd posiada wadę, która nie pozwala go eksploatować zgodnie z przeznaczeniem lub wpływa na spadek jego jakości. Oczywiście sprzedawca nie odpowiada za wady, gdy poinformował o nich kupującego przed zawarciem umowy kupna sprzedaży. Nie obejmuje to wad ukrytych, istniejących wcześniej, a wynikłych w czasie późniejszej eksploatacji. Kupujący decydując się na rękojmię ma do wyboru różne rozwiązania. Może odstąpić od podpisanej umowy i po oddaniu wadliwego pojazdu domagać się zwrotu wpłaconych za niego pieniędzy, doliczając dodatkowo współczynnik dla realnego wzrostu inflacji. Chyba że gwarant dokona natychmiastowej i skutecznej naprawy zepsutego elementu lub wymieni na pojazd inny, wolny od wad. W przypadku napraw, i to należy podkreślić, muszą być one nieskuteczne, to znaczy nie usuwać zgłaszanego problemu, a jest on istotny np. dla bezpiecznego użytkowania pojazdu. Gdy nie zależy nabywcy na wymianie pojazdu, może on wystąpić o obniżenie ceny pojazdu adekwatnie do stopnia kosztów koniecznej naprawy lub utraty wartości pojazdu na rynku w stosunku do takiego samego, wolnego od wad. W wielu wypadkach, co jest ważne w rękojmi, to klient wyznacza termin w jakim wada powinna być przez serwis usunięta.
Czas trwania gwarancji ustala strona ją wydająca, natomiast rękojmia za wady fizyczne trwa rok licząc od dnia zawarcia umowy. Obowiązkiem reklamującego jest zawiadomienie drugiej strony o wykrytej wadzie w czasie nie przekraczającym jednego miesiąca od dnia jej zauważenia. Natomiast gwarant ma 14 dni na załatwienia reklamacji. Nieudzielenie odpowiedzi na nasze zarzuty w ciągu ustawowych 14 dni, jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na nasze żądania. Dlatego najlepiej jest złożyć zawiadomienie o usterkach na piśmie, koniecznie za pokwitowaniem odbioru z datą przyjęcia przez serwis. Przede wszystkim dopilnujmy, aby wszelkie naprawy w okresie trwania gwarancji i rękojmi były wpisywane do książki gwarancyjnej pojazdu.
Osóby, które chciałyby osobiście zapoznać się z przysługującymi im prawami w sporze z gwarantami, odsyłamy do kodeksu cywilnego (art. 556, 560, 561, 568, 577).

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Zobacz wszystkie komentarze

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 8

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 69 32

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 308 20

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 15 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 188 39

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 16

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 16

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 3

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 15

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.