sobota, 20 stycznia 2018 r.

Moto

Klimatyzacja? Tak, proszę!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lipca 2003, 18:09
Autor: Paweł Puzio

Na liście opcji najchętniej wybieranych przez klientów klimatyzacja zajmuje pierwsze miejsce. Wysokie temperatury, na których brak ostatnio nie możemy narzekać, sprzyjają decyzjom o zakupie aut z „klimą”.

Chłodniej znaczy bezpieczniej
Medyczne badania także potwierdziły wielką przydatność klimatyzacji w samochodzie. Stwierdzono, że jeśli panuje w nim temperatura 22–33° C, ryzyko spowodowania wypadku wzrasta o 30 proc. Wiąże się to z uzależnieniem zdolności koncentracji przez kierowcę oraz z jego szybkością reakcji właśnie od temperatury. Słowem – im cieplej, tym gorzej.

Trzeba serwisować

Klimatyzacja, jak każde urządzenie, potrzebuje okresowego serwisu. Nie dajmy się zatem zwieść zapewnieniom mechaników, że klimatyzacja jest bezobsługowa. Rocznie przez mikronieszczelności i pęknięcia potrafi wyparować aż 15 proc. płynu chłodniczego. Jeżeli jego stan osiągnie połowę przewidywanej objętości w systemie, wówczas sprężarka zaczyna się grzać, w efekcie czego może się zatrzeć. Koszt jej wymiany to wydatek rzędu 4–6 tys. złotych.

Tylko w warsztacie

Niestety, przy klimatyzacji samodzielnie niewiele można zrobić. Tylko fachowcy uzbrojeni w odpowiednie urządzenia są w stanie sprawdzić ciśnienie oraz stan płynu chłodniczego w systemie klimatyzacji, a – w razie potrzeby – również go uzupełnić. Co dwa lata należy wymienić wkład osuszacza, w przeciwnym razie czekają nas kłopoty.

Co można zrobić samemu?

Samodzielnie możemy sprawdzić stan naprężenia paska napędzającego klimatyzację. Należy też spojrzeć, czy pasek nie ma uszkodzeń mechanicznych. Pamiętajmy, że chłodnica powinna być wolna od zanieczyszczeń mechanicznych. W razie potrzeby należy ją oczyścić. Jeżeli odczuwamy przykrą woń z nawiewów oznacza to, że w parowniku osiadły grzyby. Można je samodzielnie usunąć przy pomocy specjalnych preparatów w sprayu.

Jak używać „klimy”?

W przypadku klimatyzacji automatycznej problemu nie ma: nastawiamy określoną temperaturę, a system sam ustawi siłę nawiewu. Gdy mamy klimatyzację półautomatyczną lub ręczną, postępować należy nieco inaczej. Używanie „klimy” zaczynamy od ustawienia nawiewu na najwyższym biegu oraz najniższej temperatury. Gdy klimatyzacja zacznie pracować normalnie, z dysz poleci zimne powietrze. Wówczas nastawiamy temperaturę według naszych potrzeb, a dmuchawę zostawiamy na drugim biegu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!