Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

30 października 2008 r.
15:33
Edytuj ten wpis

Ksenonowe żarówki zmorą kierowców

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 7 A A

Policja wypowiada wojnę "pseudo- ksenonowcom”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Żarówki najnowszej generacji zamontowane w zwykłych reflektorach potwornie oślepiają innych użytkowników dróg bladoniebieskim snopem światła. Jest to bardzo niebezpieczne.

Co najmniej kilka razy w miesiącu do firmy RK Niedziałek trafiają kierowcy, którzy już zamontowali sobie takie "cudowne” żarówki w swoich autach.

- Chcą tylko ustawić światła. Nigdy nie udało się nam tego zrobić, gdy w miejsce żarówek halogenowych założone były ksenonowe, z mocowaniem H4 lub H7 - mówi Marek Karpiński z firmy RK Niedziałek. Montaż lamp wyładowczych w reflektorach przystosowanych do żarówek halogenowych jest niezgodny z przepisami. Żarówka ksenonowa daje cztery razu więcej światła niż halogenowa.

Do normalnego użytkowania potrzebuje odpowiednich reflektorów, z systemem automatycznego poziomowania oraz spryskiwaczami czyszczącymi klosze.

- Zastosowanie żarówek ksenonowych w normalnych reflektorach zmienia rozłożenia strumienia światła, przez co kierowcy jadący z przeciwka są mocno oślepiani. Takie auto na pewno nie przejdzie przeglądu rejestracyjnego - dodaje Karpiński.

Problem dostrzega policja. - Mamy coraz więcej skarg od kierowców, którzy narzekają, podkreślam, na wadliwie używane żarówki ksenonowe. Uczuliliśmy patrole, aby takich delikwentów eliminować z ruchu drogowego. Podczas kontroli stracą dowód rejestracyjny oraz będą ukarani mandatem od 20 do 500 złotych - mówi Arkadiusz Delekta z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

Dystrybutorzy "uniwersalnych” ksenonów mamią hasłami typu "zainwestuj w swoje bezpieczeństwo, podnieś prestiż swojego auta”. Te slogany są chętnie "kupowane” przez młodych kierowców, szczególnie dbających o wygląd swojego auta. - Ciekawe, co mówią o sobie amatorzy "pseudoksenonów” mijając się w nocy - dodaje Marek Karpiński. - Można w aucie zamontować zestaw reflektorów ksenonowych, np. produkcji Helli, ale to wydatek idący w tysiące złotych - tłumaczy specjalista z RK Niedziałek.

- Gorzej, jeśli pojazd bierze udział w wypadku. Wówczas kierowca za takie modyfikacje może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za jego spowodowanie. Kategorycznie odradzam montowanie żarówek ksenonowych do reflektorów halogenowych - dodaje Arkadiusz Delekta.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zeb / 15 stycznia 2011 o 21:15
Dzięki! Byłem właśnie na etapie poszukiwania czegoś "mocniejszego" do oświetlenia!! Jednak zamontuję zwykłe H4, o większej wydajności.
Teraz wiem, dlaczego niektóre samochody osobowe od tyłu oświetlają mi podsufitkę, a jadące z przodu - oślepiają! Faktycznie, na Allegro i w Tesco są do kupienia takie "ksenony". Policja powinna bardziej zwracać na to uwagę, za dużo ich jeździ !!
Avatar
Gość / 5 października 2009 o 11:07
a napisał:
I do tego jakość zestawów przetwornic, żarówek - ulubionymi są zestawy "made in China" sprzedawane na aukcjach za <200 PLN, zamiast założyć jakieś sensowne markowe zestawy.



Nie tłumacz idiotom bo i tak nie zrozumieją. Kupi taki sobie zestaw za 30 zł na allegro i szpanuje, ze ma xenony, nieważne, że chińskie ale ma.
Osobiście odradzam również zestawy Philipsa, są tak samo marnej jakości.
Avatar
siwy / 4 października 2009 o 19:28
kierownica napisał:
policja jak zwykle straszy ale nic z tego nie wynika, dalej jeżdżą i będą jeździć oślepiacze. Jeszcze nie spotkałam się z widokiem policjalnta zatrzymującego samochód ze złymi światłami - jeżdżą przecież radiowozy po mieście i widzą te światła - ZERO REAKCJI -niech nie straszą!

TO TU SIĘ MYLISZ SAM ZAROBIŁEM 200 ZŁ I ZABRANO NI DOWÓD REJESTRACYJNY W LUBLINIE ZA PSEUDO-KSENONY
Avatar
a / 6 listopada 2008 o 07:58
Ja osobiście za jaja bym powywieszał idiotów, którzy montują "kseny" do lamp, gdzie za rozpraszanie światła odpowiada klosz. Zero granicy światłocienia, jedna wielka łuna oślepiająca wszystkich i wszystko dookoła. Ja nawet nie chcę wiedzieć jak się jedzie na takich światłach w deszczu, gdzie światło jest rozproszone wszędzie, tylko nie tam gdzie powinno. Trochę lepiej to wygląda w lampach soczewkowych, tam po 1) światło jest lepiej rozproszone, a po 2) da się to normalnie ustawić na stacji diagnostycznej.

I do tego jakość zestawów przetwornic, żarówek - ulubionymi są zestawy "made in China" sprzedawane na aukcjach za <200 PLN, zamiast założyć jakieś sensowne markowe zestawy.
Ja osobiście za jaja bym powywieszał idiotów, którzy montują "kseny" do lamp, gdzie za rozpraszanie światła odpowiada klosz. Zero granicy światłocienia, jedna wielka łuna oślepiająca wszystkich i wszystko dookoła. Ja nawet nie chcę wiedzieć jak się jedzie na takich światłach w deszczu, gdzie światło jest rozproszone wszędzie, tylko nie tam gdzie powinno. Trochę lepiej to wygląda w lampach soczewkowych, tam po 1) światło jest lepiej rozproszone, a po 2) da się to normalnie ustawić na stacji diagnostycznej.

I do tego jak... rozwiń
Avatar
kierownica / 4 listopada 2008 o 14:21
policja jak zwykle straszy ale nic z tego nie wynika, dalej jeżdżą i będą jeździć oślepiacze. Jeszcze nie spotkałam się z widokiem policjalnta zatrzymującego samochód ze złymi światłami - jeżdżą przecież radiowozy po mieście i widzą te światła - ZERO REAKCJI -niech nie straszą!
Avatar
~kierowca~ / 3 listopada 2008 o 17:56
lata całe nie widziałem mundurowych w nocnej porze i sprawdzających światła a jak ktoś się zna to widzi średnio co piaty samochód ma źle ustawione światła albo jedno nie swieci, kiedyś każdy bał by sie tak jechać a teraz fury ogromniaste ale zezowate
Avatar
szofer / 3 listopada 2008 o 11:50
Czy Policja do tej pory nie reagowała? Raczej nie, widząc oślepiaczy na drogach. Ale, już to widzę jak sprawdzają żarówki w reflektorach. Wystarczy przejechać odcinek 20 km i kilka samochodów już było by zdjętych z trasy. Ale to nie realne.
Avatar
Zeb / 15 stycznia 2011 o 21:15
Dzięki! Byłem właśnie na etapie poszukiwania czegoś "mocniejszego" do oświetlenia!! Jednak zamontuję zwykłe H4, o większej wydajności.
Teraz wiem, dlaczego niektóre samochody osobowe od tyłu oświetlają mi podsufitkę, a jadące z przodu - oślepiają! Faktycznie, na Allegro i w Tesco są do kupienia takie "ksenony". Policja powinna bardziej zwracać na to uwagę, za dużo ich jeździ !!
Avatar
Gość / 5 października 2009 o 11:07
a napisał:
I do tego jakość zestawów przetwornic, żarówek - ulubionymi są zestawy "made in China" sprzedawane na aukcjach za <200 PLN, zamiast założyć jakieś sensowne markowe zestawy.



Nie tłumacz idiotom bo i tak nie zrozumieją. Kupi taki sobie zestaw za 30 zł na allegro i szpanuje, ze ma xenony, nieważne, że chińskie ale ma.
Osobiście odradzam również zestawy Philipsa, są tak samo marnej jakości.
Avatar
siwy / 4 października 2009 o 19:28
kierownica napisał:
policja jak zwykle straszy ale nic z tego nie wynika, dalej jeżdżą i będą jeździć oślepiacze. Jeszcze nie spotkałam się z widokiem policjalnta zatrzymującego samochód ze złymi światłami - jeżdżą przecież radiowozy po mieście i widzą te światła - ZERO REAKCJI -niech nie straszą!

TO TU SIĘ MYLISZ SAM ZAROBIŁEM 200 ZŁ I ZABRANO NI DOWÓD REJESTRACYJNY W LUBLINIE ZA PSEUDO-KSENONY
Avatar
a / 6 listopada 2008 o 07:58
Ja osobiście za jaja bym powywieszał idiotów, którzy montują "kseny" do lamp, gdzie za rozpraszanie światła odpowiada klosz. Zero granicy światłocienia, jedna wielka łuna oślepiająca wszystkich i wszystko dookoła. Ja nawet nie chcę wiedzieć jak się jedzie na takich światłach w deszczu, gdzie światło jest rozproszone wszędzie, tylko nie tam gdzie powinno. Trochę lepiej to wygląda w lampach soczewkowych, tam po 1) światło jest lepiej rozproszone, a po 2) da się to normalnie ustawić na stacji diagnostycznej.

I do tego jakość zestawów przetwornic, żarówek - ulubionymi są zestawy "made in China" sprzedawane na aukcjach za <200 PLN, zamiast założyć jakieś sensowne markowe zestawy.
Ja osobiście za jaja bym powywieszał idiotów, którzy montują "kseny" do lamp, gdzie za rozpraszanie światła odpowiada klosz. Zero granicy światłocienia, jedna wielka łuna oślepiająca wszystkich i wszystko dookoła. Ja nawet nie chcę wiedzieć jak się jedzie na takich światłach w deszczu, gdzie światło jest rozproszone wszędzie, tylko nie tam gdzie powinno. Trochę lepiej to wygląda w lampach soczewkowych, tam po 1) światło jest lepiej rozproszone, a po 2) da się to normalnie ustawić na stacji diagnostycznej.

I do tego jak... rozwiń
Avatar
kierownica / 4 listopada 2008 o 14:21
policja jak zwykle straszy ale nic z tego nie wynika, dalej jeżdżą i będą jeździć oślepiacze. Jeszcze nie spotkałam się z widokiem policjalnta zatrzymującego samochód ze złymi światłami - jeżdżą przecież radiowozy po mieście i widzą te światła - ZERO REAKCJI -niech nie straszą!
Avatar
~kierowca~ / 3 listopada 2008 o 17:56
lata całe nie widziałem mundurowych w nocnej porze i sprawdzających światła a jak ktoś się zna to widzi średnio co piaty samochód ma źle ustawione światła albo jedno nie swieci, kiedyś każdy bał by sie tak jechać a teraz fury ogromniaste ale zezowate
Avatar
szofer / 3 listopada 2008 o 11:50
Czy Policja do tej pory nie reagowała? Raczej nie, widząc oślepiaczy na drogach. Ale, już to widzę jak sprawdzają żarówki w reflektorach. Wystarczy przejechać odcinek 20 km i kilka samochodów już było by zdjętych z trasy. Ale to nie realne.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 40 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 18 20

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra